بررسی روزنامه‌های صبح یکشنبه تهران؛ اول اردیبهشت

روزنامه‌های امروز صبح تهران در عنوان‌های اصلی خود از تحولات در زمینه انتخابات از جمله نامزد شدن محسن هاشمی برای شورای شهر تهران و احتمال وقوع زلزله‌های بیشتر در شهرهای کشور نوشته اند. انتقادهای شدیدتر از وضعیت اقتصادی کشور و شکست دولت در اجرای وعده‌ها و برنامه‌های اعلام شده اش بخش عمده ای از مطالب این روزنامه‌ها را تشکیل می دهد.

اصولگرایان مقدس و آینده شان

Image caption تیتر و عکس صفحه اول آرمان

فضل الله یاری در سرمقاله ابتکار با این تاکید که گویی دایره مقدسات هر روزه گسترش می‌یابد و موضوعات، افراد و گروههای جدیدی در آن جای می‌گیرند نوشته در آخرین مورد آن، آیت الله سید احمد خاتمی از جریان سیاسی اصولگرا با پسوند «مقدس» یاد کرده و با انتقاد از این که برخی به بهانه نقد، جریان مقدس اصولگرایی را زیر سؤال می‌برند گفت: انقلاب اسلامی ما در گلستان ارزش‌های اسلامی می‌روید و زیر سؤال بردن آن به هیچ عنوان درست نیست.

نویسنده به امام جمعه موقت تهران یادآوری کرده که اصولگرایان به تنهایی انقلاب نکرده اند و اگر خوب بنگریم حضور چهره‌هایی که اکنون به جریان اصولگرایی منتسب شده اند در حوادث انقلاب اگر کمتر از گروه‌های دیگر نباشد، بیشتر نیست. کما اینکه تعداد شخصیت‌های انقلابی که اکنون در خارج از این اردوگاه قرار گرفته اند بیش از حاضران در این جناح است. در این اردوگاه چهره‌هایی دیده می شود که در کارنامه خود سابقه عدم همراهی با انقلاب نیز داشته اند. پس برابر دانستن یک انقلاب مردمی و همه گیر با یک جریان سیاسی در حالی که هنوز بسیاری از نقش آفرینان آن رویداد بزرگ زنده اند، تقلیل یک حادثه بزرگ تاریخی است.

صادق زیباکلام هم در اعتماد در مقاله ای پرسیده: اصولگرایان چگونه می‌توانند به خواسته رهبر مبنی بر خلق حماسه سیاسی و اقتصادی در سال ۱۳۹۲ لبیک گویند؟ آنان چه اقدامی می‌توانند در حوزه سیاسی و اقتصادی انجام دهند که در پایان سال ۹۲ بتوان گفت در این سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی آفریدند؟ اگر قرار شود حماسه‌سازی و حماسه‌آفرینی شود، در آن‌ صورت باید آن گام‌ها و اقدامات تاریخ‌ساز و نقاط عطف محسوب شوند.

نویسنده استاد دانشگاه یادآوری کرده که: بعد از دوم خرداد فضای سیاسی کشور به شدت گرفتار دشمنی و اختلافات عمیق شد. محو این وضعیت و سوق دادن فضای سیاسی کشور به حالت همدلی تعادل و وفاق (با وجود داشتن دیدگاه‌های مختلف و حتی متعارض) و کاستی از دشمنی‌ها، حرکت در جهت خلق حماسه سیاسی می‌تواند باشد. ایجاد آشتی ملی بزرگ‌ترین ضرورت سیاسی کشور است و اقدام اصولگرایان در این راستا می تواند ایجاد یک حماسه سیاسی است.

زلزله، بغل گوشمان

Image caption تیتر و عکس صفحه اول خورشید

جام جم در ابتدای گزارش اصلی خود نوشته سال مار ایرانی‌ها لرزان می‌گذرد. حال مان بد نیست، اما کشورمان لرز گرفته است و هنوز یک ماه از آغاز سال جدید نگذشته که چهار زلزله بزرگ استان‌های مختلف را تکان داده در برخی استان‌ها نیز زمین‌لرزه‌های کوچک به وقوع پیوسته است.

