آمریکا: قراردادهای تسلیحاتی در خاورمیانه پیام روشنی برای ایران است

Image caption چاک هیگل در اولین مرحله از سفر به کشورهای خاورمیانه وارد اسرائیل شد

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا که به اسرائیل سفر کرده قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری آن کشور با متحدان عرب و اسرائیلی واشنگتن را "پیام بسیار روشنی" به ایران دانسته که نشان می‌دهد استفاده از گزینه نظامی در مقابل برنامه هسته‌ای آن کشور منتفی نیست.

آقای هیگل که در اولین مرحله از سفر یک هفته ای خود به خاورمیانه امروز وارد اسرائیل شد، افزود: "در نهایت ایران یک تهدید است، یک تهدید واقعی."

او در جریان اولین سفرش به اسرائیل از زمان تصدی پست وزارت دفاع آمریکا همچنین گفت: "باید از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای جلوگیری کرد."

آقای هیگل درباره اخبار منتشر در رسانه های اسرائیل که گفته اند اسرائیل احتمالا مجبور به حمله به ایران خواهد شد، گفت که هر ملت مستقلی حق دارد از تمامیت ارضی خود دفاع کند.

وزیر دفاع آمریکا افزود: "ایران با برنامه هسته ای خود تهدیدی بشمار می رود و اسرائیل هم تصمیماتی را که برای دفاع از خود ضروری می‌داند، اتخاذ خواهد کرد."

اما آقای هیگل در عین حال افزود آمریکا و سایر قدرت های جهانی معتقدند که هنوز برای دیپلماسی و تحریم های بین المللی شدید برای این که در این مورد تاثیر گذار باشند، راه باز است.

او تاکید کرد: "گزینه نظامی، گزینه ای است که همچنان روی میز است، اما فکر می کنم بسیاری از ما معتقدیم که به گزینه های نظامی باید به عنوان آخرین گزینه نگاه کرد."

این سفر درحالی صورت گرفته که دو روز پیش وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، از نهایی شدن توافق تسلیحاتی با اسرائیل، عربستان سعودی و امارات متحده عربی خبر داد.

توافقی که به گفته پنتاگون با هدف تقویت نظامی این کشورها انجام شده است.

بر اساس این توافق، آمریکا به فروش هواپیماهای کی سی ۱۳۵ و هواپیمای وی ۲۲ آسپری به اسرائیل و همچنین ۲۵ جنگنده اف ۱۶ به امارات متحده عربی متعهد شده است.

به دو کشور عربستان سعودی و امارات متحده عربی همچنین اجازه خرید تسلیحاتی داده شده که به گفته مقامات وزارت دفاع آمریکا تاکنون این کشورها از آنها برخوردار نبوده اند و به این کشورها امکان برخورد با دشمن در مسافت های دور را می دهد.

آقای هیگل با اشاره به قراردادهای تسلیحاتی اخیر آمریکا با اسرائیل گفت که این توافقات نشان دهنده تداوم سیاست های آمریکا مبنی بر "حفظ برتری نظامی" اسرائیل در منطقه است.

وزیر دفاع آمریکا درباره اهدافش از سفر به اسرائیل گفت که با این سفر قصد داشته نشان دهد که "آمریکا به حفظ امنیت اسرائیل پایبند است."

قرار است آقای هیگل پس از اسرائیل از مصر، اردن، عربستان سعودی و امارات متحد عربی دیدار کند.

سفر او به منطقه در حالی صورت می گیرد که نگرانی ها در مورد ثبات منطقه به دلیل برنامه هسته ای ایران، جنگ داخلی در سوریه و اوضاع مصر پس از انتقال قدرت به دولتی غیرنظامی افزایش یافته است.

مطالب مرتبط