آنچه گذشت
لحظه به لحظه با زلزله استان سیستان و بلوچستان ایران

به روز شده:  17:00 گرينويچ - سه شنبه 16 آوريل 2013 - 27 فروردین 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. یک زلزله بسیار شدید امروز سه شنبه ٢٧ فروردین در استان سیستان و بلوچستان ایران، در نقطه‌ای بسیار نزدیک به مرز پاکستان رخ داد. موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران بزرگی زلزله را ۷ و نیم درجه در مقیاس ریشتر و مرکز لرزه نگاری آمریکا بزرگی آن را ۷ و ۸ دهم در مقیاس ریشتر گزارش کردند. مرکز این زلزله در فاصله ۸۱ کیلومتری شهر سراوان، ۸۳ کیلومتری خاش و ۸۵ کیلومتری سوران و در عمق ۹۵ کیلومتری عمق زمین بود. مقامات پاکستان می‌گویند که دست کم ۳۴ شهروند این کشور در جریان زلزله کشته و ۸۰ تن زخمی شده‌اند. در ایران هم یک نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شده اند.

 2. مهدی زارع، رئیس پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله به خبرگزاری مهر گفت: این زمین لرزه در ۸۶ کیلومتری جنوب شرق شهر خاش پس از ۱۶ سال اتفاق افتاده و تابیش از یک سال ممکن است پس لرزه های به بزرگی ۶ ریشتر به همراه داشته باشد.

 3. محمود مظفر، رئیس سازمان امداد و نجات ایران: مردم به هیچ عنوان به سمت مناطق زلزله زده نروند. گروه‌های امداد به همراه سه بالگرد راهی منطقه هستند

 4. بنا به سرشماری سال ۱۳۸۵ سراوان حدود ۱۷۳ هزار نفر، خاش بیش از ۱۹۰ هزار نفر و سوران بیش از ۶۹ هزار نفر جمعیت دارد که اغلب آنان بلوچ هستند.

 5. یک شاهد عینی در زاهدان به بی‌بی‌سی فارسی گفت: زلزله بسیار شدید بوده و مردم هراسان به  خیابان‌ها و پارکها پناه بردند و از خانه‌ها بیرون آمده‌اند.

 6. احمدرضا شجیعی، قائم مقام امداد و نجات سازمان هلال احمر به خبرگزاری ایرنا گفته در بلوچستان وضعیت اضطراری پیچیده اعلام شده است.

 7. مهدی زارع، معاون پژوشگاه زلزله‌شناسی ایران در گفتگو با شبکه خبر: بزرگی زلزله احتمالا بیش از ۷.۵ ریشتر است هرچند بر اساس برآورد اولیه ما ۷.۵ ریشتر ثبت شده است. در ایران زلزله با این بزرگی در طول ۴۰ سال گذشته (بعد از زلزله طبس) سابقه نداشته است.

 8. هارون نجفی‌زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در افغانستان می‌گوید: تکانه‌ها در نیمروز، فراه، هرات و شهرهای هم مرز با ایران هم حس شده. در نیمروز که هم مرز سیستان و بلوچستان است، لرزه‌ها شدید‌تر بوده. خیلی از مردم از خانه‌های خود بیرون آمده و به خیابان‌ها ریخته‌اند.

 9. خبرگزاری رویترز به نقل یک مقام شرکت روسی اتم استروی اکسپورت، پیمانکار احداث نیروگاه اتمی بوشهر گفته است که زلزله امروز در ایران هیچ خسارتی متوجه این نیروگاه نکرده است.

   

 10. مرکز لرزه‌نگاری ایران عمق زلزله را به ۹۵ کیلومتری زمین اصلاح کرده است. قبلا گفته شده بود زلزله در عمق ۱۵ کیلومتری اتفاق افتاده است. مرکز لرزه نگاری آمریکا هم عمق زلزله را ۸۲ کیلومتر اعلام کرده است.

 11. خبر فوری

  پرس تی وی، تلویزیون انگلیسی زبان ایران گفته است که دست کم ۴۰ نفر در اثر ویرانی ناشی از زلزله کشته شده اند.

 12. ایران از کشورهای زلزله خیز محسوب می‌شود و تعدادی از زمین لرزه های این کشور در شمار پرتلفات‌ترین زمین زلزله‌های جهان ثبت شده است

 13. محمود قلی‌پور، رئیس هیئت مدیره شرکت مخابرات استان سیستان و بلوچستان می‌گوید به دلیل زلزله و ترافیک بالای مخابراتی امکان برقراری تماس با تلفن ثابت و همراه در منطقه سراوان وجود ندارد. اما در سایر مناطق چنین مشکلی دیده نمی‌شود.