نویسنده این گزارش پرسیده: آیا این زلزله‌های کوچک و بزرگ نشان از وقوع زلزله‌ای دهشتناک دارد؟ آیا گسل‌های خطرناک فعال می‌شوند؟ نکند تکان‌های کوچک زمین، تهران را که سال‌هاست همه از وقوع زلزله‌ای بزرگ در آن هراس دارند، بلرزاند؟ چه شده است که طی ده روز اخیر هر روز بخشی از زمین کشورمان به لرزه درآمده است؟

بهرام عکاشه در مقاله ای در اعتماد نوشته کشور ایران همیشه و در طول سال‌ها زلزله‌خیز بوده، هست و خواهد بود. حدود ۵۰ سال است که ما در امر زلزله رکورد ثبت می‌کنیم و حدود ۳۰ الی ۴۰ سال است که رکورد‌گیریمان بهتر شده است و آمار کشته و تعداد زلزله‌ها رو به افزایش. به هر حال همیشه سرزمین ما آسیب‌پذیر بوده و این تا زمانی اتفاق خواهد افتاد که ما اصول مهندسی را رعایت کنیم. به‌طور کلی زلزله‌های کم‌عمق زیر ۱۰ کیلومتر و زلزله‌های بالای ۶ ریشتر همیشه در کشور ما کشته‌ها و خسارات مالی زیادی به همراه داشته‌اند، اما این تنها شدت و عمق زلزله نیست که بر میزان تلفات تاثیر می‌گذارد بلکه زمان وقوع، فصل و ماه وقوع، مکان وقوع زلزله پارامتر‌های مختلفی هستند که در تعداد کشته‌ها نقش بسزایی دارند. به خوبی یادمان هست که زلزله ۵/۶ ریشتری شهرستان بم بیش از ۳۰ هزار نفر کشته به همراه داشت؛ به راستی دلایل آن چه بود؟ جدا از بافت فرسوده، خشت و گلی و بسیار قدیمی آن.

به نوشته پدر زلزله شناسی ایران در حالی که کشورهایی نظیر ژاپن و امریکا حدود ۸۰ سال قبل توجه خود را معطوف به ایمن‌سازی شهرها و سلامت جانی شهروندان خود کرده‌اند از گوشه و کنار ایران خبر می‌رسد که ساخت منازل هنوز با همان روش و مصالح قدیمی ادامه دارد؛ باید متذکر شد که زلزله آن چیزی نیست که از آسمان اتفاق بیفتد بلکه آن چیزی است که از زیر زمین اتفاق می‌افتد پس باید مقدمات لازم را جهت مقابله با آن تدارک ببینیم.

اینجا نیا! برو وگاس

آید‌ین سیارسریع در طنزانه قانون در نامه ای به آقای زلزله نوشته: آقای زلزله این چه اوضاعیه که د‌رست کرد‌ی؟ این چه وضعیه که راه اند‌اختی؟ آخه چرا این مملکت رو برد‌ی رو ویبره؟ ما مگه کمربند‌ لاغری تو هستیم؟ زلزله جان مگه می‌خواهی کاند‌ید‌ای ریاست جمهوری بشی که سفرهای استانی خود‌ت رو از الان شروع کرد‌ی؟ هی از این شهر به اون شهر! از این منطقه محروم به اون منطقه محروم! برای د‌لخوشی این بند‌گان خد‌ا لااقل چهار تا وعد‌ه د‌ست نیافتنی هم نمی‌د‌ی.

در ادامه این طنزنوشته آمده: نه سیب‌زمینی‌ای نه کارت هد‌یه‌ای، اصلن هیچی! این انصافه؟حالا د‌رسته ما مرد‌م نجیبی هستیم و انواع بلایای غیرطبیعی رو تحمل می‌کنیم ولی این د‌لیل نمی‌شه که فکر کنی مقابل بلایای طبیعی هم همون مقاومت رو د‌اریم! من از منابع آگاه شنید‌م که قبل اومد‌نت یه سر اومد‌ی اینجا و یه برآورد‌ کرد‌ی و به این نتیجه رسید‌ی که اینا رو هرکاری کنی تکون نمی‌خورن، بعد‌ خود‌تو نازل کرد‌ی رو سر ما! این حرکت د‌رستی نیست براد‌ر.

پوریا عالمی هم در ستون طنز شرق نوشته: حالا که زلزله کفش و کلاه کرده و دارد شهر به شهر می‌رود ما یک جلسه زلزله‌شناسی برگزار می‌کنیم که کار یکسره شود.

- از کجا بفهمیم زلزله به شهری رفته است یا سفرهای منطقه‌ای رفتند؟

پاسخ: از حجم خرابی‌ها.

- شما دارید می‌لرزید. چرا؟

الف- زلزله آمده.

ب- ماشین گشت آمده.

پ- پدرتان درآمده.

ت- [...]

