گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۵۷ روز تا انتخابات

زاکانی: دغدغه‌هایم با سعید جلیلی مشترک است

Image caption سعید جلیلی و علیرضا زاکانی هم‌سن هستند و هر دو سابقه حضور در جنگ ایران و عراق را دارند

علیرضا زاکانی٬ نماینده اصولگرای مجلس ایران و دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی گفته است که در دیدار با سعید جلیلی٬ دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدگاه های مشترکی داشته است.

آقای زاکانی که نامش به عنوانی یکی از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری مطرح است گفت: "در این جلسه مشترک دغدغه‌های گفتمانی نوع نگاه به جامعه و اولویت‌ها را ذکر کردیم و با توجه به شناختی که داشتم دغدغه‌های ما کاملاً با یکدیگر منطبق بود."

نام سعید جلیلی نیز در کنار کامران باقری لنکرانی به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی جبهه پایداری٬ نزدیک به محمد تقی مصباح یزدی مطرح شده است.

آقای زاکانی که از سرسخت ترین منتقدان دولت محمود احمدی نژاد در مجلس است٬ درباره ائتلاف احتمالی خود با سعید جلیلی گفت که در صورت تشکیل٬ "این ائتلاف اساسی پایبند به ارزش‌های اسلام بوده و خود را قائل به خدمت به مردم می‌کند."

جزئیات بیشتری از این نشست منتشر نشده است.

واعظ‌زاده: به باندی متصل نیستم٬ مستقل می‌آیم

Image caption صادق واعظ زاده (راست) از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۸ معاون علمی محمود احمدی نژاد بود. در کنار این دو٬ پرویز داودی معاون اول سابق آقای احمدی نژاد ایستاده است

صادق واعظ زاده٬ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای عالی انقلاب فرهنگی گفته است که خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری می کند.

او گفته که "به باندی متصل نبوده" و در صورت تصمیم گیری نهایی"مستقل" از هر حزب و گروهی در انتخابات نامزد می شود.

آقای واعظ زاده گفت: "دولت زمانی می‌تواند مستقل باشد که تشکیل‌دهندگان آن تفکر مستقل داشته باشند، من باند نداشته و دسته و حزب ندارم، من از همه نیروهایی که به اصولی که من معتقد هستم، اعتقاد داشته باشند در تیم اجرایی خود استفاده می‌کنم."

او گفته است که "دولت مقتدر" اعتقاد دارد و از نظر او "دولت مقتدر دولتی است که بازیگری و بازیگردانی نکند و مدیریت عالی را انجام دهد مثل فدراسیون فوتبال که نباید خودش تیمی داشته باشد".

آقای واعظ زاده در دوره جدید از سوی آیت الله علی خامنه ای٬ رهبر ایران به عضویت حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد.

او که استاد دانشگاه است در نخستین دولت محمود احمدی نژاد٬ معاونت علمی او را عهده دار بود اما در سال ۱۳۸۸ از این سمت کناره گیری کرد.

'سلام خاتمی' فیلتر شد

وبسایتی که برای دعوت از محمد خاتمی جهت نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری آغاز به کار کرده بود٬ خبر از فیلتر شدن خود در ایران داده است.

وبسایت آفتاب صبح امید خبر داده است که سایت www.salamkhatami.com که برای جمع آوری امضا در حمایت از کاندیداتوری محمد خاتمی تشکیل شده بود ۸ روز پس از آغاز به کار با فیلترینگ دولت مواجه و دسترسی عادی به آن در ایران مسدود شد.

بنا بر این گزارش همچنین سایت اطلاع رسانی www.salamkhatami.org که به منظور پوشش اخبار مرتبط با کاندیداتوری محمد خاتمی و با انتشار بیانیه ستاد جوانان اصلاح طلب آغاز به کار کرده بود، بعد از ۴ روز "توسط کارگروه فیلترینگ در وزارت ارتباطات که مواضعی نزدیک به جبهه پایداری دارد،" فیلتر شد.

هنوز محمد خاتمی٬ رئیس جمهور پیشین ایران نظر قطعی خود را در خصوص نامزدی اش در انتخابات ریاست جمهوری اعلام نکرده است.

