زمین لرزه آذربایجان شرقی و غربی را لرزاند

براساس گزارش مرکز لرزه نگاری ایران زلزله‌ای به قدرت پنج و دو دهم ریشتر بعد از ظهر امروز، پنج شنبه، در حوالی تسوج در آذربایجان‌شرقی روی داد.

این زلزله در شهرهای تبریز، شبستر، مرند و بناب نیز احساس شده است.

اما سایت زلزله نگاری آمریکا قدرت این زمین لرزه را چهار و هشت ریشتر اعلام کرده است.

با گذشت بیش از یک ساعت از زلزله دهها پس لرزه در این منطقه روی داده که سبب نگرانی مردم شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس این زمین لرزه‌ها سبب شده مردم در خیابان‌ها بمانند.

محمود مظفر، رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر نیز به خبرگزاری‌ها گفته بر اساس گزارش‌های اولیه، این زمین لرزه چهار مصدوم داشته و تعدادی از خانه‌ها دیوارهایشان ترک خورده است.

احمد رضا شجیعی،قائم مقام سازمان امداد و نجات هلال احمر در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا) از اعزام نخستین گروه ارزیاب واکنش سریع هلال احمر به روستاهای زلزله زده تسوج خبر داده است.

او اضافه کرد: "نیروهای ارزیاب جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی با بهره گیری از تجهیزات انفرادی و گروهی شامل سگ های تجسس نجات،ست های نجات دهی هیدرولیک و سنوماتیک و خودروهای نجات برای امداد رسانی به حادثه دیدگان احتمالی به منطقه یاد شده اعزام شده اند."

مهدی زارع، معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله در گفت و گو با خبرگزاری مهر اعلام کرد این زلزله در شهرهای مختلف آذربایجان غربی و شرقی احساس شده، و موجب نگرانی مردم در تبریز شده است.

بنا به گفته آقای زارع حدود "دو میلیون نفر" این زلزله را احساس کردند .

زمین لرزه امروز تسوج در عمق هشت کیلومتری رخ داده است. تسوج به عنوان غربی ترین بخش آذربایجان شرقی در ۴۰کیلومتری غرب شبستر قرار دارد.

این در حالی است که روز سه‌شنبه ۲۷ فروردین ماه نیز زمین‌لرزه به بزرگی هفت و هشت در مقیاس ریشتر در سیستان و بلوچستان روی داد که کانون آن در فاصله ٨١ کیلومتری شهر سراوان و ٨٣ کیلومتری خاش اعلام شد.

براساس گزارش‌های رسمی یک نفر در این زلزله شدید کشته و ۲۷ نفر زخمی شدند. این زمین لرزه در پاکستان و برخی از کشورهای همجوار نیز احساس شد. یک مقام محلی در ایالت بلوچستان پاکستان به خبرگزاری فرانسه گفته است که در اثر این زمین‌لرزه، دست کم سی و چهار نفر کشته و بیش از هشتاد تن دیگر زخمی شده اند.

همچنین سه‌شنبه ۲۰ فروردین ماه زلزله دیگری در بوشهر روی داد و مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرد که این زلزله به بزرگی ۶.۱ درجه در مقیاس ریشتر در عمق ۱۲ کیلومتری زمین روی داده و مرکز آن در نزدیکی شهر کاکی از توابع شهرستان دشتی استان بوشهر بوده است.

رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی به نقل از مقامات استان بوشهر، در جنوب ایران، اعلام کرد که دست کم سی و هفت نفر در این زلزله کشته و حدود هشتصد و پنجاه نفر زخمی شده‌اند.