می‌خواست رییس جمهور شود

Image caption تیتر و طرح صفحه اول قانون

زهرا علی اکبری، وحیده کریمی‌ در ابتدای مصاحبه ای که برای روزنامه قانون با همسر مه آفرید امیرخسروی انجام داده اند به سه پرونده در سه دولت اشاره کرده و نوشته اند یکی در سال ۱۳۸۴، در دولت سازندگی؛ با متهمی به نام فاضل خداداد با ۱۲۳ میلیارد تومان اختلاس از بانک صادرات که سرنوشتش اعدام بود. یکی در سال ۱۳۸۱ در دوران اصلاحات، و متهمی‌ به نام شهرام جزایری که جرمش ایجاد ۵۰ شرکت مختلف بازرگانی و دادن رشوه و جعل اسناد و صادرات غیرقانونی بود که با حکم ۱۴ سال حبس روبرو شد و دیگری در سال ۱۳۹۰ در دولت اصولگرای احمدی‌نژاد با رکوردی عجیب و بی‌نظیر سه هزار میلیارد تومان. متهم این پرونده سه هزار میلیارد تومانی که در برخی نظرسنجی‌ها عنوان شخصیت سال ۱۳۹۱ را از آن خود کرد، مه آفرید خسروی، زیر حکم اعدام است.

خبرنگاران از جمله از خانم سارا خسروی پرسیده می‌گویند همسر شما اصلا ثروتی نداشت و از صفر شروع کرد؟ پاسخ این است که: اصلا این طور نبود. شنیده‌ام گفته‌اند توی خیلی کارها ورشکست شده بود در حالی که هیچ وقت در هیچ کاری ورشکست نشده بود و در همه کارهایش موفق بود. شروع کارش همان دامداری بود، بعد پالت و باکس پالت و بعد هم آب معدنی.

سئوال کلا درباره اهدافش صحبت می‌کرد؟ مثلا می‌گفت چه آرزویی دارد؟ پاسخ بله، خیلی موقع‌ها می‌گفت آرزو دارم بروم جنوب شهر توی یک خانه حوض‌دار زندگی کنیم همیشه دنبال ساده زندگی کردن بود. توی خونه هم همین بود.حتی زندگی توی روستا رو دوست داشت. هرگز دنبال پول نبود. می‌گفت اگر من رئیس جمهور بودم این کار را می‌کردم.

خبرنگاران قانون پرسیده اند: دوست داشت رئیس جمهور بشود؟ - خیلی. اما من با سیاسی شدنش خیلی مبارزه می‌کردم.

اما انگار سیاسی شده بود؟ - دیگه فکر می‌کنم سیاسی‌اش کردند.

شما از ارتباطات سیاسی‌اش خبر داشتید؟ - اصلا چیزی به من نمی‌گفت. هیچ چیزی درباره کارش را توی خانه مطرح نمی‌کرد. یعنی من هیچ‌وقت اطلاعی نداشتم که مثلا با فلان فرد معروف سر و کار دارد یا خیر. «مه‌آفرید» درباره ارتباطاتش و حوزه کاری اش زیاد اطلاعاتی نمی‌داد.

سئوال: می‌گویید دنبال پول نبود اما در یک گزارش آمده که او دویست و نودمین ثروتمند جهان بوده. -بله، خیلی تلاش می‌کرد، خیلی هم پول به دست آورد اما هیچ لذتی از این پول‌ها نبرد.

وزیر کره شمالی در تهران

رضا زندی کارشناس مسائل نفتی در بهار نوشته حضور «پی هوک»، وزیر صعنت و نفت دولت پیونگ یانگ، مهم‌ترین خبر بین‌المللی هجدهمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران بود. وزیر نفت وقتی بین خبرنگاران آمد پرسیدم: با توجه به شرایط جنگی‌ای که بین کره‌ شمالی و آمریکا وجود دارد، دعوت از وزیر صنعت و نفت کره‌ شمالی برای حضور در تهران حاوی پیام خاصی است؟ آیا برای فروش نفت به این کشور با ایشان مذاکره کرده‌اید؟

رستم قاسمی در جواب نویسنده روزنامه بهار گفته ما از تعدادی از وزرای کشورها دعوت کرده بودیم که برای بازدید از نمایشگاه به تهران بیایند. وزیر نفت کره‌ شمالی هم آمدند. کره‌ شمالی مایل است که از ما نفت بخرد. طبیعی است که ما هم مایلیم به این کشور نفت بفروشیم.

در دنباله این گزارش آمده: رستم قاسمی نگفت که از وزرای چه کشورهایی برای حضور در نمایشگاه هجدهم نفت دعوت کرده است که به تهران نیامده‌اند. دیشب اما، در وزارتخانه‌اش میزبان وزیر صنعت و نفت کره‌ شمالی شد تا مذاکرات را به انجام رسانده و قرارداد فروش نفت به مشتری جدید ایران را احتمالا همانجا امضا کند.

