اسرائیل از جمهوری آذربایجان به خاطر مقابله با نفوذ ایران در منطقه تشکر کرد

شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل در دیدار با المار محمدیارف، وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان، از این کشور به خاطر نقشی که در مقابله با نفوذ ایران در منطقه ایفا می کند، تشکر کرد.

سفر وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان به اسرائیل در حالی انجام شده که تنش بین دو کشور ایران و اسرائیل بالا گرفته است.

اسرائیل که نسبت به فعالیت های هسته ای ایران ابراز نگرانی می کند، تهدید کرده که اگر تلاش های دیپلماتیک و تحریم ها نتواند مانع از فعالیت های ایران شود، متوسل به حمله نظامی خواهد شد.

این در حالی است که ایران همواره بر صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای خود تاکید کرده است.

در جریان مذاکرات امروز دوشنبه ۲۲ آوریل میان رئیس جمهور اسرائیل و وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان، آقای پرز جمهوری آذربایجان را متحدی با اهمیت برای اسرائیل توصیف کرد.

رئیس جمهور اسرائیل با اشاره به "موقعیت جغرافیایی ویژه" جمهوری آذربایجان از دولت این کشور به خاطر "موضع شفاف" علیه جنگ و تروریسم تقدیر کرد.

آقای محمدیارف هم گفت که جمهوری آذربایجان به دنبال فرصتی برای گسترش روابط با اسرائیل است.

هیچ یک از این دو مقام در این باره که در صورت عملیات احتمالی نظامی علیه تاسیسات اتمی ایران، جمهوری آذربایجان می تواند در آن نقشی داشته باشد، اظهار نظری نکردند.

Image caption چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا برای دیدار و گفتگو با مقامات اسرائیل به آن کشور سفر کرده است

روابط اسرائیل و آذربایجان از زمان تیرگی روابط ترکیه و اسرائیل رو به بهبود گذاشت.

این دیدار در حالی صورت گرفته که چاگ هیگل، وزیر دفاع آمریکا برای بررسی اوضاع ایران در اولین مرحله از سفرش به خاورمیانه به اسرائیل سفر کرده است.

آمریکا هم تاکید کرده که مانع از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ا ی خواهد شد، اما آمریکا و اسرائیل دیدگاههای متفاوتی در این مورد دارند.

جمهوری آذربایجان از جمهوری های شوروی سابق با ۹ میلیون نفر جمعیت و منابع نفتی سرشار، روابط نزدیکی با آمریکا دارد. این کشور همچنین نقشی فعال در برنامه های مقابله با تروریسم کشورهای غربی ایفا می کند.

سیاست خارجی جمهوری آذربایجان در روابط این کشور با ایران تاثیر داشته است.

ایران آذربایجان را متهم کرده که به موساد، سازمان اطلاعاتی اسرائیل اجازه داده تا از خاک آذربایجان و همچنین نزدیکی به ایران استفاده کند و از جمله دانشمندانی را که در برنامه اتمی ایران مشغول به کار هستند، هدف قرار دهد.

در مقابل اسرائیل می گوید که مقامات جمهوری آذربایجان موفق به خنثی کردن حملاتی علیه اهداف اسرائیل در خاک آذربایجان شده اند.

اسرائیل می گوید که این حملات با حمایت ایران صورت گرفته است.

مقامات جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۰۸ موفق به خنثی کردن طرح انفجار بمب در نزدیکی سفارت اسرائیل شدند.

روابط میان ایران و جمهوری آذربایجان چندی است که رو به تیرگی گذاشته است و دو طرف مکررا اتهاماتی را متوجه یکدیگر می‌کنند.

مطالب مرتبط