مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ پنجشنبه ۲۹ فروردین

اظهارت دیروز آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران که گفته با هرگونه انفجار حتی در بوستون آمریکا مخالفیم در صفحه اول تمامی روزنامه‌های امروز صبح تهران منتشر شده است. البته از این خبر رسمی و حکومتی که بگذریم جشن صدهزار نفری دولت که قرار است امروز در ورزشگاه آزادی برگزار شود، موضوعی است که برخی روزنامه‌ها از کنار آن بی‌تفاوت نگذشته و آن را تبلیغات انتخاباتی توصیف کرده‌اند.

پشت صحنه جشن آزادی

Image caption تیتر و صفحه اول روزنامه بهار

روزنامه بهار در گزارشی با همین عنوان که آن را تیتر یک صفحه اول خود کرده نوشته است که مرغ دولت یک پا دارد، کوتاه بیا هم نیست، جشن صدهزار نفری امروز برگزار می‌شود، با میلیاردها تومان هزینه.

به نوشته این روزنامه اعتراض‌ها و انتقادها هم تاثیرگذار نشد، دولت به گفته استاندار تهران با قدرت جشن موسوم به تقدیر از اعضای ستاد تسهیلات سفرهای کشور که به اعتقاد یاران دیروز و منتقدان امروز، گردهمایی انتخاباتی است را در ورزشگاه آزادی برگزار می‌کند.

این گزارش در ادامه حاکیست که مخالفان این گردهمایی با توجه به بی‌سابقه بودن چنین اقدامی آن را حرکتی تبلیغاتی می‌دانند، آن هم برای فراهم کردن زمینه حمایت از نامزد دولت یا احتمال معرفی او در این جشن صدهزار نفری که محتمل‌ترین گزینه هم در حال حاضر اسفندیار رحیم‌مشایی است.

در پایان گزارش آمده که آن چه اثرگذار خواهد بود و از فردای برگزاری این جشن به سادگی از ذهن بسیاری پاک نخواهد شد، هزینه میلیاردی این جشن است، آن هم در شرایطی که مردم فشار اقتصادی زیادی را تحمل می‌کنند.

غیرت دینی یکطرفه آقای اصلاح طلب جدید!

Image caption تیتر و صفحه اول روزنامه کیهان

روزنامه کیهان در یادداشتی که آن را در ستون خبرهای ویژه به چاپ رسانده نوشته است که مواضع متناقض علی مطهری در قضاوت‌های سیاسی تمامی ندارد.

به نوشته این روزنامه وی در مصاحبه با روزنامه شرق از یک سو خواستار رد صلاحیت اسفندیار رحیم مشایی شد و از طرف دیگر بر لزوم نامزدی خاتمی تاکید کرده است. او رد صلاحیت خاتمی را نشانه عدم سعه صدر نظام و تائید صلاحیت مشایی را باعث زیر سوال رفتن شورای نگهبان توصیف کرده است.

از نظر روزنامه کیهان آن چه محل تامل در سخنان علی مطهری است این که سعه صدر نظام در قبال چه کسانی باید باشد؟ فتنه گرانی که به خاطر حذف اسلامی از جمهوری اسلامی و اهانت به امام و ولایت فقیه و سردان شعارهایی به نفع آمریکا و اسرائیل بارها مورد تحسین سران جبهه استکبار واقع شدند؟

در پایان این یادداشت آمده است که با این اوصاف منطقی است که شورای نگهبان برخورد یکسانی با عناصر منحرف داشته باشد نه این که مانند برخی سیاست‌بازان تازه از راه رسیده منش یک بام و دو هوا پیشه کند.

در نبود اصلاح طلبان اصولگرایان هیاتی می‌آیند

Image caption تیتر و صفحه اول روزنامه آرمان

روزنامه آرمان در شماره امروز خود گفتگویی کرده با احمد شیرزاد، نماینده پیشین مجلس که حجم بالای کاندیداتوری را ناشی از ساختارنیافتگی فضای سیاسی می‌داند.

این روزنامه در ابتدا نوشته است که فضای انتخاباتی جریان اصولگرایی در آستانه انتخابات دچار پیچیدگی‌هایی شده است، هر روز خبر کاندیداتوری یک اصولگر به گوش می‌رسد و ائتلاف‌هایی برای اجماع تشکیل می‌شود. از سوی دیگر جریان نزدیک به دولت نیز فعالیت‌هایی انجام می‌دهد و اسامی برخی وزرا برای حضور در انتخابات مطرح می‌شود.

آقای شیرزاد در این مصاحبه به آرمان گفته که کاندیداهای احتمالی دولت از حیث سیاسی برای مردم ناشناخته‌اند.

به اعتقاد این نماینده سابق مجلس اگر اصلاح‌طلبان با کاندیدای برتر به میدان بیایند، جناح اصولگرا ناچار است ائتلاف کند و شاهد یک انتخابات قطبی شده خواهیم بود. ولی اگر این امر محقق نشود و عرصه برای اصولگرایان باز باشد به دلیل شکل‌نیافتگی سیاسی اصولگرایان و در واقع هیاتی بودن آنها تعداد قابل توجهی به صحنه خواهند آمد.

