گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۵۶ روز تا انتخابات

Image caption محمدرضا عارف: انتظار ما بر این است که جریان اصلاح‌طلبی با محوریت آقای خاتمی به اجماع برسند

عارف: رفع حصر آبرومندانه٬ بخشی از حماسه سیاسی است

محمدرضا عارف٬ از کاندیداهای احتمالی طیف اصلاح طلبان با توجه به نامگذاری سال ''حماسه سیاسی و اقتصادی" از سوی رهبر ایران گفت که "بخشی از حماسه سیاسی با رفع حصر آبرومندانه شکل می‌گیرد."

او با اشاره به حصر خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی٬ از رهبران اصلاح طلبان گفت: "کسانی در حصر و زندان هستند با شناختی که ما از آنها داریم انگیزه ای جز خدمت و وفاداری به انقلاب، نداشته اند."

آقای عارف رفع حصر که به گفته او مانند "استخوان لای زخم است" را منوط به حضور "پررنگ و مشارکت حداکثری" در انتخابات دانست و گفت که اگر نتیجه انتخابات مطلوب باشد "این مسائل به طور طبیعی بعد از انتخابات، قابل پیگیری و حل" است.

پیشتر بخشی از اصلاح طلبان رفع حصر از رهبران جنبش سبز را از شروط خود برای حضور در انتخابات اعلام کرده بودند.

آقای عارف در دیدار با فعالان دانشجویی استان مازندران گفت: "دانشجویان به واسطه حضور در انتخابات سال ۸۸ هزینه‌هایی را متحمل شده اند و آنها را ستاره دار کردند در حالیکه هم باید بخاطر احساس وظیفه ای که دانشجویان برای حضور در صحنه انتخابات داشته اند مورد تشویق قرار بگیرند و هم بخاطر ستاره دار کردن از آنها عذرحواهی کرد."

او گفت: "رفتار اصلاح‌طلب نباید هنجارشکن باشد، هنجارشکنی جواب نمی‌دهد." به گفته او در هر دو جریان حاکم در کشور (اصولگرا و اصلاح طلب)، "تندروهایی وجود داشتند که باعث ضربه زدن به جریان متبوع" خود شدند. آقای عارف در پاسخ به سئوال که اگر در انتخابات تقلب شود، چه اقدامی انجام می‌دهد، گفت: "تدبیر بر این است اگر مطمئن شویم در انتخابات تقلب صورت گرفته، جوانان به خیابان نیایند."

محمدرضا عارف در دولت نخست محمد خاتمی٬ وزیر ارتباطات بود و در دولت دوم معاون اول آقای خاتمی بود. او از معدود اصلاح طلبانی است که عضویتش در دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام توسط رهبر ایران تجدید شد.

جوادی‌آملی به قالیباف: شیراک هم از شهرداری به ریاست‌جمهوری رسید

Image caption گفته می شود که آقای قالیباف هر سال برای دیدار با مراجع تقلید و مدرسین حوزه علمیه به قم سفر می کند

محمد باقر قالیباف٬ شهردار تهران و از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری در سفر به قم با تعدادی از مراجع تقلید و چهره ارشد حوزه علمیه قم دیدار کرد.

در این سفر او با کسانی چون ناصر مکارم شیرازی٬ عبدالکریم موسوی اردبیلی٬ محمد علی علوی گرگانی٬ حسین نوری همدانی و عبدالله جوادی آملی گفت و گو کرد.

در یکی از این دیدارها آقای جوادی آملی با مثالی از ژاک شیراک که از شهرداری پاریس به ریاست جمهوری فرانسه رسید٬ دلیل موفقیت او را اینگونه برشمرد که آقای شیراک "شهرش را به گونه ای اداره کرد که آن شهر را الگوی کشور دید".

او در این باره خطاب به شهردار تهران گفت: "اگر کسی شهری فکر کند او همیشه شهردار خواهد بود، اما اگر کسی شهر را الگوی کشور بداند و آن را به شکلی بسازد که نمونه کشور باشد آن وقت اگر ۱۰ میلیون جمعیت شدند ۷۰ میلیون نفر بازهم کار آمدند."

