ابهام در وضعیت انتخابات شورای شهرهای تهران و ری

انتخابات شوراها

با وجود ابهام قانونی برای تفکیک شهرهای تهران و ری، استاندار تهران اعلام کرده است که انتخابات شورای شهر ری را برای اولین بار به صورت مجزا برگزار خواهد کرد.

مرتضی تمدن، امروز (۲۶ فروردین) هم‌زمان با آغاز ثبت نام نامزدهای انتخابات شوراهای شهر و روستا در ایران، گفته است بر اساس قانون "مکلف است" انتخابات ری را جداگانه برگزار کند.

انتخابات شورای شهر‌ها و روستا‌ها قرار است امسال برای اولین‌بار، هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری ایران در ۲۴ خردادماه برگزار شود.

مجلس ایران و شورای شهر تهران هر دو مخالف تفکیک تهران و ری و تشکیل دو شورای شهر جداگانه هستند. اما دولت مدافع این طرح است.

نمایندگان مجلس ایران در آخرین روزهای اسفندماه سال گذشته، با تصویب ماده اول طرح اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شورا‌ها، بار دیگر بر ضرورت برگزاری یکپارچه انتخابات شورای شهر تهران و ری تأکید کردند.

در ماده اول این اصلاحیه گفته شده بود: انتخابات شورای شهر در محدوده شهری تهران که شامل ری و شمیرانات است، به‌صورت یکپارچه برگزار شود.

مرتضی تمدن، استاندار تهران هم می‌گوید فقط در صورتی انتخابات شورای شهر ری و تهران یکپارچه برگزار می‌شود که شورای نگهبان مصوبه اخیر مجلس را تأیید کند.

اما شورای نگهبان این مصوبه مجلس را تأیید نکرده و برای رفع ابهام پس فرستاده است.

مجلس مصوبه را روشن بیان کند

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، امروز اعلام کرد "با توجه به ابهام در عدم تفکیک شهرستان ری از تهران" قرار شد مجلس در این زمینه به طور مشخص نظرش را اعلام کند.

اما با وجود این ابهام، از امروز، ثبت نام نامزدهای عضویت در انتخابات شورای شهر ری به صورت جداگانه در جنوب تهران آغاز شده است.

در این میان، رئیس هیات نظارت بر انتخابات شورا‌ها به ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران گفته است که روز سه‌شنبه ۲۷ فروردین، مجلس تکلیف انتخابات شورای شهر تهران و ری را مشخص خواهد کرد.

Image caption شورای شهر تهران دی ماه گذشته برای تأکید بر حوزه اختیاراتش جلسه علنی اعضا را در شهر ری برگزار کرد

به گفته حسین طلا، در صورتی که مجلس ایران در جلسه سه‌شنبه، ابهام مورد نظر شورای نگهبان را رفع کند، و نمایندگان رأی به یکپارچگی انتخابات دهند، باید تکلیف نامزدهایی که تا کنون در شهر ری ثبت نام کرده‌اند، به گونه‌ای مشخص شود.

در صورت برگزاری انتخابات مجزا، شورای شهر ری ۹ عضو خواهد داشت.

شمار اعضای چهارمین دوره شورای شهر تهران هم به ۳۱ نفر افزایش می‌یابد. در حال حاضر شورای شهر تهران ۱۵ عضو دائم دارد.

اختلاف‌ها چطور شروع شد؟

تابستان ۱۳۹۱ محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران، در دیدار از شهر ری، وعده داد که بعد از چند سال، قانون جدایی شهر ری از پایتخت را اجرا کند.

اعلام این خبر، باعث انتقاد و جنجال زیادی شد.

شماری از اعضای شورای شهر تهران مانند حسن بیادی، نائب رئیس این شورا گفتند که "یک عده زمین‌خوار و زمین‌دار" در شهر ری به دنبال قانون استقلال این شهر هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی چمران هم از عده‌ای سخن گفت که به قول او می‌خواهند "گردن کلفت و میلیاردر" شوند.

شماری دیگر هم شائبه سیاسی بودن ماجرا را مطرح کردند.

Image caption مصطفی چمران (راست) رئیس شورای شهر تهران گفته بود که هدف عده‌ای از جدایی ری سودجویی مالی است

محمدعلی نجفی، از اعضای اصلاح‌طلب شورای شهر تهران از "دعواهای سیاسی دولت و شهرداری" و تشکیل شورای مستقل برای "تسلط بیشتر بر این منطقه" سخن گفت.

اما استدلال مدافعان دولت این بود که بر اساس قانون تقسیمات کشوری مصوب ۱۳۶۲ شهر ری باید زودتر از این‌ها از تهران جدا می‌شد.

انتخاب شهردار و خشم شورای تهران

در میان این اختلاف‌ها میان دولت و شورای شهر، استاندار تهران شهردار مستقلی برای شهر ری انتخاب کرد که باعث خشم بیشتر شورای شهر تهران شد.

شورای شهر تهران به دیوان عدالت اداری شکایت برد و دیوان عدالت اداری هم حکم شهردار ری را باطل کرد.

اعضای شورای شهر تهران می‌گفتند که بر اساس قانون، ری در حوزه شهری، زیر نظر شورای شهر تهران است و باید شهردار آن را شورای شهر تهران انتخاب کند.

آن‌ها برای تأکید بیشتر بر قدرت شوراهای شهر تهران، دی ماه ۱۳۹۱ جلسه شورا را در شهر ری برگزار کردند.

بعد از حکم دیوان عدالت اداری، محمدرضا محمودی، معاون عمرانی استاندار تهران گفت "جدایی ری و تهران قطعی است" اما استانداری چند ماه صبر می‌کند تا در ‌‌نهایت شورای منتخب شهر ری شهردار را انتخاب کند.

شورایی که تشکیل آن فعلا در گرو منازعات سیاسی میان مجلس، شورای نگهبان و دولت است.

مطالب مرتبط