گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۶۰ روز تا انتخابات

Image caption پروین فهیمی به همراه فرزندش، سهراب اعرابی

مادر سهراب اعرابی: آقای خاتمی، بیائید

پروین فهیمی، مادر سهراب اعرابی از کشته شدگان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ در نامه ای خطاب به محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران از او خواسته که خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری کند.

به گزارش وبسایت خبری کلمه، خانم فهیمی در این نامه نوشته: "آقای خاتمی عزیز، از شما مصرانه تقاضا دارم منافع عمومی را بر آبرو و حیثیت خود که هرگز در بین اقشار مردم و افراد فرهیخته جامعه خدشه دار نشده و نخواهد شد، ترجیح دهید. امیدوارم با آمدن شما بزرگوار، ایران عزیزمان از این وضعیت خارج شده و راه نجاتی پیدا کند."

بخشی از اصلاح طلبان بر این عقیده اند که در صورت نامزدی محمد خاتمی در این انتخابات، او بار دیگر به عنوان رئیس جمهور انتخاب خواهد.

عده ای دیگر از چهره های اصلاح طلب مخالف نامزد شدن آقای خاتمی هستند و معتقدند تا زمانی که رهبران جنبش سبز در حصر خانگی هستند، شرکت در انتخابات بی معنی است.

آقای خاتمی هنوز درباره حضور خود به عنوان نامزد انتخاباتی نظر قطعی نداده است.

محسن رضایی: ۶۵ هزار تومان یارانه می‌دهم

Image caption محسن رضایی پیش از این دو بار نامزد ریاست جمهوری شده بود

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که قصد دارد برای سومین بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود، گفته است که او نیز در صورت پیروزی در انتخابات مانند دولت دهم به شهروندان یارانه نقدی می دهد. با این تفاوت که این یارانه ها تا سه تا شش ماه قابل برداشت نخواهد بود.

آقای رضایی که در دانشگاه مشهد سخنرانی می کرد در این باره گفت: "بنده ۶۵ هزار تومان یارانه در دور دوم به حساب مردم واریز می‌کنم که البته ۳ تا ۶ ماه نمی‌توانند آن را برداشت کنند، چرا که این پول به حساب تولید واریز شده و بعد با احتساب سود به حساب مردم واریز و مردم می‌توانند آن را برداشت کنند از طرفی با این راهکار اثر تورمی یارانه‌ها نیز در مرحله دوم از بین می‌رود."

او که مانند دور قبلی انتخابات با شعار "فدرال اقتصادی" وارد کارزار انتخاباتی می شود، ساختار اداری ایران را ناکارآمد بر شمرد و گفت: "کشور با ساختار اداری که بیشتر ساخته دست رضا شاه است قابل مدیریت نیست. ما فدرال اقتصادی را در نظر گرفتیم که بر این مبنا اختیارات را در زمینه اقتصاد به استان‌ها واگذار می‌کنیم."

او افزود: "یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که بنده به دنبال آن هستم وارد کردن نسل سوم و چهارم انقلاب یعنی جوانان ایران به ساختار مدیریتی کشور است، چرا که آن را عامل تضمین پیشرفت ایران می‌دانم."

عارف منشور اخلاقی انتخاباتی اش را منتشر کرد

Image caption محمدرضا عارف (دوم از راست) از معدود اصلاح طلبانی است که همچنان در مجمع تشخیص مصلحت نظام عضویت دارد

محمدرضا عارف٬ معاون اول محمد خاتمی در دومین دور ریاست جمهوری او و از چهره های شاخص اصلاح طلبان که خود را آماده نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری می کند منشور دهگانه ای در خصوص این انتخابات منتشر کرده که محوریت آن را بر "اصول اخلاقی" در انتخابات قرار داده است.

"رفتار درچارچوب قانون، گفتار بر مدار صداقت، تصمیم بر مبنای عقلانیت٬ شفافیت و صداقت با مردم" و "محافظت از آرای مردم با تمام ظرفیت ها" از جمله محورهای اصلی منشور او است.

آقای عارف منشور انتخاباتی خود را این گونه آغاز می کند: "من، محمدرضا عارف به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری، به همراه همکاران ستاد انتخاباتی‌ام، پیمان می‌بندیم که در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری به رعایت و نگاهبانی از اصول اخلاقی زیر پایبند باشیم. ما پایبندی به این اصول را یک پیروزی، فارغ از نتیجه انتخابات برای خود و ملت بزرگ ایران می‌دانیم و تلاش می‌کنیم تجربه و گفتمانی بر مبنای اخلاق، صداقت و عقلانیت را در انتخابات ترویج دهیم."

گروهی از ناظران می گویند که اگر محمد خاتمی در این انتخابات اعلام نامزدی نکند٬ معاون سابق او یکی از مهمترین چهره اصلاح طلب حاضر در این انتخابات خواهد بود.

آقای عارف از معدود اصلاح طلبانی است که همچنان در مجمع تشخیص مصلحت نظام عضویت دارد.

دبیرکل جبهه پایداری: نامزدمان را هفته آینده اعلام می کنیم

مرتضی آقاتهرانی٬ دبیرکل جبهه پایداری به خبرگزاری فارس گفته است که گزینه نهایی این جبهه برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری هفته آینده اعلام می‌شود.

پیشتر اعضای دیگر این جبهه گفته بودند که نامزد جبهه پایداری از بین سعید جلیلی٬ دبیر شورای عالی امنیت و کامران باقری لنکرانی٬ وزیر پیشین بهداشت معرفی می شود.

پرویز فتاح٬ وزیر سابق نیرو هم از دیگر چهره هایی است که نام او در رابطه با نامزدی از سوی جبهه پایداری مطرح شده٬ هر چند آقای فتاح نامزدی اش را در انتخابات منتفی دانسته است.

جبهه پایداری از تعدادی از وزرای اخراجی دولت محمود احمدی نژاد، جمعی از اعضا فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس و شماری از سیاستمداران و روحانیون همسو با محمدتقی مصباح یزدی و نزدیک به رهبر ایران تشکیل شده است.

برنامه، 'مهمترین' ملاک انتخاب رئیس جمهور آینده

شبکه یک تلویزیون ایران در یک نظر سنجی که از پانصد هزار بیننده خود کرده٬ ملاک انتخاب رئیس جمهور آینده را به پرسش گذاشته که به گفته خبرگزاری مهرحدود ۶۰ درصد (۳۴۵ هزار نفر) از شرکت کنندگان در این نظرسنجی "داشتن برنامه" را مهمترین ملاک انتخاب برشمردند.

نتیجه این نظر سنجی یکشنبه شب (۲۵ فروردین) در برنامه پایش اعلام شد. در این نظرسنجی ۱۴۵ هزار نفر سابقه نامزد و ۵۲ هزار نفر همکاران آینده (کابینه) او را مهمترین ملاک انتخاب خود نام بردند.

در بخش دیگری از این برنامه مسعود نیلی، کارشناس اقتصادی با نمودارهایی میزان اشتغال ایجاد شده در بازه های زمانی ۵ و ۱۰ ساله را از سال ۱۳۳۵ تا ۱۳۹۰ نشان داد که بر اساس آن، کمترین اشتغال خالص ایجاد شده مربوط به سالهای ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ بود.

بر اساس آمار آقای نیلی میزان اشتغالزایی خالص سالانه در این سالها ۱۴ هزار و ۲۰۰ بوده که نسبت به اشتغالزایی در پنج سال پیش از آن به یک پنجاهم کاهش یافته است.