گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۵۸ روز تا انتخابات

نوری همدانی: تعدد نامزدها مردم را سرگردان می کند

آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید در قم گفته است که تعدد نامزدهای ریاست جمهوری، مردم را "سرگردان" می‌کند.

به گفته او تعداد افرادی که اعلام کاندیداتوری کرده‌اند "خیلی زیاد" است و کاندیداها باید از میان خود "یک الی دو نفر" انتخاب کنند.

آقای نوری همدانی گفته است که "توصیه حوزه علمیه به نامزدها، برگزاری جلساتی برای انتخاب یک یا دو کاندیداست".

او گفت: "حوزه به همه کاندیداها توصیه می‌کند کریمانه و متواضعانه از بین خود فردی که شرایط لازم را داشته باشد و بتواند حماسه سیاسی خلق کند، انتخاب و معرفی کنند."

تعدد نامزدهای احتمالی در جناح اصولگرا موجب نگرانی برخی از چهره های اصولگرا شده است.

امروز (چهارشنبه) علی سعیدی٬ نماینده رهبر ایران در سپاه با انتقاد از تعدد نامزدها نیز از اصولگرایان خواست که نامزدی واحد برای انتخابات ریاست جمهوری معرفی کنند.

ائتلاف پنجگانه٬ ائتلاف ۱+۲ ٬ جبهه پایداری و جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی از گروه های اصلی اصولگرایان هستند که هر کدام جداگانه نامزدهای احتمالی خود را معرفی کرده اند.

چند چهره اصولگرا از جمله محسن رضایی٬ دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و علی فلاحیان٬ وزیر پیشین اطلاعات نیز به صورت منفرد آمادگی خود را برای نامزدی انتخابات اعلام کرده اند.

کواکبیان: در تعدد نامزدهای اصلاح‌طلب، رقبا پیروز می شوند

Image caption مصطفی کواکبیان در مجلس هشتم نماینده مردم سمنان بود

مصطفی کواکبیان٬ دبیر کل حزب مردم سالاری و از نامزدهای احتمالی طیف اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری گفت: "نمی‌خواهیم ماجرای انتخابات سال ۸۴ تکرار شود و در تعدد و تکثر نامزدهای اصلاح‌طلب، رقبا پیروز شوند."

آقای کواکبیان گفته است که برای اجماع سه راهکار پیشنهاد کرده است که به گفته او در صورتی که یکی از این سه راهکار برگزیده شود، او نامزد نهایی اصلاح‌طلبان خواهد بود.

او وجود "یک هیئت حکمیت که مرضی‌الاطراف باشد، نظرسنجی و انتخاب یک نامزد از طریق شوراهای مرکزی احزاب اصلاح‌طلب" را سه راهکاری دانست که طی آن اصلاح طلبان می توانند نامزد واحدی را معرفی کنند.

با این حال او گفته است در صورتی که محمد خاتمی نامزد انتخابات شود از او حمایت خواهد کرد.

آقای کواکبیان پیشتر گفته بود: "شورای مرکزی جهبه اصلاح‌طلبان ایران بیان کرده در صورت عدم کاندیداتوری خاتمی از بنده به عنوان کاندیدای اختصاصی خود حمایت می‌کند."

هشدار لاریجانی در خصوص 'سوءاستفاده' از امکانات دولتی با اهداف انتخاباتی

Image caption صادق لاریجانی: استفاده از امکانات دولتی در اغراض انتخاباتی جرم است

صادق لاریجانی٬ رئیس قوه قضاییه ایران در خصوص "سوءاستفاده" از امکانات دولتی با اهداف انتخاباتی هشدار داد و گفت: "متاسفانه پاره‌ای اقدامات که با بودجه‌های دولتی به معنای اعم آن صورت می‌گیرد، رنگ و بوی انتخاباتی دارد."

آقای لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی گفت که گزارش‌هایی مبنی بر "سوءاستفاده از امکانات دولتی و بودجه عمومی در اغراض انتخاباتی" دریافت کرده‌است.

او گفت: "استفاده از امکانات دولتی در اغراض انتخاباتی جرم است و از شورای محترم نگهبان می‌خواهیم جهات نظارتی خود را تشدید کنند."

پیشتر عباسعلی کدخدایی٬ سخنگوی شورای نگهبان نسبت به اینکه برخی از نامزدهای احتمالی از امکانات دولتی برای تبلیغات انتخاباتی استفاده می کنند٬ هشدار داده و گفته بود که 'تخلفات' این عده در هنگام تائید صلاحیت شان توسط این شورا در نظر گرفته می شود.

بسیاری از منتقدان دولت معتقدند که همایش ۱۰۰ هزار نفری دولت که فردا (پنجشبه٬ ۲۹ فروردین) با حضور محمود احمدی نژاد٬ رئیس جمهور ایران در ورزشگاه آزادی تهران برگزار می شود٬ ممکن است اهداف انتخاباتی داشته باشد.

اما دولت با رد این ادعا می گوید که در همایش "تجلیل از خادمان تسهیلات سفرهای نوروزی" صرفا از کارکنان دولت تقدیر می شود.

حداد عادل٬ ولایتی و قالیباف٬ هرسه ثبت نام می کنند

Image caption ۱+۲ ٬ از گروه های اصلی اصولگرایان است که خود را برای حضور در انتخابات آماده می کند

حسین مظفر٬ رئیس ستاد انتخاباتی "ائتلاف برای پیشرفت" (۱+۲) گفته است که هر سه عضو این ائتلاف برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می کنند.

