گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۵۵ روز تا انتخابات

Image caption از نظر بسیاری از اصلاح طلبان اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی بهترین گزینه ها برای انتخابات ریاست جمهوری هستند

'هاشمی به خاتمی: با روحانی و جهانگیری ائتلاف تشکیل دهید'

خبرگزاری مهر در گزارشی اختصاصی جزئیاتی از دیدار نوروزی محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی داده که در آن به پیشنهادهای آقای هاشمی رفسنجانی برای تشکیل ائتلافی با چهره های میانه رو و اصلاح طلب پرداخته است.

بنا بر این گزارش آقای هاشمی رفسنجانی به محمد خاتمی پیشنهاد داده که از مدل ائتلاف سه گانه اصولگرایان استفاده کند و با حسن روحانی و اسحاق جهانگیری ائتلاف ۱+۲ اصلاح طلبان را تشکیل دهد که این پیشنهاد با مخالفت آقای خاتمی مواجه شده است.

مهر نوشته است که آقای هاشمی به آقای خاتمی گفته: "همانطور که اصولگرایان ائتلاف سه گانه را برای رسیدن به اجماع برگزیده و معرفی کرده اند، خوب است که اصلاح طلبان هم ائتلاف ۱+۲ را با حضور جنابعالی و آقایان اسحاق جهانگیری و حسن روحانی تشکیل دهند."

تاکنون فقط حسن روحانی آمادگی خود را برای نامزدی در انتخابات اعلام کرده است.

بنابر گزارش مهر، در مقابل آقای خاتمی به آقای هاشمی پیشنهاد داده که او در انتخابات نامزد شود٬ چون از نظر او بسیاری از سیاسیون و مردم آقای هاشمی را "بهترین گزینه" برای ریاست جمهوری می دانند.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر آقای هاشمی هم پیشنهاد آقای خاتمی را نمی پذیرد اما در راستای پیشنهاد خود آقای خاتمی می گوید: "اگر خروجی این ائتلاف سه نفره برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری آینده شما باشید که بهترین حالت برای اصلاح طلبان بوجود خواهد آمد، در غیر اینصورت ضمن موافقت با کاندیداتوری یک نفر از بین اسحاق جهانگیری و حسن روحانی از آن ها حمایت کنید."

از نظر بسیاری از اصلاح طلبان اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی٬ روسای جمهور پیشین ایران بهترین گزینه ها برای انتخابات ریاست جمهوری هستند. اما هنوز هیچکدام از این دو نفر نظر قطعی خود را در خصوص نامزدی شان اعلام نکرده اند.

پورمحمدی برنامه‌های انتخاباتی خود را منتشر کرد

Image caption مصطفی پورمحمدی سال ها از مسئولان ارشد وزارت اطلاعات بود

مصطفی پورمحمدی٬ رئیس بازرسی کل کشور و از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری برنامه های خود را برای حضور در این انتخابات منتشر کرد.

آقای پورمحمدی گفته است که این برنامه ها را "از شش ماه پیش با کمک بسیاری از صاحب نظران و افراد خبره در حوزه طراحی تخصص و اجرا سوابق خوب و توان بالایی دارند" تهیه کرده‌است.

در این برنامه های که در ۱۴ صفحه منتشر شده آقای پورمحمدی هدف برنامه های خود را"دولت قانونمند٬ مردم ثروتمند٬ ایران قدرتمند" اعلام کرده و "قانون٬ تولید٬ اشتغال بر پایه تدبیر٬ اقتدار٬ صداقت" به عنوان شعار انتخاباتی او معرفی شده است.

برنامه های او با ۱۴ محور از جمله انرژی٬ جوانان و ورزش٬ خانواده٬ اقوام و اقلیت ها و محیط زیست منتشر شده است.

آقای پورمحمدی به همراه محمدحسن ابوترابی فرد و محمدرضا باهنر (نایب رئیسان مجلس)، منوچهر متکی (وزیر پیشین خارجه) و یحیی آل اسحاق (وزیر پیشین بازرگانی) اعضای یک ائتلاف پنج نفره از اصولگرایان هستند.

مصطفی پورمحمدی در نخستین کابینه محمود احمدی نژاد به وزارت کشور رسید اما کمتر از سه سال بعد از این سمت برکنار شد.

او از اعضای ارشد جامعه روحانیت مبارز است و معاونت سیاسی آن را بر عهده دارد.