گفته می شود که آقای قالیباف هر سال برای دیدار با مراجع تقلید و مدرسین حوزه علمیه به قم سفر می کند.

محمدباقر قالیباف که یک بار دیگر در سال ۱۳۸۴ نامزد ریاست جمهوری بود٬ این بار در قالب ائتلاف موسوم به ۲+۱ در کنار علی اکبر ولایتی و غلامعلی حداد عادل وارد کارزار انتخاباتی شده است.

در سال ۱۳۸۴ محمود احمدی نژاد که شهردار تهران بود٬ در مرحله دوم انتخابات پیروز و به عنوان ششمین رئیس جمهور ایران انتخاب شد.

روحانی: در تمام کشور راه‌آهن می‌سازم

حسن روحانی که خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری کرده در شهرکرد گفته که طرح احداث راه آهن در تمام کشور را پیگیری می کنم.

به گزارش خبرگزاری مهر آقای روحانی گفته که "من از مجلس اول پیگیر راه آهن بوده ام و راه آهن نقش اساسی در تمام زمینه های اشتغال، تولید، خدمات و ... دارد و برای اینکه بتوانیم تولید را رشد دهیم و رونق دهیم باید امکانات زیر بنایی را فراهم کنیم."

آقای روحانی که نماینده رهبر ایران در شورای عالی امنیت ملی است، با انتقاد از طرح بنگاههای زودبازده که در دولت محمود احمدی نژاد اجرا شد، گفته که این طرح "بیکاران را بدهکار کرد."

این کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری گفته که به جای چنین طرح هایی برای ایجاد اشتغال باید توریسم را گسترش خواهد داد که می تواند یکی از عوامل اصلی رشد باشد و "ما باید به توریسم به عنوان یکی از راهکارهای ایجاد اشتغال نگاه کنیم."

آقای روحانی عضو جامعه روحانیت مبارز، از تشکل‌های روحانیان محافظه‌کار در ایران، و از چهره‌های نزدیک به اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

او در دولت محمد خاتمی دبیر شورای عالی امنیت ملی بود و سرپرستی مذاکرات هسته‌ای ایران را بر عهده داشت.

حداد عادل: اصولگرایان٬ فتنه و انحراف٬ سه ضلع انتخابات هستند

Image caption غلامعلی حداد عادل نخستین فرد غیر معمم بود که پس از انقلاب ایران به ریاست مجلس رسید

غلامعلی حداد عادل٬ نماینده مجلس ایران و از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری گفته است که برخلاف انتخابات گذشته که رقابت بین اصولگرایان و اصلاح طلبان بود٬ در حال حاضر سه ضلع وجود دارد که به گفته او "اصولگرایان، فتنه و انحراف این سه ضلع را تشکیل می‌دهند و این مسئله را پیچیده‌تر کرده است".

آقای حداد عادل در این باره گفت :"از این رو معتقدم با مجموعه این شرایط تحلیل‌مان از ماه‌ها پیش این بود که حضور اصولگرایان با تعدد نامزدها در صحنه انتخابات به مصلحت انقلاب نیست."

"فتته" اصطلاحی است که عده ای از اصولگرایان برای بعضی از چهره های اصلاح طلب به کار می برند و "انحراف" به بعضی از نزدیکان به دولت محمود احمدی نژاد اشاره دارد.

آقای حداد عادل همراه با محمدباقر قالیباف٬ شهردار تهران و علی اکبر ولایتی٬ مشاور رهبر ایران در امور بین الملل ائتلاف ۲+۱ را تشکیل داده اند که از گروه های اصلی اصولگرای فعال برای حضور انتخابات ریاست جمهوری است.

او درباره نامزدهای احتمالی گروه های دیگر گفت: "برخی از کسانی که اکنون در صحنه هستند ۷ دهم درصد رای بیشتر ندارند و این فرد نمی‌تواند رای‌آوری در انتخابات داشته باشد."

به گفته او نظرسنجی‌های بسیاری مانند بسیج، صدا و سیما و "جاهای دیگر" انجام شده که نشان می‌دهد رای این اعضای این ائتلاف بالاتر از بقیه است و "بین ۴۵ تا ۵۰ درصد" مجموع آراء این سه نفر است.

