گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۵۳ روز تا انتخابات

باهنر: قرار نیست کسی به نفع لاریجانی کنار برود

Image caption محمدرضا باهنر: اعلام کرده بودیم اگر لاریجانی می خواهد وارد صحنه شود زودتر بیاید

محمدرضا باهنر٬ نایب رئیس مجلس و از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری گفته است اگر علی لاریجانی٬ رئیس مجلس بخواهد نامزد شود٬ از میان ائتلاف پنجگانه اصولگرایان کسی به نفع او کناره گیری نخواهد کرد.

آقای باهنر گفت: "اعلام کرده بودیم اگر لاریجانی می خواهد وارد صحنه شود زودتر بیاید و در ساختار قرار بگیرد، قرار نیست کسی به نفع وی کنار بکشد."

او که در حال حاضر در استان اردبیل به سر می برد در خصوص تعداد بالای نامزدهای احتمالی اصولگرایان گفت: "تعدد نامزدها در عین حال که باعث شور انتخاباتی و شناخت مردم می شود موجب تشتت آرا در بین اصولگرایان شده و این به نفع اصولگرایان نیست."

آقای باهنر به همراه محمدحسن ابوترابی فرد (نایب رئیس مجلس)، مصطفی پورمحمدی (رئیس سازمان بازرسی کل کشور)‌٬ منوچهر متکی (وزیر پیشین خارجه) و یحیی آل اسحاق (وزیر پیشین بازرگانی) اعضای یک ائتلاف پنج نفره از اصولگرایان را تشکیل می دهند.

این تشکل در کنار ائتلاف ۱+۲ (محمد باقر قالیباف٬ علی اکبر ولایتی و غلامعلی حداد عادل) از گروه های اصلی اصولگرایان است که فعالیت خود را برای حضور در انتخابات آغاز کرده است.

به گفته آقای باهنر ائتلاف پنجگانه باید قبل از ثبت نام به یک نفر تبدیل شود.

او که گفته عمده رسیدن به نامزدی واحد در این ائتلاف در نظرسنجی ها مشخص می شود٬ در اردبیل گفت: " (اگر در نظرسنجی) نفر اول شدم در انتخابات می مانم و به نفع کسی کنار نمی کشم اما اگر اول نشدم کنار می روم و برای انتخاب نفر اول تلاش خواهم کرد. مصمم هستم که عقب نشینی در این قضیه وجود نداشته باشد."

مصطفی پورمحمدی عضو دیگر این ائتلاف هم گفت: "از طیف اصولگرایان در حال حاضر گروه ۱+۲ و نیز گروه پنج نفره اصولگرایان حضور دارند که قرار است به نظر واحد برسیم و یک نفر را برای حضور در انتخابات معرفی کنیم."

در روزهای گذشته بسیاری از چهره های ارشد اصولگرا از جمله علی سعیدی٬ نماینده رهبر ایران در سپاه و آیت الله حسین نوری همدانی٬ از مراجع تقلید نسبت به تعدد کاندیداهای این طیف ابراز نگرانی کرده اند و از نامزدهای احتمالی خواسته اند بر سر یک کاندیدای واحد به اشتراک نظر برسند.

عارف: با نامزدی هاشمی و خاتمی در انتخابات مخالفم

Image caption محمدرضا عارف در دور نخست ریاست جمهوری محمد خاتمی وزیر ارتباطات و در دور دوم معاون اول او بود

محمدرضا عارف٬ از کاندیداهای احتمالی طیف اصلاح طلبان گفته است که مخالف نامزد شدن اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی٬ روسای جمهور پیشین ایران است.

به نظر او اگر کسی بیاید که بتواند از "پتانسیل رئیس جمهورهای سابق استفاده کند بهتر" است.

با این حال او گفته است که اگر آقای خاتمی نامزد انتخابات پیش رو شود٬ حاضر به همکاری کامل با او خواهد بود.

آقای عارف در جمع دانشجویان دانشگاه شریف در این باره گفت: "الان خاتمی اگر تصمیم بگیرد در انتخابات حضور یابد با توجه به قول و قراری که گذاشته ایم امکانات و ستادم را در اختیار خاتمی می گذارم."

آقای عارف که در دور نخست ریاست جمهوری محمد خاتمی وزیر ارتباطات و در دور دوم معاون اول او بود گفت: "در سال ۸۸ نیز نشان دادیم در ابتدا بنا بود من کاندیدای اصلاح طلبان باشم اما بعد از آمدن خاتمی من بلافاصله کنار کشیدم و رئیس ستاد انتخاباتی اش شدم."

با این حال آقای خاتمی در آن سال نامزد انتخابات نشد و بیشتر اصلاح طلبان از نامزدی میر حسین موسوی٬ آخرین نخست وزیر ایران حمایت کردند.

