دیدار محمود احمدی‌نژاد از نیجر در سفر به غرب آفریقا

Image caption محمود احمدی نژاد و توماس بونی یایی رئیس جمهور بنین

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران در ادامه سفر به سه کشور آفریقای غربی، پس از ترک بنین برای دیداری دو روزه وارد نیجر شد.

اهداف این سفر به طور رسمی افزایش همکاری در زمینه کشاورزی و آموزش عنوان شده، اما ناظران انجام مذاکراتی در مورد تأمین اورانیوم مورد نیاز ایران را هم محتمل دانسته‌اند.

محمد نیکخواه سفیر ایران در نیجر در باره این سفر گفته است که آقای احمدی نژاد در راس یک هیات بلندپایه برای تحکیم و گسترش روابط به نیجر سفر می‌کند. او این سفر را "فرصتی عالی را برای منافع دو کشور" خواند.

سفیر ایران اشاره ای به مذاکره در حوزه انرژی نکرد، اما برخی ناظران مذاکراتی در این باره را محتمل می‌دانند چرا که نیجر چهارمین تولید کننده اورانیوم در دنیاست و ایران برای پیگیری برنامه هسته ای بحث برانگیزش به سنگ اورانیوم نیاز دارد.

برخی رسانه های ایران هم احتمال داده اند این سفر "به منظور تامین اورانیوم مورد نیاز ایران برای فعالیت‌های هسته‌ای" باشد.

رئیس جمهور ایران که در حال حاضر ریاست سازمان کشورهای غیر متعهد هم هست پیش از سفر به نیجر به بنین سفر کرده بود.

نصیرو آریفاری بوکو، وزیر امور خارجه بنین، موضوع مذاکرات دو کشور را در زمینه " آموزش، کشاورزی و از همه مهمتر انرژی" عنوان کرده بود.

نیجر که وزیر خارجه اش حدود دو ماه پیش برای شرکت در کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و نیجر به تهران سفر کرده بود، اخیرا به مناسبات تاریخی اش با فرانسه اعتراض کرده است.

نیجر قبلا مستعمره فرانسه بوده و شرکت فرانسوی آره وا بطور انحصاری در چهل سال گذشته حق استخراج معادن اورانیوم نیجر را در اختیار داشته است.

نیجر یکی از توسعه نیافته ترین و فقیرترین کشورهای آفریقایی است و از نظر اقتصادی به کمکهای فرانسه وابسته است.

به گزارش رویترز، سال گذشته فرانسه ۵۰ میلیون یورو به این کشور کمک مالی کرده است. با این حال نیجر سهم خود را از بهره برداری از معادن اورانیومش عادلانه نمی‌داند و گفته می‌شود به دنبال شرکای دیگری می‌گردد.

ایران بارها اعلام کرده منابع متعدد و کافی اورانیوم دارد، اما به گزارش موسسه کارنگی و نیز فدراسیون دانشمندان آمریکایی، معادن اورانیوم ایران نادر و کیفیت اورانیوم آنها پایین است بنابراین باید به دنبال"منابع اورانیوم طبیعی و فراوری شده دیگری" باشد.

هفته گذشته و درست پس از اینکه آخرین دور مذاکرات ایران و ۱+۵ بدو نتیجه در آلماتی قزاقستان به پایان رسید رسید، محمود احمدی نژاد دو مجتمع تولید اورانیوم و دو معدن اورانیوم را افتتاح کرد.

رئیس جمهوری ایران که در هشت سال ریاست جمهوری به ۱۱ کشور آفریقایی سفر کرده در آخرین مرحله از تور آفریقایی اش به کشور نفت خیز غنا سفر خواهد کرد.

مطالب مرتبط