این ائتلاف اعلام کرده که هر سه عضو آن برای نامزدی انتخابات ثبت نام می کنند و در نهایت یک نفر معرفی می شود و دو نفر دیگر حمایت می کنند.

علی اکبر ولایتی٬ عضو دیگر این ائتلاف روز گذشته گفت: "قرار ما این است که هر سه نفر ثبت‌نام کنیم تا بتوانیم از امکانات پس از ثبت‌نام و تایید صلاحیت نهایی برای اطلاع‌رسانی تبلیغات استفاده کنیم."

با این حال آقای حدادعادل گفته است که اعضای ائتلاف در صورت پیروزی احتمالی قولی به هم نداده اند.

او در این باره گفت: "هیچ گونه قولی به یکدیگر ندادیم که مثلا یکی وزیر یا معاون شود اما تصمیم داریم به یکدیگر کمک کنیم؛ بنده و آقای ولایتی دیگر نیازی نداریم دیگر وزیر یا معاون شویم."

محسن رضایی: برای ریاست بانک مرکزی یک خانم اقتصاددان را انتخاب می‌کنم

Image caption محسن رضایی قصد دارد برای سومین بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود

محسن رضایی٬ دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که در ادامه سفرهای انتخاباتی خود در ارومیه به سر می برد گفت که مشکلات اقتصادی بزرگترین دغدغه اوست.

او گفت که قصد دارد در صورتی که رئیس جمهور شد برای ریاست بانک مرکزی یکی از "خانم‌های اقتصاددان" را انتخاب کند.

آقای رضایی که قصد دارد برای سومین بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود٬ در خصوص سیاست خارجی اش از جمله در قبال با اسرائیل گفت: "اگر من رئیس جمهور شوم اسرائیل باید برای مقابله راه های دیگری انتخاب کند چون اهل افراط و تفریط نیستم چون نه از موضوع هولوکاست صحبت می کنم نه در سایت نظنز رامی بندم."

آقای رضایی بار دیگر تاکید کرد که در صورتی پیروزی اش به هر شهروند ۶۵ هزار تومان ماهانه یارانه نقدی می دهد. با این تفاوت که این یارانه ها تا سه تا شش ماه قابل برداشت نخواهد بود.

محسن رضایی٬ فرمانده پیشین سپاه پاسداران از چهره اصولگراست که با وجود اینکه گفته شده از او برای پیوستن به ائتلاف پنجگانه دعوت شده٬ اما قصد دارد منفردا وارد کارزار انتخابات شود.

'نگرانی' مراجع تقلید از تعدد نامزدهای انتخاباتی

Image caption به گفته آقای موسی پور٬ آیت الله مکارم شیرازی از جمله کسانی است که نسبت به تعدد کاندیداها انتقاد داشته است

محمدحسین موسی‌پور٬ دبیر ائتلاف پنجگانه اصولگرایان گفته است که پس از دیدارش با بعضی از مراجع تقلید در قم، آنها در خصوص کاندیداها در انتخابات ریاست‌جمهوری "ابراز نگرانی کرده و توصیه به کاهش نامزدها" داشتند.

او گفت که با مراجع تقلیدی چون حسین نوری همدانی، ناصر مکارم شیرازی و محمدعلی علوی‌گرگانی درباره مسائل جاری روز از جمله انتخابات آتی ریاست‌جمهوری دیدار داشته است.

به گفته آقای موسی‌پور آنها توصیه داشتند که سازوکاری برای کاهش نامزدها در انتخابات طراحی شود.

پیشتر علی سعیدی٬ نماینده رهبر ایران در سپاه با انتقاد از تعدد نامزدها نیز از اصولگرایان خواسته بود که نامزدی واحد برای انتخابات ریاست جمهوری معرفی کنند.

ائتلاف پنجگانه٬ ائتلاف ۱+۲ ٬ جبهه پایداری و جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی از گروه های اصلی اصولگرایان هستند که هر کدام جداگانه نامزدهای احتمالی خود را معرفی کرده اند.

چند چهره اصولگرا از جمله محسن رضایی٬ دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و علی فلاحیان٬ وزیر پیشین اطلاعات نیز به صورت منفرد آمادگی خود را برای نامزدی انتخابات اعلام کرده اند.