اما بسیاری از چهره ها و گروه های اصلاح طلب خواهان نامزدی او در انتخابات شده اند.

از جمله جمعی از زندانیان سیاسی ایران با نوشتن نامه‌ای به آقای خاتمی از او خواسته‌اند نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را مشروط به آزادی آن‌ها نکند.

آیت‌الله خامنه‌ای صفحه ویژه انتخابات راه‌اندازی کرد

دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای (KHAMENEI.IR) که مهمترین وبسایت رهبر ایران است و اخبار دیدارها و دیدگاههای او را منتشر می کند، نوشته است که در صفحه ویژه انتخابات "دیدگاههای" آقای خامنه ای پیرامون انتخابات را منتشر خواهد شد. در این صفحه ویژه سخنان و دیدگاههای رهبر جمهوری اسلامی در "قالب‌های مختلفی مانند "مجموعه توصیه‌های انتخاباتی"، "کتابچه‌های گزیده بیانات موضوعی"، "پیامک" تا زمان انتخابات عرضه خواهد شد.

این صفحه حاوی کتابچه‌ای شانزده صفحه‌ای با عنوان "اصول رقابت سیاسی - کتابچه اول" است که گزیده هایی از سخنان آیت الله خامنه ای در مناسبت های مختلف را شامل می شود.

در متن گزارش انتشار این صفحه نیز تاکید شده است که "مجموعه توصیه های انتخاباتی رهبر انقلاب" تا زمان انتخابات به مرور منتشر خواهد شد.

بیشتر بخوانید

ولایتی: از ما یک نفر نامزد می‌شود٬ دو نفر دیگر حمایت می‌کنند

Image caption علی اکبر ولایتی برای دیدار با شخصیت های دینی اصفهان در این شهر به سر می برد

علی اکبر ولایتی٬ یکی از نامزدهای احتمالی اصولگرایان گفته است که در ائتلاف او با دو چهره دیگر اصولگرا نهایتا یک نفر نامزد می شود و دو نفر دیگر از او حمایت می کنند.

آقای ولایتی که برای دیدار با شخصیت های دینی اصفهان در این شهر به سر می برد٬ گفت: "این ائتلاف هیچ‌گونه رقابت و یا مناظره‌ای با یکدیگر نخواهند داشت بلکه هر کدام ضلعی از مثلث را تشکیل می‌دهیم و مکمل و تقویت‌کننده یکدیگر هستیم که نوعی جدید از تبلیغات انتخاباتی است."

اعضای ائتلاف ۱+۲ ٬ از گروه های اصلی اصولگرایان که خود را برای حضور در انتخابات آماده می کند٬ علی اکبر ولایتی٬ وزیر پیشین امورخارجه٬ غلامعلی حداد عادل٬ نماینده مجلس و محمد باقر قالیباف٬ شهردار تهران هستند.

روز گذشته حسین مظفر٬ رئیس ستاد انتخاباتی این ائتلاف گفت که هر سه عضو این ائتلاف برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می کنند.

آقای ولایتی در این باره گفت: "قرار ما این است که هر سه نفر ثبت‌نام کنیم تا بتوانیم از امکانات پس از ثبت‌نام و تایید صلاحیت نهایی برای اطلاع‌رسانی تبلیغات استفاده کنیم."

عده ای از شخصیت های مطرح اصولگرایان از این ائتلاف خواسته اند که بر سر انتخاب نامزدی واحد با ائتلاف پنجگانه اصولگرایان به توافق برسند.

عکسهایی از سفر علی اکبر ولایتی به اصفهان

باقری‌لنکرانی: همایش دولت٬ فرش قرمز پهن کردن برای برخی افراد است

Image caption کامران باقری لنکرانی در نخستین دولت محمود احمدی نژاد وزارت بهداشت و درمان را بر عهده داشت

کامران باقری‌لنکرانی٬ وزیر پیشین بهداشت و نامزد احتمالی جبهه پایداری همایش تقدیر از کارکنان دولت را که امروز در ورزشگاه آزادی برگزار می شود٬ "مدال دادن و فرش قرمز پهن کردن برای برخی افراد" می داند.

