بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه تهران – ۲۸ فروردین

روزنامه های امروز صبح تهران در صفحات اول خود با عکس هائی از انفجار بوستون از این حادثه تروریستی خبر داده و در مقالاتی به گمانه زنی آن پرداخته اند. زلزله سیستان و تاکید بر پائین بودن تعداد کشته گان در آن دیگر عنوان مهم این روزنامه هاست.

اتنقاد از برپائی همایش صد هزار نفری با هزینه سنگین از جیب مردم برای تبلیغات انتخاباتی در صفحات مختلف روزنامه ها، از زبان روحانیون و مقامات نظامی منعکس شده اما روزنامه های هوادار دولت همچنان از این عمل دفاع می کنند.

بدترین پس از ۱۱ سپتامبر

Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

روزنامه های جوان و کیهان در مقالات اصلی خود همان شعار اصلی جناح اسلامگرا را تکرار کرده و انفجار بوستون را کار دستگاه های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل دانسته اند .

هرمیداس باوند دراعتمادنوشته بمبگذاری در بوستون که بدترین حادثه امنیتی در داخل امریکا پس از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به شمار می‌رود، نگاه جهانیان را به خود جلب کرده و این سوال به وجود آمده که آیا حادثه دیگری در راه است چرا که متاسفانه در این چندساله اقدام‌های تروریستی کورکورانه که مردم بی‌گناه و بی‌خبر قربانی مقاصد سیاسی می‌شوند بسیار زیاد شده و این موضوع روز به روز، رو به گسترش است.

به نوشته این استاد دانشگاه اگر عامل این انفجارها خارجی باشد بسیار بازتاب سنگینی خواهد داشت و ممکن است مشکلات زیادی برای مهاجران و خارجیان مقیم امریکا به وجود بیاید، به مانند حادثه ۱۱سپتامبر که پس از آن حادثه تمام خارجی‌ها مورد سوءظن قرار داشتند، زیرا جامعه با فشار روی دولت خواستار تلافی خواهد بود. اما اگر عامل داخلی باشد، ممکن است منشا روانی داشته و انتظار جامعه از دولت زمانی که فرد داخلی باشد، کاهش می‌یابد.

به نوشته مقاله اعتماد با وجود اخباری که درباره دستگیری مظنونان منتشر می‌شود به طور کلی هنوز مشخص نیست عامل داخلی باشد یا خارجی. با این حال، این حملات به روندی مسلط تبدیل شده که جو نامطلوبی ایجاد کرده و هنوز قابل قضاوت نیست.

سطح نازل روابط بین‌المللی و پدیده احمدی نژاد

ابوالقاسم ـ قاسم زاده در سرمقاله اطلاعات نوشته درحالی‌که اقتصاد اصلی‌ترین محور در انتخابات ریاست جمهوری خوانده می‌شود و همه نامزدهای انتخاباتی شعار تحول اقتصادی را در صدر پروژه انتخاباتی خود قرار داده‌اند، سیاست خارجی و روابط بین‌المللی جمهوری اسلامی نیز همطراز با مشکلات اقتصادی در صدر محورهای انتخاباتی قرار دارد.

نویسنده مقاله تاکید کرده ادعای آقای احمدی‌نژاد این است که در هشت سال گذشته قدرت سیاسی جمهوری اسلامی ایران برمبنای ظلم‌ستیزی و مقابله با نفوذ و سلطه استکباری افزایش یافته، تا آنجا که دولت شعار تغییر مدیریت جهانی را مطرح و بر آن تأکید می‌کند. در برابر این نگاه، مخالفین می‌گویند اگر سیاست خارجی در هشت سال مدیریت دولت فعلی برمبنای تدبیر می‌چرخید، امروز کشور تا این حد دچار مشکلات اقتصادی و منفی بودن روابط دو یا چندجانبه با کشورها در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی نبود. در دولت آقای احمدی‌نژاد، جمهوری اسلامی ایران با اغلب کشورهای عربی منطقه و با مهمترین کشورهای اروپایی دچار نازل‌ترین سطح روابط سیاسی و دولتی شده است.