 14. بنا به پژوهش شرکت عمران و بهسازی وزارت راه و شهرسازی ایران در سال هشتاد و پنج بیش از یک پنجم بافت مسکونی شهرستان سراوان فرسوده محسوب می‌شود.

 15. غلامرضا اربابی، سرپرست مدیریت بحران سیستان و بلوچستان می‌گوید: در مناطقی که تا کنون دسترسی داشته‌ایم دو تا سه مورد جراحت گزارش شده است و اطلاعات بیشتری در دسترس نیست. در بعضی از مناطق سیستان و بلوچستان برق قطع شده است اما با منطقه سراوان ارتباط برقرار است.

 16. فریبرز راشد، رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی سیستان و بلوچستان به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا) گفت: تاکنون گزارشی مبنی بر خسارت جانی از زلزله امروز به این مرکز گزارش نشده است و تاکنون تنها دو نفر مجروح ناشی از این زلزله به مراکز درمانی فرستاده‌ شده‌اند.

 17. محمد وزیری، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در پاکستان می‌گوید با توجه به تراکم پایین جمعیت در مناطق زلزله‌زده می‌توان امیدوار بود که تلفات این زلزله پایین باشد.

 18. خبر فوری

  خبرنگار شبکه پرس‌ تی‌وی در پاکستان می‌گوید دست‌کم ۷ نفر بر اثر زمین‌لرزه در پاکستان کشته شده‌اند

 19. شبکه‌ تلویزیونی پرس تی‌وی تصاویری را از مردم دبی پخش کرده است که نشان می‌دهد کارکنان برج‌های بزرگ با هراس از ساختمان‌ها بیرون می‌آیند.

 20. محمود میری،معاون امور عمرانی استانداری سیستان و بلوچستان در خصوص بررسی‌های اولیه زلزله این استان به خبرگزاری ایرنا گفت: خسارت زیادی از ناحیه زمین لرزه عصر امروز به مناطق زلزله زده در این استان وارد نشده است.

  او همچنین اضافه کرد که در شرایط فعی به دلیل حجم ترافیک بالا ارتباط تلفنی در شهرستان‌های خاش، سراوان مکالمات دچار مشکل شده است.

 21. یکی از مقام‌های محلی در شهر کویته پاکستان به رویترز گفته تا کنون ۵ نفر شامل سه زن و دو کودک در این منطقه کشته شده‌اند.

 22. علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران از وقوع زلزله در استان سیستان و بلوچستان ابراز تاسف کرده و از وزارت کشور و هلال احمر خواسته تا هر چه زودتر به کمک مردم آسیب دیده بشتابند

 23. بهرام عکاشه، استاد زلزله‌شناسی به بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید پیش از این نیز زلزله‌ای نزدیک به هشت ریشتری داشته‌ایم. او می‌گوید احتمال می‌رود پس‌لرزه‌های بسیار قوی و خطرناکی به وقوع بپیوندند.

 24. یک شاهد عینی در سراوان به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "زلزله به شدت در شهر احساس شد و بخشی از بافت فرسوده شهر تخریب شده و همچنین بخشی از مجتمع ورزشی این شهر خراب شده است. اما خدا رو شکر خرابی زیادی به بار نیاورده است."

 25. محمدتقی رخشانی، روزنامه‌نگار ساکن سیستان و بلوچستان از قول امدادگرانی که به منطقه زلزله‌زده رفته‌اند می‌گوید: "خوشبختانه تلفات و خسارات بسیار کم است."

 26. عبدالله سعیدی، زمین‌شناس به شبکه خبر ایران گفته است عمق زلزله بلوچستان در مقایسه با زلزله‌های گذشته زیاد بوده است. به گفته آقای سعیدی، عمق زیاد باعث گستردگی لرزه‌ها می‌شود به طوری که این زلزله در کشورهای اطراف هم احساس شده اما در مقابل، از شدت زلزله و تمرکز خرابی‌ها در یک نقطه می‌کاهد.

  آقای سعیدی می‌گوید زلزله بم از زلزله‌های شدیدی بود که در عمق کم اتفاق افتاد اما به طور متمرکز یک نقطه را ویران کرد.

 27. تلویزیون دولتی ایران گفته است که منابع امدادی خبر منتشرشده مبنی بر به جا ماندن چهل کشته را تایید نمی‌کنند. پیشتر پرس‌ تی‌وی از به جا ماندن ٤٠ کشته خبر داده بود.

 28. فرماندار سراوان به خبرگزاری ایرنا گفته تلفات سراوان تنها ٢٧ مجروح بوده است.

 29. یک شاهد عینی در بیمارستان سراوان به ‌بی‌‌بی‌سی فارسی گفت: ما در تلاشیم تا بیمارانی را که می‌توانیم ترخیص کنیم، تا فضای کافی برای مجروحان احتمالی زلزله داشته باشیم. اما هنوز زود است که در خصوص وضعیت و تعداد زخمی‌های این زلزله اظهار نظر شود.

