'هاشمی رفسنجانی: رهبری به من اعتماد ندارد، نامزدی من به صلاح نیست'

اکبر هاشمی رفسنجانی
Image caption روابط آقای هاشمی رفسنجانی با رهبر ایران در سال‌های اخیر سرد شده است

به گزارش یک سایت نزدیک به مخالفان دولت ایران، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصحلت نظام گفته است که آیت‌الله خامنه‌ای به وجود اشکالات در کشور معتقد نیست و اعتمادش به او را هم از دست داده است.

سحام نیوز نوشته است که آقای هاشمی رفسنجانی در دیدار اخیرش با گروهی از استانداران پیشین ایران، پیشنهاد آنها برای نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری را رد کرده و گفته است که حل مشکلات بدون هماهنگی آیت الله خامنه ای ممکن نیست.

او همچنین از گسترش نفوذ سپاه پاسداران در اقتصاد و سیاست ایران و "حاکمیت نظامیان" به تندی انتقاد کرده است.

یکی از استانداران حاضر در این دیدار، مضمون گفته های آقای هاشمی رفسنجانی را در اختیار سحام نیوز گذاشته است و دقت آن به طور مستقل برای بی‌بی‌سی قابل تأیید نیست.

'آمدنم به صلاح نیست'

به گفته این استاندار که نامش در گزارش سحام نیوز نیامده است، آقای هاشمی رفسنجانی به ملاقاتی که شب قبل از این دیدار، با رهبر ایران داشته اشاره کرده و گفته است که بر اساس مذاکراتش با آیت الله خامنه ای، نامزد شدن در انتخابات را "به صلاح" نمی داند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت در مورد نقش سپاه پاسداران در اقتصاد ایران گفته است: "مهندسی رزمی سپاه امکاناتی از جنگ داشت که در سازندگی کشور می توانست موثر باشد و ما در آن زمان پروژه هایی مثل راه سازی به آنان دادیم. هم برای کشور مفید بود و هم برای سپاه. اما حالا نبض اقتصاد، سیاست خارجی و داخلی را در دست گرفته و به کمتر از کل کشور راضی نیست."

او تأکید کرده است که "اصلاح این وضعیت بدون هماهنگی آقای خامنه ای امکان پذیر نیست."

روابط آقای هاشمی رفسنجانی و آیت الله خامنه ای در سال های اخیر و به ویژه پس از حمایت تلویحی آقای هاشمی رفسنجانی از اعتراضات انتخاباتی چهار سال پیش رو به سردی گذاشته است.

به نوشته سایت سحام نیوز، آقای هاشمی رفسنجانی در دیدار با استانداران پیشین، به "رابطه ویژه" خود با رهبری اشاره کرده و "نقش ویژه" خود را در معرفی او به آیت الله خمینی و شورای انقلاب و انتخاب او به ریاست جمهوری و رهبری ایران مورد تأکید قرار داده است.

از آقای هاشمی رفسنجانی نقل شده است که: "من آقای خامنه ای را از مشهد به تهران آوردم و با دوستان در شورای انقلاب صحبت کردم و به شورا بردم. بسیاری از دوستان با سابقه انقلاب، از این کار من گله کردند، اما من گفتم که حضور ایشان لازم است. مراحل بعد را هم که خود می دانید چگونه بوده. رابطه ما مثل دو برادر بوده اما مسائلی که در این سال ها پیش آمده، موجب شده که ایشان دیگر به من اعتماد نداشته باشد. اگر چه من برادرانه راه برون رفت کشور [از بحران] را گفته ام."

'مرا دعوت کردند، اما دنبال نامزد خود رفتند'

به گزارش سحام نیوز، آقای هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از دیدار با استانداران پیشین، از عدم پایبندی کسانی که او را به نامزدی در انتخابات دعوت می کنند، گلایه کرده است.

او گفته است: "در سال ۱۳۸۴ استانداران و برخی از چهره های اصلاحات آمدند و از من دعوت کردند. ما که آمدیم رفتند و کاندیدای خودشان را آوردند و بسیاری از آنها را ما دیگر ندیدیم."

اشاره او به نامزدی اش در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ است که محمود احمدی نژاد در آن پیروز شد.

گروه های اصلی جناح اصلاح طلب ایران در آن انتخابات از نامزدی مصطفی معین حمایت کردند.

مطالب مرتبط