محمدعلی وکیلی در سرمقاله ابتکار نوشته یکی از معماهای سیاست در ایران، پدیده احمدی نژاد است بی شک آیندگان پیرامون این معما بسیار خواهند شنید و کتاب‌ها نوشته خواهد شد. یکی از جلوه‌های مهم این معما این است که جریان اصلاح طلب با احمدی نژاد به ُما رفت. احمدی نژاد خط مقدم جبهه فتح خاکریزهای اصلاح طلبان بود. جریان راست بوسیله او توانست بر رقیب دیرینه خود فائق آید بسیاری از نیروهای اصلی اصلاح طلب به دلیل مخالفت با احمدی نژاد از گردونه نظام خارج شدند برخی نیز مهر ابطال صلاحیت خوردند. از سوی دیگر این احمدی نژاد بود که بسیاری از آرزوهای اصلاح طلبان را جامه عمل پوشاند بخش مهم شعارهای اصلاح طلبان بوسیله او تعقیب شد.

نویسنده این مقاله تاکید کرده: بخش مهم شهرت سعید حجاریان تئوری پرداز اصلاح طلب با تئوری « فشار از پایین، چانه زنی از بالا » می‌باشد. آن روز که او لب به چنین سخنی باز کرد پرونده ترور خود را نیز گشود او جان خود را بر سر این تئوری گذاشت. سعید حجاریان بنا داشت با آن ایده، بن بست تعامل را بشکند و مکانیزمی برای اجرای منویات اصلاح طلبان پیدا نماید. آن تئوری نتوانست بختی از اصلاح طلبان بگشاید و روزنه امیدی نیز بر نینگیخت اما عملکرد امروز احمدی نژاد به گونه ای است که گویا از اول آن تئوری برای ایشان نوشته شده بود.

این روزها که ساحت سیاست درگیر موضوع انتخابات ریاست جمهوری است و هر گروهی هر آنچه در آستین دارد رو می‌کند، بازی احمدی نژاد از همه دیدنی تر شده است. در حالی که مطابق گمانه زنی‌ها نامزد اصلی احمدی نژاد یعنی آقای مشایی در معرض تیغ عدم صلاحیت شورای محترم نگهبان می‌باشد او با استفاده از تئوری « فشار از پایین، چانه زنی از بالا » تلاش دارد بازی را مدیریت نماید و خواست خود را به کرسی بنشاند. شروع سفرهای استانی و حضور دوشا دوش احمدی نژاد و مشایی در بین مردم، نمونه بارز این تئوری است.

این نامزدهای ریاست

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به انتقاد از کسانی برخاسته اند که نامزد ریاست جمهوری شده اند:بعضی بگونه‌ای صحبت می‌کنند که گوئی قرار است رئیس‌جمهور "بورکینافاسو" یا "جزایر کمور" بشوند! این حضرات باید توجه کنند که اینجا ایران است و قرار است در نظام جمهوری است فردی بر کرسی ریاست دستگاه اجرائی کشوری با ۷۵ میلیون جمعیت آگاه، انقلابی و آشنا با اصول و ارزش‌های اسلامی تکیه بزند، آنهم کشوری که قدرت‌های سلطه گر جهانی با تمام امکانات با آن دشمنی می‌کنند و بی‌رحمانه برای جلوگیری از ادامه حیات آن مرتکب هر اقدامی می‌شوند.

Image caption کارتون بزرگمهر حسین پور، قانون

در ادامه این مقاله آمده: ارتکاب غیرقابل قبول دیگری که از بعضی از این حضرات مشاهده می‌شود، در پیش گرفتن سیاست غیراخلاقی نفی دیگران برای اثبات خود است. هنوز فکر می‌کنند می‌توانند از این ابزار زنگ زده برای بالا رفتن از پله‌های قدرت استفاده کنند. گویا قرار نیست از سیاست شکست خورده "بگم، بگم" عبرت گرفته شود.

به نظر روزنامه جمهوری اسلامی کسی که در جایگاه مدیریت ارشد اجرائی کشور قرار می‌گیرد باید دارای چنان ظرفیت بالائی باشد که با اطلاعات مهم کشور بازی نکند و مصالح کشور و ملت را بر منافع شخصی و باندی ترجیح دهد. بی‌ظرفیتی‌ها متأسفانه ضربه‌های زیادی به اخلاق و سرمایه‌های انسانی کشور وارد ساخته است. برای جبران این خسران بزرگ، زحمات زیادی باید کشید و نباید اجازه تکرار میدان‌دار شدن این قبیل سیاست‌ها داده شود.

