انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از 'پایین آمدن سطح ریاست جمهوری' و نامزدهای انتخاباتی

روزنامه محافظه کار جمهوری اسلامی در سرمقاله شماره روز چهارشنبه ۲۸ فروردین (۱۷ آوریل) خود از سطح بینش تعداد نسبتا زیادی که خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران کرده اند، انتقاد کرده است.

این روزنامه در سرمقاله خود با عنوان "حراست از جایگاه ریاست جمهوری" نوشته است که برای انتخابات ریاست جمهوری که قرار است ۲۴ خرداد امسال برگزار شود "بیش از ۲۰ نفر از افراد شناخته شده اعلام نامزدی کرده‌اند و جالب است که بسیاری از آنها شک ندارند که مردم به آنها رأی خواهند داد و بدون برو برگرد رئیس‌جمهور هستند."

روزنامه جمهوری اسلامی شماری از وعده های داده شده توسط این افراد را برقراری رابطه با آمریکا، حذف تحریم های بین المللی، افزایش یارانه های نقدی و اعطای عفو عمومی، عنوان کرده است.

این روزنامه نوشته: "متأسفانه اظهارات بسیاری از این افراد... موجب این نگرانی شده است که چرا سطح ریاست جمهوری اینهمه پائین آمده و چرا هر کسی با هر مقدار استعداد و توانائی، فکر می‌کند می‌تواند کشور را اداره کند."

کمتر از دو ماه به انتخابات ریاست جمهوری ایران باقی است و برخلاف اغلب انتخابات گذشته هنوز گروه های عمده و تاثیرگذار سیاسی در ایران نامزد مورد حمایت خود را معرفی نکرده اند.

برخی از تحلیلگران سیاسی می گویند که یکی از دلایل اصلی وضعیت جاری تردید چهره های شناخته شده تر برای ورود به عرصه رقابت های انتخاباتی و امیدواری اندک گروه های سیاسی به بخت پیروزی نامزدهای متعدد موجود است.

سرمقاله نویس روزنامه جمهوری اسلامی نوشته "اینطور نیست که تمام افرادی که داوطلب شده اند، دارای چنین وضعیتی باشند ولی اصل اینکه افرادی به عنوان نامزدهای مورد نظر و تأیید احزاب و گروه‌های شناخته شده سیاسی مطرح می‌شوند و در سطحی نازل صحبت می‌کنند، جای تأسف بسیار دارد."

این روزنامه در ادامه سرمقاله خود نوشته "آنچه در این میان مایه تأسف است این است که در جمع بندی این اظهارات، مردم به این نتیجه می‌رسند که کسانی برای قرار گرفتن در بالاترین جایگاه اجرائی کشور خیز برداشته‌اند که مهم‌ترین ویژگی‌های برشمرده شده در قانون اساسی را ندارند."

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، رئیس‌جمهور را فردی می داند که از میان "رجال مذهبی و سیاسی" انتخاب می شود.

به عقیده سرمقاله نویس روزنامه جمهوری اسلامی "نکته بسیار مهمی که موجب پدید آمدن این وضعیت شده اینست که بعضی از آقایان طراز نظام جمهوری اسلامی را در معیارهای خود به حساب نمی‌آورند. آنها بگونه‌ای صحبت می‌کنند که گوئی قرار است رئیس‌جمهور بورکینافاسو یا جزایر کمور بشوند."

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است روز ۲۴ خرداد (۱۴ ژوئن) برگزار و طی آن جانشین محمود احمدی نژاد بعد از دو دوره ریاست جمهوری تعیین شود.

مطالب مرتبط