و از عجایب ماجراهای نفتی ایران یکی این است که شرکت انگلیسی هلندی شل دو میلیارد و ۳۰۰ ‌میلیون دلار به ایران بدهکار است و نمی‌تواند به دلیل تحریم‌های بانکی پول ایران را بدهد اما ایران با همین تحریم‌ها، درحال تسویه طلب حدود ۸۰ ‌میلیون دلاری شرکت نروژی استات اویل است. هر چند با نفتش!

سئوال این است که قرار شده پول ایران را نقدا بدهند یا به صورت کالا تسویه کنند؟ -وزیر نفت جواب داده: متفاوت است. ممکن است به گونه‌های مختلف باشد.»

ایرانی‌ها در کردستان عراق

احسان هوشمند در مقاله ای در شرق با اشاره به رونق اقتصادی در کردستان عراق نوشته چند عامل می‌تواند ظرفیت‌های بالقوه‌ای برای سرمایه‌گذاری ایرانیان در اقلیم کردستان عراق باشد. نزدیکی ایران با منطقه کردستان عراق، وجود راه‌های متنوع زمینی و نیز پرواز منظم در فرودگاه‌های تهران و ارومیه و یکی دو شهر دیگر به کردستان عراق و نیز آشنایی بخش زیادی از شهروندان کرد عراقی با زبان فارسی و همچنین سابقه شیرین و مثبت کردهای عراقی از ایران به دلیل حضور صد‌ها هزار نفر از آنها در ایران در دوران جنگ با صدام و بعثی‌ها و به‌خصوص حضور بسیاری از دولتمردان کنونی شمال عراق در ایران در آن سال‌ها.

نویسنده اضافه کرده اما به‌رغم این فرصت‌ها و توانایی‌ها حضور اقتصادی ایران در منطقه کردستان عراق چندان متناسب با توان و ظرفیت‌ها نیست و رقبایی چون ترکیه توانسته‌اند بیش از ایران در تحولات اقتصادی اقلیم کردستان ایفا‌گر نقش باشند. ده‌ها شرکت و سرمایه‌گذار اروپایی با دراختیارگرفتن پروژه‌های متنوع اقتصادی و ساخت و ساز در منطقه، مشغول فعالیت در این حوزه هستند اما ایرانی‌ها حضور چندان محسوسی در این خصوص نداشته و ندارند!

راهنمائی کنید چطور نمیریم

محمد حسین روانبخش در مردم سالاری نوشته طی یک هفته اخیر گوشت در کشور گل و بلبل ما ۶۰ درصد ناقابل گران شد‌. یک سال پیش زمانی که مرغ گران شد‌، یکی از عزیزان به مردم توصیه کرد که به جای مرغ‌، اشکنه بخورند تا مرغ ارزان شود... اما بعد از گذشت چند ماه نه تنها مرغ ارزان نشد‌، بلکه پیاز و آرد و تخم‌مرغ هم گران شد و به این ترتیب مردم دیدند که اشکنه هم نمی‌توانند بخورند‌! حالا که گوشت گران شده‌، به فکر افتادیم که بگوییم مردم برنج خالی بخورند تا گوشت ارزان شود اما متوجه شدیم که چند ماه پیش برنج هم گران شده‌، می‌خواستیم از طرف مسوولان خیلی محترم اجرایی به مردم محترم بگوییم‌: اشکال ندارد.

در ادامه این ستون آمده: ...آخر به این نتیجه رسیدیم که به مردم بگوییم‌: عزیزان‌؛ دیگر چاره‌ای نیست‌، چند وقتی هم با نان خالی سر کنید‌؛ اما رویم به دیوار‌، همین دیروز خبر رسید که مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفته است: در حال حاضر گندم کشاورزان را به صورت علی‌الحساب کیلویی ۵۵۰ تومان خریداری می‌کنیم و قیمت پیشنهادی برای خرید تضمینی گندم بین ۶۵۰ تا ۸۰۰ تومان برای هر کیلوگرم است. وی در واکنش به این سوال که آیا با افزایش قیمت گندم، نان گران می‌شود، گفت: طبعاً قیمت نان گران می‌شود.

طنز مردم سالاری با این جمله پایان می‌گیرد: لطفا یک نفر مردم را راهنمایی کند که چطور می‌شود با گرسنگی زنده ماند؟!

کارتون روز

Image caption کارتون احسان گنجی، شرق

مطالب مرتبط