آقای مظفر در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفته است که ثبت نام آنان هیچ خدشه ای بر میثاق اولیه آنان برای معرفی فرد واحد٬وارد نخواهد کرد.

اعضای ائتلاف ۱+۲ ٬ از گروه های اصلی اصولگرایان که خود را برای حضور در انتخابات آماده می کند٬ علی اکبر ولایتی٬ وزیر پیشین امورخارجه٬ غلامعلی حداد عادل٬ نماینده مجلس و محمد باقر قالیباف٬ شهردار تهران هستند.

آقای مظفر گفته است که این ائتلاف در آخرین لحظات گزینه واحد خود را معرفی خواهد کرد.

او پیشتر گفته بود که نامزد واحد این ائتلاف تا نیمه اردیبهشت معرفی می شود.

علی مطهری: حضور جدی اصلاح طلبان باعث ایجاد 'حماسه سیاسی' می شود

Image caption علی مطهری خواهان حضور مجدد اکبر هاشمی رفسنجانی برای نامزدی در انتخابات بوده است

علی مطهری از نمایندگان اصولگرای منتقد دولت در مجلس ایران گفته است که جامعه نیازمند حضور اصلاح‌طلبان است تا بتواند از این برهه دشوار تاریخی عبور کند.

آقای مطهری در گفت و گویی با روزنامه شرق گفت که حضور جدی اصلاح طلبان باعث ایجاد "حماسه سیاسی" خواهد شد.

آیت الله علی خامنه ای٬ رهبر ایران امسال را سال "حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی" نامگذاری کرده است.

آقای مطهری که در پاسخ به اینکه "رقبا شروع به خط و نشان کشیدن" برای نامزدهای احتمالی اصلاح طلبان کرده اند٬ گفت: "طبیعی است که مخالفان کار خودشان را می‌کنند اما یک رجل سیاسی باید بر اساس نیاز جامعه تصمیم بگیرد و ثابت‌قدم باشد و در مقابل حقوق مردم حساس."

او گفت که اگر محمد خاتمی بنا دارد که نامزد شود باید همه هزینه‌ها را – حتی ردصلاحیت – بپذیرد و آماده باشد.

آقای مطهری گفت که حتی رد صلاحیت احتمالی محمد خاتمی در صورت اعلام کاندیداتوری خود می تواند "برکاتی" داشته باشد زیرا "میزان سعه صدر نظام در برابر منتقدان مشخص و برخی رویکردها شفاف‌تر می‌شود".

آقای مطهری درباره نامزدی آقای خاتمی گفت: "نباید با روحیه منفعل وارد کارزار انتخاباتی شد. این انتخابات به روحیه بالا و حضور جدی نامزدها نیازمند است. رشد اجتماعی مردم هم مانع تکرار تجربه‌های گذشته خواهد بود، ضمن اینکه ایشان هم پخته‌تر از دوره گذشته است."

علی مطهری از نخستین کسانی بود که از اکبر هاشمی رفسنجانی درخواست کرد که برای انتخابات ریاست جمهوری خود را نامزد کند.

از نگاه او آقای هاشمی ضمن حفظ "حرمت رهبری" توان و تجربه کافی برای اداره کشور در این شرایط را دارد و قادر به کنار هم نشاندن گروه‌های سیاسی است.

نماینده رهبر ایران در سپاه: انتخابات آینده چهار بعدی است

Image caption علی سعیدی از سال ۱۳۸۴نماینده ولی فقیه در سپاه بوده است

علی سعیدی٬ نماینده رهبر ایران در سپاه پاسداران گفته است که انتخابات ریاست جمهوری در خردادماه "چهار بعدی" خواهد بود و "ثقل رقابت در این دوره بین اصولگرایان، اصلاح‌طلبان، کارگزاران و طرفداران دولت خواهد بود."

او همچنین از اصولگرایان خواسته است که نامزدی واحد برای انتخابات ریاست جمهوری معرفی کنند.

آقای سعیدی مرزبندی در جبهه اصولگرایی را موجب ایجاد تعدد نامزدهای اصولگرا در عرصه انتخابات دانست و با انتقاد از معرفی حدود ۱۵ نامزد اصولگرا در عرصه انتخابات، از جریان اصولگرایی خواست برای اتحاد و ائتلاف نامزدها و معرفی نامزدی واحد چاره‌اندیشی کنند.

ائتلاف پنجگانه٬ ائتلاف ۱+۲ ٬ جبهه پایداری و جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی از گروه های اصلی اصولگرایان هستند که هر کدام جداگانه نامزدهای احتمالی خود را معرفی کرده اند.

آقای سعیدی همچنین دخالت سپاه را انتخابات مردود دانست و گفت: "هرگونه دخالت در مصداق و مدل، زمینه‌ساز اختلاف می‌شود و سپاه پاسداران با بروز اختلاف و تشتت در عرصه‌های سرنوشت‌ساز مخالف است."

او چند ماه پیش درباره نقش این نیروی نظامی در برگزاری انتخابات گفته بود که سپاه "چارچوب‌ها و معیارها" را در انتخابات تبیین می‌کند.

سخنان او در این خصوص که گفته بود "این به معنای دخالت در انتخابات نیست بلکه وظیفه ذاتی ما مهندسی معقول و منطقی انتخابات است" واکنش گسترده ای داشت.