او همچنین درباره حصر خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی٬ از رهبران اصلاح طلبان گفت: "تاسف می خورم جامعه نمی تواند از حضور این دو استفاده کند. امیدوارم با توجه به نامگذاری امسال این مسئله حل شود."

آقای عارف گفت که زمانی که معاون اول رئیس جمهور بوده بارها نزد آقای موسوی رفته و از "رهنمودهای" او استفاده کرده است.

محمدرضا عارف از معدود اصلاح طلبانی است که در دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام عضویت دارد.

واعظ زاده٬ رسما اعلام نامزدی کرد

Image caption صادق واعظ زاده عضو حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجمع تشخیص مصلحت نظام است

صادق واعظ زاده، از معاونان پیشین دولت محمود احمدی نژاد و رئیس منصوب آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی در مرکز موسوم به الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت، برای شرکت در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری ایران رسما اعلام نامزدی کرده است.

آقای واعظ زاده ۵۴ ساله متولد مشهد، مهندس برق و پسرخاله آیت الله علی خامنه ای است.

او در مراسم رونمایی از طرح های تحقیقاتی پارک فناوری دانشگاه تهران گفت که "به تقاضای گروهی از دانشمندان، شخصیت‌های علمی و سیاسی و اجرایی کشور تصمیم به شرکت در رقابت‌های ریاست جمهوری گرفتم."

آقای واعظ زاده "اقتصاد دانش بنیان با همکاری نخبگان و صاحب نظران" را از جمله مهمترین برنامه‌های انتخاباتی اش اعلام کرده است.

او هفته گذشته گفته بود که "به باندی متصل نیست" و در صورت تصمیم گیری نهایی"مستقل" از هر حزب و گروهی در انتخابات نامزد می شود.

آقای واعظ زاده ۵۴ ساله متولد مشهد، مهندس برق و پسرخاله آیت الله علی خامنه ای است.

او در دوره جدید از سوی آیت الله خامنه ای به عضویت حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد.

او که استاد دانشگاه است در نخستین دولت محمود احمدی نژاد٬ معاونت علمی او را عهده دار بود اما در سال ۱۳۸۸ از این سمت کناره گیری کرد.

هیئت اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری هنوز 'تشکیل نشده'

حسین مظفر٬ معاون نظارت مجلس ایران گفته است که دولت هیئت اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری را که می بایست یک ماه و نیم پیش تشکیل می داد٬ هنوز تشکیل داده نشده است.

آقای مظفر گفت: "هیئت اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری طبق ماده ۳۱ قانون انتخابات حداقل ۵ ماه قبل از پایان دوره ریاست جمهوری باید تشکیل شود، یعنی طبق این قانون هیئت اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری باید نیمه دوم اسفندماه تشکیل می شد که تاکنون نشده است."

با اصلاح ماده ۳۱ قانون انتخابات ۳۰ نفر معتمد باید معرفی شوند که از میان آنها هفت نفر انتخاب خواهند شد ، همچنین چهار عضو دیگر شخصیت های حقوقی هستند که وزیر کشور، وزیر اطلاعات، دادستان کل کشور و یک عضو از هیات رئیسه مجلس را شامل می شود.

آقای مظفر گفت که نسبت به عدم تشکیل هیئت اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری از سوی معاونت نظارت مجلس تذکری به دولت داده شده است که "هر چه سریعتر این هیئت" باید تشکیل شود.

معاون احمدی‌نژاد: دولت گزینه‌ای برای انتخابات معرفی نمی‌کند

Image caption محمدرضا میرتاج الدینی: هنوز زمان برای معرفی کاندیدای حامی دولت باقی است

محمدرضا میر تاج الدینی٬ معاون رئیس جمهور ایران گفته است که دولت چون مجری انتخابات است گزینه ای برای حضور در انتخابات معرفی نمی کند٬ اما به گفته او حامیان دولت "به عنوان یک سلیقه سیاسی کاندیدای خاص خودشان را به وقتش معرفی" خواهند کرد.

آقای میرتاج الدینی همچنین حمایت محمود احمدی نژاد را از نامزدی احتمالی اسفندیار رحیم مشایی تکذیب کرد و گفت: "آقای رئیس جمهور نظرش را جایی اعلام نکرده است که از چه کسی حمایت می کند."

او گفت که هنوز زمان برای معرفی کاندیدای حامی دولت باقی است.

آقای میرتاج الدینی در خصوص همایش "تجلیل از خادمان تسهیلات سفرهای نوروزی" که هفته گذشته در ورزشگاه آزادی تهران انجام شد گفت: "پس از این هر کاری که دولت بخواهد انجام دهد می گویند تبلیغاتی است. پس باید امور دولت در ۳ ماهه آینده کارش تعطیل شود."