این دفعه خوش شانسی آوردیم

Image caption تیتر و طرح صفحه اول بهار

دکتر مهدی زارع معاون پژوهشکده زلزله‌شناسی دانشگاه تهران در مقاله ای درتهران امروزنوشته وقوع سوانح طبیعی در کشورهای دنیا باعث به وجود آمدن زیان‌های اقتصادی فراوانی می‌شود اما در جوامع مختلف دنیا میزان این خسارات و تلفات آن با توجه به میزان توسعه‌یافتگی، ایمنی سازه‌ها، تراکم جمعیت و آمادگی و آگاهی افراد و جامعه به منظور رعایت نکات ایمنی با یکدیگر تفاوت دارد.

به نوشته این مقاله اگر چه در کلانشهرهایی مثل، تهران، مشهد، اصفهان، تبریز و... تعداد جمعیت بیش از حد انتظار است اما می‌توان از تجمع بیشتر و پرجمعیت‌تر کردن این شهرها جلوگیری کرد و سازه‌های این شهرها را به‌تدریج با برنامه‌های علمی، مقاوم و پایدار کرد و بافت فرسوده این شهرها را بازسازی کرد.

نویسنده تهران امروز تاکید که این کار چند سالی است که توسط شهرداری تهران در نقاطی که بافت فرسوده بیشتری دارد در حال انجام است. اما باید در این نوسازی‌ها در تمام کشور به یک نکته توجه کرد که آن هم سازگاری مردم با سازه‌های تازه تاسیس است چرا که مدرن بودن سازه‌ها اگر بدون توجه به‌ویژگی‌های روانی مردم ساخته شود امکان وجود تلفات وجود دارد و سرمایه‌گذاری‌ها بدون نتیجه می‌ماند.

چرا بودجه تصویب شد با این همه نقص

حمیدرضا طهماسبی پور و مریم فکری در گزارشی دراعتمادنوشته اند بار دیگر روزی داغ در مجلس و بار دیگر تصویبی با اما و اگر. این‌بار بحث‌های داغ مجلس، حول و حوش بررسی بودجه بالا گرفت و اظهارنظرهایی شد که علاوه بر نقد دولت و رفتارهای اقتصادی‌اش به تصویبی منجر شد که شاید در شرایط معمول رخ نمی‌داد.

به نوشته گزارشگر این روزنامه مجلس‌نشینان روز گذشته درباره بودجه‌یی انتقاد داشتند که باید سال قبل و ۸۴ روز زودتر از زمانی که تحویل مجلس شده بود، تحویل می‌شد تا بحث‌ها دقیق‌تر می‌شد و تصویبی دقیق را به نهایت می‌رساند. اما دیروز ۲۷ فروردین ۹۲ بود و در شرایطی درباره کلیات بودجه ۹۲ حرف زده می‌شد که برای دومین بار و سال دوم، بودجه چند دوازدهمی در کشور در حال اجرا بود و کلیات بودجه هم در کمیسیون تلفیق مجلس رد شده بود!

جعفر قادری سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس درباره علت تصویب لایجه بودجه دولت در مجلس درتهران امروزنوشته نمایندگان در نهایت به لایحه بودجه سال‌جاری با وجود نقص‌ها و ضعف‌های فراوان و انتقادات منطقی که به آن وارد بود، بنا به مصلحتی بالاتر رای مثبت دادند تا کشور یک‌سال تمام را بدون قانون بودجه سپری نکند. تصویب بودجه از سر ناچار و اضطرار مانع از آن نیست که به آسیب‌شناسی نظام بودجه‌نویسی و روند تصویب آن بدین شکل پرداخته شود.

نویسنده تاکید کرده وقتی قانون بودجه با درجه اهمیتی که دارد، نداشته باشیم اولین اتفاقی که می‌افتد حرکت سرگردان اقتصاد در دریایی پر تلاطم است. در این دریای پرتلاطم قانون بودجه به‌مثابه قطب نمای حرکت کشتی اقتصاد عمل می‌کند و نبود آن زیان‌های زیادی برای کشور دارد. به هر حال بررسی لایحه بودجه به این شکل و عدم توجه به قوانین موجود درخصوص لایحه بودجه باعث می‌شود که تاثیر مهم‌ترین سند مالی کشور که همان لایحه بودجه باشد کاهش یابد. از سوی دیگر لایحه‌هایی که با نواقص فراوان و به‌دلیل مصالحی کلی تصویب می‌شوند می‌توانند اقتصاد کشور را با مشکلات تازه‌ای روبه‌رو کند.