مهم‌ترین اولویت اقتصاد

Image caption تیتر و صفحه اول روزنامه اعتماد

علی قنبری، نماینده سابق مجلس ایران در روزنامه اعتماد نوشته است که اعمال سیاست‌های اشتباه اقتصادی از سوی دولت موجب شده که بخش تولید، بخش عقب مانده جامعه محسوب شود، به گونه‌ای که رقم رشد تولید ناخالص داخلی در ایران به صورت سالانه رو به کاهش است.

به نوشته این عضو سابق شورای پول و اعتبار، هم اکنون در ایران بیشتر به بخش مصرف توجه می‌شود و در نتیجه روند ورشکستگی واحدهای تولیدی همچنان رو به افزایش است. بنابر این لازم است که تحولی در برنامه‌ها وسیاست‌های اقتصادی ایران صورت گیرد و به ویژه سیاست دوگانه پولی و مالی مورد بازنگری قرار گیرد و تولید و رشد آن به صورت یک محور در نظر گرفته شود.

به اعتقاد آقای قنبری دولت باید از یک سو در بخش تولید و صادرات سرمایه‌گذاری کند و از سوی دیگر واردات را کاهش دهد. زیرا با این شرایط ما نه تنها به توسعه اقتصادی نمی‌رسیم، بلکه از توسعه انسانی هم فاصله خواهیم گرفت. یعنی حتی در شاخص‌های بین‌المللی از جمله سلامت، امید به زندگی، سوادآموزی و درآمد سرانه پسرفت خواهیم کرد.

نرخ سود بانکی با تورم متناسب می‌شود؟

Image caption تیتر و صفحه اول روزنامه جهان صنعت

روزنامه جهان صنعت در گزارشی نوشته است که موضوع نرخ سود بانکی پیش از پایان سال ۹۲ در شورای پول و اعتبار مطرح اما تصمیم‌گیری در این خصوص به سال جدید موکول شد. به نظر می‌رسد اعضای این شورا تمایلی برای تغییر نرخ سود بانکی ندارند و ادامه روند فعلی را مناسب‌ترین نسخه می‌دانند.

به نوشته این گزارش از سوی دیگر رئیس کل بانک مرکزی خواهان افزایش نرخ سود بانکی شده است. این در حالی است که دولت فعلی از همان ابتدا بر کاهش نرخ سود بانکی تاکید داشت و حتی در سال‌های نخست به اصرار محمود احمدی‌نژاد این نرخ پایین‌تر از نرخ تورم که آن زمان ۱۸ درصد بود، نگه داشته شد.

آن زمان کارشناسان نظر دیگری داشتند و حتی شورای پول و اعتبار هم نظر آنها را تایید کرده بود اما این تصمیم توسط احمدی‌نژاد وتو شد و حتی کار به انحلال شورای پول و اعتبار کشید. این بار حالا بهمنی بر افزایش نرخ سود بانکی تاکید می‌کند اما دیگر اعضای شورای پول و اعتبار مخالف آن هستند.

جهان صنعت نوشته که برخی این رفتار دولت را نوعی افراط و تفریط نام گذاشته‌اند، آنها معتقدند هر افراطی یک تفریط را دنبال خواهد داشت و عکس آن نیز معمولا صادق است.

درس‌های بحران مالی قبرس

جلال‌الدین جلالی و گلناز برادران مطیعی در سرمقاله مشترک خود در روزنامه دنیای اقتصاد نوشته‌اند که بحران مالی اخیر در قبرس که آن کشور را تا مرز ورشکستگی سوق داد و بانک‌ها را نیز برای مدت دو هفته به تعطیلی کشاند از یک طرف ناشی از بحران مالی جهانی به خصوص در حوزه یورو و از سوی دیگر به دلیل آسیب‌پذیری بانک‌های قبرس ناشی از تقبل ریسک بالا در خرید اوراق قرضه یونان و نیز عملکرد دولت سوسیالیستی قبلی در رویارویی با کسری بودجه و مشکلات مالی قبرس بود.

این دو عضو واحد تحقیقات اقتصادی بانک خاورمیانه در یادداشت خود نوشته‌اند که اتفاقات قبرس نشان می‌دهد که هر چه زودتر به مشکلات اقتصادی پرداخته شود، رفع آنها از طریق اعمال اصلاحات ساختاری کم‌هزینه‌تر خواهد بود و به تاخیر انداختن رویارویی با این مشکلات، سالم سازی ساختار را دردناک‌تر و پرهزینه خواهد کرد.

به اعتقاد نویسندگان این مقاله ادامه حمایت بی‌دریغ دولت از بنگاه‌ها و صنایعی که توان رقابت ندارند، به منزله تاخیر در آزادسازی اقتصاد و اعمال اصلاحات ساختاری است.

مطالب مرتبط