او با انتقاد از برگزاری چنین همایشی گفت: "ما در شرایطی هستیم که تحریم سنگینی را تحمل می‌کنیم و هر نوع مخارجی که دولت متحمل می‌شود باید مخارجی باشد که به نوعی با منافع ملی ارتباط داشته باشد و مردم بویژه اقشار ضعیف از آن بهره‌مند شوند."

آقای باقری بدون نام بردن از کسی درباره کاندیدای احتمالی دولت گفت: "کاندیدایی که در صحنه‌های خدمت‌رسانی حضور چشمگیری نداشته است و عمدتا در سفرهای خارجی، تشریفات، کنفرانس‌های مطبوعاتی و عرصه‌هایی که کمتر با خدمت‌رسانی به مردم تحت فشار مربوط بوده، همراهی کرده است."

بسیاری از منتقدان دولت معتقدند که همایش ۱۰۰ هزار نفری دولت که امروز (پنجشبه٬ ۲۹ فروردین) با حضور محمود احمدی نژاد٬ رئیس جمهور ایران در ورزشگاه آزادی تهران برگزار می شود٬ ممکن است اهداف انتخاباتی داشته باشد.

اما دولت با رد این ادعا می گوید که در همایش "تجلیل از خادمان تسهیلات سفرهای نوروزی" صرفا از کارکنان دولت تقدیر می شود.

باهنر: باید به یک نامزد واحد برسیم

Image caption محمدرضا باهنر (عکس)٬ یحیی آل اسحاق٬ محمدحسن ابوترابی فرد٬ مصطفی پور محمدی و منوچهر متکی ائتلاف پنجگانه را تشکیل می دهند

محمدرضا باهنر٬ نایب رئیس مجلس ایران و از نامزدهای احتمالی اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری گفته است که انتخابات بین سه قطب اصولگرایان٬ اصلاح طلبان و کاندیدای مورد حمایت دولت برگزار می شود و اصولگرایان باید تا پیش از ثبت نام بر سر نامزد واحدی توافق کنند.

آقای باهنر که خود عضو ائتلاف پنجگانه اصولگرایان است تعدد کاندیداهای اصولگرا را موجب "نارضایتی و نگرانی بجای بزرگان و جامعه اصولگرایی" دانست.

او گفت: "اگرچه تنوع می‌تواند فرصت باشد، اما تجربه سی ساله من نشان می‌دهد اگر تا پیش از انتخابات به توافق نرسیم و نامزد واحدی معرفی نکنیم، پس از ثبت نام کار بسیار سخت‌تر خواهد بود و اگر خود کاندیدا با کناره گیری موافقت نماید این اطرافیان و ستادهای انتخاباتی خواهند بود که مانع خواهند شد."

او گفت: "پیشنهاد ما به ائتلاف ۱+۲ و سایر دوستان همچون جبهه پایداری و محسن رضایی نیز همین است که تا پیش از ثبت نام به کاندیدای واحد برسند تا مبادا از ناحیه تعدد کاندیدا مجموعه اصولگرایان ضربه بخورند."

در روزهای گذشته برخی از چهره های ارشد اصولگرا از جمله علی سعیدی٬ نماینده رهبر ایران در سپاه و آیت الله حسین نوری همدانی٬ از مراجع تقلید نسبت به تعدد کاندیداهای این طیف ابراز نگرانی کردند.

ائتلاف پنجگانه٬ ائتلاف ۱+۲ ٬ جبهه پایداری و جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی از گروه های اصلی اصولگرایان هستند که هر کدام جداگانه نامزدهای احتمالی خود را معرفی کرده اند.

چند چهره اصولگرا از جمله محسن رضایی٬ دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و علی فلاحیان٬ وزیر پیشین اطلاعات نیز به صورت منفرد آمادگی خود را برای نامزدی انتخابات اعلام کرده اند.

روز گذشته رئیس ستاد انتخاباتی "ائتلاف برای پیشرفت" (۱+۲)هم گفت که هر سه عضو این ائتلاف برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می کنند.