لاریجانی خطاب به احمدی‌نژاد: مصوبه‌ها خلاف قانون است

علی لاریجانی،رییس مجلس شورای اسلامی در نامه‌هایی جداگانه به محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری، ۲۰ مصوبه دولت را خلاف قانون اساسی اعلام کرد.

به گزارش خبرآنلاین،ایجاد پست سازمانی در نهاد ریاست جمهوری، تشکیل شورای عالی هماهنگی حمل و نقل و ایمنی کشور، نحوه رسیدگی به تخلفات اداری قوه مجریه و هفت فقره از تصویب‌نامه‌های هیأت وزیران از جمله مصوبه‌هایی هستند که از سوی رئیس مجلس ایران خلاف قانون اساسی دانسته شده‌اند و عنوان شده برخی از آنها بار مالی به همراه دارد.

از جمله مصوبه‌هایی که مورد مخالفت مجلس قرار گرفته، اختصاص اعتبار به دستگاه‌های اجرایی است. آقای لاریجانی با اشاره به اینکه این مصوبه پیشتر نیز رد شده است، اعلام کرد: "مصوبه ای که در مقام اصلاح بند(۷) مصوبه اول صادر شده، از حیث عدم تصریح به عبارت «و اصلاحات بعدی» در صدر آن، احیای مصوبه ملغی‌الاثر شده محسوب شده و مغایر قانون می‌باشد."

تأمین کسری سهم دولت توسط بانک کشاورزی، از دیگر مصوبات خلاف قانون اساسی برشمرده شده است، در این خصوص نیز رئیس مجلس عنوان کرده که این مصوبه بار مالی دارد و در توضیح آن آمده است: "نظر به اینکه مصوبه برای دولت ایجاد بدهی کرده و محل تأمین اعتبار آن مشخص نشده است، بند (۱) مصوبه مغایر با بند «ت» ماده(۲۲۴) قانون برنامه پنجم توسعه مبنی بر ضرورت تأمین اعتبار لازم قبل از ایجاد بارمالی می‌باشد."

علی لاریجانی پیش از این نیز چندین بار مصوبه‌های دولت محمود احمدی‌نژاد را رد کرده است.

برگرفته از خبرآنلاین

مطالب مرتبط