 30. مرتضی مرادی‌پور، معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال‌احمر به خبرگزاری فارس گفت: با توجه به شدت زلزله توقع داشتیم تا مناطق مسکونی و بافت فرسوده خسارت زیادی ببیند، اما به دلیل اینکه زلزله در عمق ۹۵ کیلومتری زمین رخ داده خسارت آن در حد زلزله‌های ۴ ریشتر بوده است.

 31. یک شاهد عینی از منطقه خاش گفت: "این زلزله خسارت بسیار کمی داشته است. با اینکه مردم به شدت ترسیدند اما اوضاع شهر عادی است. شنیده‌ام که روستای گشت در نزدیکی محل زلزله بیش از بقیه مناطق آسیب دیده است."

 32. احمدرضا رادان، جانشین رئیس پلیس کشور از تامین امنیت مناطق زلزله زده استان سیستان و بلوچستان خبر داد و به خبرگزاری مهر گفته نیروهای کمکی به همراه چند فروند بالگرد به منظور امدادرسانی به مناطق زلزله زده اعزام شدند.همچنین طرح تشدید کنترل مرزها در تمامی مرزهای استان سیستان و بلوچستان به اجرا گذاشته شده است.

 33. حاتم نارویی،استاندار و رییس ستاد حوادث سیستان و بلوچستان به خبرگزاری ایرنا گفت که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری که در نیجر به سر می‌برد، پس از وقوع زمین لرزه در سراوان با این ستاد تماس گرفته و پیگیر امور بوده است.

 34. خبرگزاری فارس به نقل از روابط‌عمومی شرکت فرودگاه‌های کشور نوشت: در پی زلزله شدید امروز هیچ آسیبی به فرودگاه‌های استان سیستان و بلوچستان وارد نشده است.

 35. عباس نخعی،معاون برنامه ریزی استاندار سیستان و بلوچستان به خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) گفته با توجه به اینکه محور گسل زمین لرزه سیستان و بلوچستان خلاف شهرستان چابهار است ،خطر وقوع سونامی در سواحل چابهار وجود ندارد.

 36. یک شهروند ایرانی در دوبی به بی‌بی‌سی فارسی گفت: " در طبقه نهم یک ساختمان ۳۰ طبقه زندگی می کنم، در ابتدا فکر کردم این لرزش به خاطر سروصدای همسایه‌ها است، اما وقتی خودم هم لرزیدم متوجه شدم زلزله است و مسئولان امنیت برج نیز از ساکنان خواستند که ساختمان را ترک کنند. در حال حاضر همه مردم در خیابان‌ها هستند و مراکز خرید تعطیل است."

 37. زلزله چگونه رخ می‌دهد؟ برای دیدن یک راهنما در این باره اینجا را کلیک کنید

 38. مدیرکل امنیتی استان سیستان و بلوچستان با اعلام اینکه آرامش در مناطق زلزله‌زده برقرار است، به خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به مردم توصیه کرد که با توجه به احتمال وقوع پس‌لرزه، امشب را در خانه‌هایی که احتمال ریزش دیوار ندارد، ساکن باشند.

 39. محمد عظیم، از اعضای هلال احمر پاکستان می گوید که دست کم نه نفر کشته شده‌اند. ژنرال سجاد، از ستاد حوادث غیر مترقبه پاکستان نیز این آمار را تایید کرده و افزوده است که بر اساس گزارش‌ها از منطقه حدود بیست نفر نیز در زیر آوار مانده‌اند. در همین حال احسان الله ریگی، از اعضای سابق پارلمان پاکستان به بی‌بی‌سی گفت که نگرانی عمده در مورد دسترسی آسیب دیدگان به کمکهای درمانی است.

 40. پس لرزه‌ای به قدرت۴.۴ ریشتر در ساعت ۱۸.۲۴ به وقت محلی سراوان از توابع استان سیستان و بلوچستان را لرزاند

 41. میثم جعفرزاده،مشاور وزیر نیرو به خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) گفت: آب و برق سراوان وصل است و مشکل خاصی در استان سیستان و بلوچستان درحوزه آب، برق و فاضلاب وجود ندارد

 42. خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات محلی پاکستان تعداد کشته‌ها را ۱۳ نفر اعلام کرد

 43. رسول راشکی، مدیر جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان به خبرگزاری مهر گفت که برای اسکان زلزله زدگان بیش از ۵۰ تخته چادر در شهر "گشت" سراوان برپا شده است.

 44. نسرین یک شاهد عینی به بی‌بی‌سی گفت: من در گشت سراوان معلم بودم، به دلیل شرایط آب و هوایی منطقه ساختمان در این محدوده کم است و بیشتر در کپر (شاخه خرما) و سیاه چادر زندگی می‌کنند. اکثر مردم این منطقه از عشایر هستند.