مقاله تهران امروز در نهایت در پاسخ این سوال که باید چه راه و روشی را پی گرفت که دیگر با بودجه‌هایی این چنین آشفته روبه‌رو نبود نوشته اصلی‌ترین و کلیدی‌ترین عاملی که موجب می‌شود دولت بودجه‌ای دقیق به مجلس ارائه دهد این است که در عمل به‌ قانون مقید باشد و در مراحل بودجه‌ریزی به قوانین موجود نگاهی فراگیر داشته‌باشد.

ما کجا ایستاده‌ایم، بازار نفت کجا ؟

رضا زندی در مقاله ای در شرق با اشاره به تصویب کلیات بودجه سال‌جاری کشور در مجلس، از «ریسکی بودن» تامین منابع بودجه بر اساس قیمت نفت ۹۵دلاری نوشته با ارقامی که برای صادرات نفت وجود دارد لاجرم باید بودجه را روی «بالانس» می‌بردند.

نویسنده کارشناس مسائل نفت تاکید کرده این درست که ممکن است متوسط قیمت نفت در سال‌جاری، نفت ۹۵دلاری را برای بودجه تامین کند اما همین دیروز قیمت سبد نفتی اوپک، که مخلوطی از نفت‌های اعضای این سازمان است، ۹۸دلار و ۵۶سنت بود. بودجه‌ریزی براساس نفت ۹۵دلاری «پر ریسک» است. بودجه «سند یک‌ساله» است و نباید سایه ریسک را بر آن سنگین کرد. وانگهی که صندوق توسعه ملی را هم باید دید. همان که منتظر مازاد درآمد نفتی است. حتی اگر قطره باشد. پس اگر درآمدها کم شده بهتر آن است به جای خرید ریسک و کسری‌های بودجه آنچنانی زیر چادر ریاضت برویم وگرنه «تورم» می‌تازد.

Image caption کارتون حمید صوفی، جام جم

در ادامه مقاله شرق آمده تولید ناخالص چین در سه ماه اول سال‌جاری میلادی به جای هشت‌درصد، تنها ۷/۷درصد نسبت به سال گذشته رشد کرده است. دومین مصرف‌کننده نفت خام جهان، بازار نفت را نگران کرده است. سطح ذخیره‌سازی نفت‌خام آمریکا، با افزایش ۵/۱میلیون بشکه‌ای به بیش از ۳۹۰میلیون بشکه رسیده که بالاترین میزان از ژوییه سال ۱۹۹۰ است. بحران اروپا شکننده‌تر شده است و قبرس می‌خواهد ۵۰۰میلیون‌دلار از ذخایر طلای خود را به فروش برساند. پس دورنمای بازار نفت برای مدتی آن‌قدر افزایشی نیست مگر اتفاق آنچنانی‌ای بیفتد. تحلیلگران سیاسی از افزایش ذخایر نفتی دنیا و کاهش قیمت نفت تحلیل‌های سیاسی خاصی دارند.

کورتحصیلی

ایمان پیربرناش در طنزانه روزنامه قانون نوشته روایت است که ما در زمان‌های نه چندان دور بچه درس‌خوانی بودیم و اگر در پنجم دبستان در اوج از مدرسه خداحافظی می‌کردیم می‌توانستیم معدل آخرین مدرک درسی‌مان را بدون خجالت به عرض شما عزیزان برسانیم. یک روایت دیگری هم هست که مورخان زیاد به آن استناد نمی‌کنند و آن خنگ بودن ما از دوران طفولیت است که ریشه و اساس محکمی ندارد و شما هم پیگیر این موضوع نشوید.

به نوشته این طنزنویس: با این اوصاف نمی‌دانیم چرا از وقتی احمدی نژاد به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شده روایت اول به کلی زیر سوال رفته و ما به مدرکی که پیش‌تر به داشتنش می‌بالیدیم شک پیدا کردیم؛ به عنوان مثال احمدی‌نژاد در آخرین سفر خارجی خود به کشوری سفر کرده به نام بنین... باز اگر «ببین» بود آشناتر به‌نظر می‌رسید اما لعنتی «بنین» است. گویا کشوری ا‌ست میان ببین و بشین!

در ادامه این ستون آمده: احمدی‌نژاد قبلن هم چنین شکی در دل ما انداخته بود و آن زمانی بود که قبل از سفر خارجی‌اش عنوان می‌کرد از کشورهای مهم دنیا دیدن و با روسای آن دیدار خواهد کرد ولی همیشه به ونزوئلا سفر می‌کرد و با چاوز و اقوامش گرم می‌گرفت.

کارتون روز

Image caption نان آور، کارتون محسن ظریفیان، اعتماد