حمایت جبهه حماسه سازان انقلاب اسلامی از نامزدی زاکانی

Image caption علیرضا زاکانی نقش مهمی در استیضاح وزیران دولت دهم داشته است

الیاس نادران نماینده اصولگرای مجلس و سخنگوی حوزه اقتصادی "جبهه حماسه سازان انقلاب اسلامی" گفت که این جبهه از نامزدی علیرضا زاکانی حمایت می کند.

آقای نادران درباره نامزدی علیرضا زاکانی گفت: "همان طور که رهبری فرمودند کسی که مسئولیت اجرایی کشور را بر عهده می گیرد باید توان و ظرفیت در حوزه اجرا داشته باشد و هم مدیریت قبلی این حد از ظرفیت مدیریتی را نشان داده باشد به این نتیجه رسیدیم زاکانی این ظرفیت و همه جانبه نگری در همه وجوه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی را خواهد داشت."

جبهه حماسه سازان انقلاب اسلامی چندی پیش به منظور فعالیت انتخاباتی با حضور چهره های اصولگرای منتقد دولت تشکیل شد. شورای عمومی این جبهه از چهل نفر تشکیل شده که در میان آنها نام چند نماینده مجلس مانند الیاس نادران٬ محمد کوثری٬ محمد دهقان٬ مهرداد بذرپاش و مجتبی رحماندوست دیده می شود.

این جبهه نام خود را از عنوان "حماسه سیاسی و اقتصادی" برگرفته که از سوی رهبر ایران برای امسال در نظر گرفته شده است.

علیرضا زاکانی٬ از نمایندگان منتقد دولت مجلس و دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی است که نقش مهمی در استیضاح وزیران دولت دهم داشته است.

او هنوز نامزدی خود در انتخابات را رسما اعلام نکرده است.

'هاشمی رفسنجانی تا ۱۵ روز دیگر به تصمیم نهایی می‌رسد'

Image caption اکبر هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۸۴ در مرحله دوم از محمود احمدی نژاد شکست خورد

محسن هاشمی٬ فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی گفته است که پدرش تا ۱۵ روز دیگر نظر قطعی اش را مبنی بر نامزدی اش در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اعلام می کند.

او درباره نامزدی آقای هاشمی رفسنجانی گفت: "اجازه دهید این فضا را سیاسی نکنیم آیت الله هاشمی از سوی گروه‌ها برای کاندیداتوری در ریاست جمهوری تحت فشار است و قرار است در ۱۵ روز آینده نسبت به کاندیداتوری‌اش به تصمیم نهایی برسد."

آقای هاشمی رفسنجانی٬ رئیس جمهور پیشین در سال ۱۳۸۴ هم نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد که در مرحله دوم از محمود احمدی نژاد شکست خورد.

برخی از چهره های سیاسی ایران خواهان نامزدی او در انتخابات شده اند. برای مثال از نظر علی مطهری٬ نماینده اصولگرای مجلس آقای هاشمی توان و تجربه کافی برای اداره کشور در این شرایط را دارد و قادر به کنار هم نشاندن گروه‌های سیاسی است.

اما بسیاری معتقدند که او به علت کهولت سنی ممکن است نتواند در صورت پیروزی از عهده کارهای اجرایی برآید. از جمله محمدرضا باهنر٬ نایب رئیس مجلس که گفته است آقای هاشمی در نقش مدیریتی در انتخابات می تواند "کمک بیشتری را به نظام" داشته باشد.

'جلیلی هم می‌آید'

به گزارش خبرگزاری مهر منابع نزدیک به سعید جلیلی٬ دبیر شورای عالی امنیت ملی و سرپرست تیم مذاکره کننده برنامه های هسته ای ایران "از جدی تر شدن حضور وی در انتخابات ریاست جمهوری و فعال شدن ستادهای انتخاباتی" او خبر داده اند.

سعید جلیلی یکی از گزینه های احتمالی جبهه پایداری٬ نزدیک به محمد تقی مصباح یزدی بود. اما روز گذشته کامران باقری لنکرانی٬ وزیر پیشین بهداشت به عنوان نامزد نهایی این جبهه معرفی شد.

پیش از آن آقای جلیلی با علیرضا زاکانی٬ نماینده منتقد دولت در مجلس که از او نیز به عنوان یکی از کاندیداهای احتمالی نام برده می شود٬ دیدار کرد که به گفته زاکانی "دغدغه های این دو مشترک" بوده است.

به نظر می رسد شاید یکی از دلایل اعلام کامران باقری به عنوان گزینه نهایی٬ نزدیک شدن آقای جلیلی به جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی به دبیر کلی آقای زاکانی بوده است.