 45. یاراحمد از سروان به بی‌بی‌سی فارسی گفت: در یکی از روستاهای توابع سراوان چند نفر زخمی شده‌اند و دست و پایشان شکسته، اما هیچ کس نیست که به داد ما برسد. اینجا تنها امکانات پزشکی ما وسایل پانسمان است. با اینکه شرایط جاده‌ها مناسب است، اما هنوز هیچ امدادگری به این منطقه نیامده است.

 46. خبر فوری

  افزایش آمار تلفات در پاکستان

  یک مقام محلی در پاکستان به خبرگزاری فرانسه گفته است که دست کم ۳۴ شهروند این کشور در جریان زلزله کشته و ۸۰ تن زخمی شده‌اند

 47. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ضمن تسلیت گویی، آمادگی ایالات متحده را برای کمک رسانی به آسیب دیدگان زلزله در ایران و پاکستان اعلام کرد.

 48. پیش بینی های هواشناسی از احتمال بارانی بودن هوای منطقه زلزله زده در بلوچستان ایران و پاکستان در روز آینده حکایت دارد. بارندگی می تواند مشکلاتی برای کسانی که سرپناه خود را از دست داده اند ایجاد کند، اما در عین حال دمای هوا را کاهش می دهد.

 49. به گزارش مرکز حوادث غیرمترقبه آژانس بین المللی انرژی اتمی، این مرکز برای اطلاع از تاثیر احتمالی زلزله اخیر بر نیروگاه هسته ای بوشهر با مقام های ایرانی تماس گرفته و این مقام ها گفته اند که زلزله، تاثیری بر نیروگاه بوشهر نگذاشته است.

 50. مدرسه علوم دینی عین العلوم

  تخریب بخشی از مدرسه علوم دینی عین العلوم در سراوان بر اثر زلزله (منبع: سایت سنت آنلاین)

 51. احمدرضا رادان جانشین رئیس پلیس ایران با خبر دادن از "تامین امنیت مناطق زلزله زده استان سیستان و بلوچستان" گفت: "طرح تشدید کنترل مرزها در تمامی مرزهای استان سیستان و بلوچستان به اجرا در آمده و مرزها همچون گذشته در کنترل کامل مرزبانان است."

 52. رسانه دولتی ایران از کشته شدن یک زن در پی ریزش کوه در روستای قادر آباد قرنجین در حوالی خاش در پی زلزله خبر داده است.

  تا کنون گزارش های مقامات رسمی از ایران حاکی از این بود که زلزله در سیستان و بلوچستان تلفاتی نداشته است.

  بر اساس گزارش واحد مرکزی خبر این زن همراه با همسرش در دامنه کوه روستا در حال جمع آوری گیاهان دارویی بودند. بر این اساس ریزش کوه موجب جراحت شدید و در پی آن مرگ خانم مکه مزارزهی شده است .

  مصطفی مزارزهی همسر این زن به طور سطحی زخمی و به بیمارستان خاش منتقل شده است .

  خانم مکه مزارزهی اولین کسی است که کشته شدنش بر اثر زلزله در سیستان و بلوچستان به تایید مقامات رسمی رسیده است.

 53. بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد با ابراز ناراحتی بابت تلفات زلزله در ایران و پاکستان گفت سازمان ملل آماده است در صورت نیاز ایران و پاکستان به این کشورها کمک کند.

  بان کی مون گفت: "می دانم که خسارت زلزله آنقدر که از سانحه ای با این قدرت انتظار می رفت کمتر بوده اما هنوز هم مرگ و ویرانی های وحشتناکی هست و من تسلیت عمیق خود را به خانواده قربانیان و مردم و دولت هر دو کشور تقدیم می کنم."

  دبیر کل سازمان ملل متحد افزوده اخبار زلزله را به دقت دنبال می کند و "اگر کسی از ما کمک بخواهد ما آماده ایم".

   

زلزله سیستان و بلوچستان

به روز شده: 17 آوريل 2013
 • زلزله‌ای بسیار شدید به بزرگی ۷ و نیم ریشتر امروز در استان سیستان و بلوچستان بسیار نزدیک به مرز پاکستان رخ داد
 • مقامات پاکستان می‌گویند که دست کم ۳۴ شهروند این کشور در جریان زلزله کشته و ۸۰ تن زخمی شده‌اند
 • در ایران یک نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شده‌اند
 • این زلزله به حدی شدید بوده که از دهلی نو تا دوبی احساس شده است
 • کوه آتشفشان تفتان در نزدیکی مرکز زلزله واقع است
 • مقامات دوبی در پی وقوع زلزله دستور تخلیه برج‌های بلند، از جمله برج خلیفه، بلندترین ساختمان جهان را صادر کردند

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.