رئیس قوه قضاییه: با استفاده انتخاباتی از امکانات دولتی برخورد می‌کنیم

صادق لاریجانی
Image caption صادق لاریجانی پیشتر هم گفته بود کسانی که از "امکانات دولتی" برای "پیشبرد کار انتخاباتی خود" استفاده کنند تحت تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه هشدار داد که استفاده از "بودجه نهادها و سازمان‌های دولتی و عمومی" در انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه، "برخورد نظارتی شورای نگهبان و برخورد قوه قضاییه را در پی خواهد داشت".

به گزارش ایسنا، آقای لاریجانی روز چهارشنبه ۲۸ فروردین (۱۷ آوریل)، با ذکر اینکه "گزارش‌هایی مبنی بر سوءاستفاده از امکانات دولتی و بودجه عمومی در اغراض انتخاباتی دریافت کرده‌ایم" گفت: "استفاده از امکانات دولتی در اغراض انتخاباتی جرم است و از شورای محترم نگهبان می‌خواهیم جهات نظارتی خود را تشدید کنند."

رئیس قوه قضاییه سه هفته پیش هم هشدار داده بود کسانی که از "امکانات دولتی" برای "پیشبرد کار انتخاباتی خود" استفاده کنند تحت تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت.

او با تاکید بر اینکه "قانون اجازه هیچ گونه تلاش برای انحراف در مقام اجرای انتخابات را نخواهد داد" گفته بود: "در مقام نظارت نظر شورای نگهبان فصل‌الخطاب است و اگر کسانی هم احیاناً به روند انتخابات شکایت دارند باید مسیرهای قانونی را طی کنند."

هشدار امروز رئیس دستگاه قضایی در حالی بیان شده که دولت محمود احمدی نژاد قصد دارد فردا (پنجشنبه) به برگزاری مراسمی در استادیوم آزادی بپردازد که بناست در آن از کارمندان و کارکنان دولت که در تعطیلات نوروزی برای مسافران تسهیلاتی فراهم کرده‌اند تقدیر شود.

گفته شده که کارکنان اداره‌ها و سازمان‌هایی نظیر میراث فرهنگی و گردشگری، راهداری و آموزش و پرورش از جمله دعوت‌شدگان به این مراسم هستند.

محافظه‌کاران منتقد رئیس جمهور ایران می‌گویند که این جشن، در واقع میتینگ انتخاباتی دولت و احتمالا اسفندیار رحیم‌مشایی خواهد بود و به این دلیل به شکلی گسترده با برگزاری آن مخالفت‌ کرده‌اند.

صادق لاریجانی در بخشی از اظهارات امروز خود گفته است: "متاسفانه پاره‌ای اقدامات که با بودجه‌های دولتی به معنای اعم آن صورت می‌گیرد، رنگ و بوی انتخاباتی دارد. "

وی افزوده است: "امیدواریم تمام کسانی که به نحوی در معرض کاندیدا شدن هستند و هواداران آنها به این موضوع توجه کنند و از بودجه نهادها و سازمان‌های دولتی و عمومی در انتخابات استفاده نکنند."

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، پیشتر با اشاره به نگرانی های موجود در خصوص نحوه برگزاری مراسم فردا در استادیوم آزادی گفته بود که اگر تخلفی در این مراسم رخ دهد، روی تایید صلاحیت نامزدها تاثیر خواهد گذاشت.

آقای کدخدایی تاکید کرده بود: "بر اساس قانون استفاده انتخاباتی از امکانات دولتی به هر شیوه و با هر وجهی ممنوع است."

مسئولان دولت محمود احمدی نژاد، اتهام استفاده از امکانات دولتی برای مبارزات انتخاباتی را رد کرده و متقابلا، محافظه کاران رقیب را به برنامه ریزی برای تخلف در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ متهم می کنند.

مطالب مرتبط