اصولگرایان منتقد دولت معتقد بودند که این همایش که با حضور آقای احمدی نژاد برگزار شد٬ "اهداف انتخاباتی" را دنبال می کرد و به گفته بسیاری از آنان احتمالا آقای احمدی نژاد قصد اعلام حمایت از نامزدی آقای مشایی را داشت.

اما در این مراسم آقای مشایی حضور نداشت و آن گونه که حامیان دولت می گویند صرفا از کارکنان دولت تقدیر شد.

نظرسنجی صدا و سیما: هاشمی٬ اول٬ خاتمی٬ دوم و قالیباف٬ سوم

Image caption از این جمع فقط محمدباقر قالیباف آمادگی خود را برای نامزدی در انتخابات رسما اعلام کرده است

پایگاه خبری انتخاب خبر داده که در تازه ترین نظرسنجی که توسط صداوسیما در سطح ایران انجام شده، اکبر هاشمی رفسنجانی "بیشترین" شانس را برای پیروزی در انتخابات دارد.

بنا بر این گزارش پس از آقای هاشمی، محمد خاتمی "با فاصله ای اندک" در رتبه دوم جای گرفته است.

طبق این نظرسنجی فاصله این دو نفر با نامزدهای احتمالی دیگر بیشتر شده است.

در این نظرسنجی آمده است پس از این دو، محمدباقر قالیباف٬ شهردار تهران رتبه سوم را در اختیار دارد که به آخرین نظرسنجی صداوسیما، "افت محسوسی" داشته و ظاهراً آرای او به علی اکبر ولایتی اضافه شده است.

پس از آقای قالیباف، اسفندیار رحیم مشایی، علی اکبر ولایتی، غلامعلی حدادعادل و محسن رضایی در رتبه های بعدی قرار دارند

به نوشته انتخاب در نظرسنجی که پیش از عید توسط صداوسیما انجام شده بود، محمد خاتمی در رتبه نخست قرار داشت و پس از او اکبر هاشمی رفسنجانی و محمدباقر قالیباف قرار داشتند.

از نظر بسیاری از اصلاح طلبان اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی٬ روسای جمهور پیشین ایران بهترین گزینه ها برای انتخابات ریاست جمهوری هستند. اما هنوز هیچکدام از این دو نفر نظر قطعی خود را در خصوص نامزدی شان اعلام نکرده اند.

محمدباقر قالیباف همراه با علی اکبر ولایتی و غلامعلی حدادعادل ائتلاف ۱+۲ را تشکیل داده است که از گروه های اصلی فعال اصولگرایان در انتخابات است.

فیروزآبادی: نیروهای مسلح آماده مقابله با هرگونه فتنه هستند

Image caption سرلشگر فیروزآبادی عالی رتبه ترین مقام نظامی در ایران است

سرلشکر حسن فیروزآبادی٬ رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران گفته است که نیروهای مسلح برای مقابله با هرگونه فتنه احتمالی در انتخابات پیش رو از آمادگی کامل برخوردار هستند.

آقای فیروزآبادی گفت: "نیروهای مسلح ما نیروهایی مجرب هستند که یک بار فتنه ۸۸ را تجربه کرده و با جزئیات و چگونگی مقابله با این نوع خطرات آشنا هستند."

چهره های سیاسی و نظامی نزدیک به آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران٬ از رخدادهای و اعتراضات خیابانی پس از انتخابات دوره پیش با عنوان "فتنه ۸۸" نام می بردند.

بخشی از اعتراضات خیابانی معترضان به نتیجه انتخابات در سال ۱۳۸۸ با دخالت نیروهای لباس شخصی و سپاه تهران سرکوب شد.

عبدالله عراقی٬ فرمانده وقت سپاه تهران بعدها گفت که سپاه و نیروهای بسیجی به مدت دو ماه تمام مسئولیت مقابله با اعتراضات و حفظ امنیت تهران را بر عهده داشتتند.

آقای فیروزآبادی با اشاره به اینکه نیروی مسلح "سیاسی نیست که تجربه و تحلیل سیاسی" داشته باشد و یا "موضوع را واگذار کند به زمان حادثه" گفت: "نیروهای مسلح ما موظف هستند که طرح ریزی، آمادگی و پایش داشته باشند و نسبت به نقاطی که ممکن است از آنجا اتفاقی بیفتد دیده بانی کنند."

به گفته او "نیروهای مسلح هم اکنون مشغول بررسی اوضاع برای مشارکت جدی در انتخابات در جهت تحقق حماسه سیاسی" هستند.