محمد خاتمی: از هر تصمیم هزینه‌دار برای ملت اجتناب می‌کنم

دیدار خاتمی با رزمندگان

دفتر محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران مطالبی را که یکی از سایت‌های داخلی درباره نامزد نشدن او در انتخابات نقل کرده بود، رد کرده و گفته این مطالب "ناقص و دارای استنباط‌های شخصی و تحریف" است.

بهارنیوز گزارش داده بود که آقای خاتمی گفته است: "نمی‌گذارند وارد صحنه انتخابات شوم."

دفتر رئیس جمهوری پیشین ایران، در واکنش به انتشار این گزارش، متن کامل سخنان آقای خاتمی را منتشر کرده است.

بر اساس گزارشی که در سایت آقای خاتمی منتشر شده، او به صراحت نگفته که آیا نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران می‌شود یا نه، اما تأکید کرده است: "اگر رویکردهایی که منجر به این وضع [در ایران] شده است عوض شود، می‌شود کار کرد که متأسفانه هنوز نشانی از آن نمی‌بینیم."

در روزهای گذشته شمار زیادی از فعالان اصلاح‌طلب و زندانیان سیاسی از محمد خاتمی دعوت کرده‌اند که نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود.

رئیس جمهوری پیشین ایران در پاسخ به این درخواست‌ها گفته است: "من هم شخصاً باید تصمیم بگیرم، ولی مطمئن باشید که از اتخاذ هر تصمیمی که موجب افزایش هزینه برای ملت شود اجتناب خواهم کرد."

به گفته آقای خاتمی، باید به سمتی رفت که با کمترین هزینه بیشترین انعطاف پدید آید و فضای امنیتی از بین برود.

وی این تردید را مطرح کرده است که "آیا می‌گذارند کسی که چنین می‌اندیشد و چنین برنامه‌هایی دارد، بیاید؟"

در گزارش دفتر آقای خاتمی از اظهارات او، پاسخی به این سوال دیده نمی‌شود.

نباید شرط انتخاباتی گذاشت

رئیس جمهوری سابق ایران همچنین گفته است برای انتخابات نباید شرط گذاشت؛ اما کسی که می‌آید باید بعد از انتخابات توان تحقق آزاد کردن زندانیان سیاسی و برداشتن حصر‌ها را داشته باشد.

به گفته آقای خاتمی، در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، بیش از آنکه بحث بر سر این باشد که چه کسی بیاید و چه کسی نیاید، باید درباره این صحبت کرد که مطالبات از رئیس جمهوری آینده و اولویت‌ها چه باشد.

به گزارش سایت رسمی محمد خاتمی، او در دیدار با بعضی فرماندهان و رزمندگان جنگ هشت ساله ایران و عراق گفته است ایران "در وضعیت بحرانی" به سر می‌برد.

رئیس جمهوری پیشین ایران، وضعیت امنیتی حاکم را "بسیار ناگوار" توصیف کرده است.

او گفته ادامه این روند باعث می‌شود جامعه از درون مستعد ناآرامی باشد، ضمن آنکه این شکل اداره کشور به گفته آقای خاتمی "ظلم فاحش" است.

"موجودیت نظام در خطر است"

محمد خاتمی از خطرهای فراوانی یاد کرده که "موجودیت نظام را تهدید می‌کند."

فشارهای خارجی و "انزوای بین‌المللی" از بحران‌هایی است که به گفته آقای خاتمی، رئیس جمهوری آینده باید ساز و کاری برای حل آن داشته باشد.

او از سیاست خارجی دولت خود دفاع و تأکید کرده است: "گفته شده بود که سیاست‌های دولت قبلی سازشکارانه بود و حالا تهاجمی است. بفرمایید! بسم الله! این نتیجه‌اش که تاوانش را انقلاب و کشور و مردم می‌دهند."

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در سال ۱۳۸۶ سیاست خارجی دولت نهم را سیاست فعال و تأثیرگذاری توصیف کرده و گفته بود: "موضع جمهوری اسلامی ایران در عرصه سیاست خارجی، از ابتدا، موضع 'تهاجمی' بوده و تبدیل این سیاست به موضع تدافعی خطاست و متأسفانه این خطا‌گاه اتفاق افتاده است."

پایبندی به اصل ولایت فقیه

آقای خاتمی گفته نمی‌توان از کسی که می‌آید توقع داشت با جمهوری اسلامی مخالف باشد.

به گفته او، رئیس جمهوری باید بر اساس قانون اساسی عمل کند و در قانون اساسی هم ولایت فقیه "یکی از اصول مورد قبول" است.

او از رئیس جمهوری فعلی ایران انتقاد کرده و گفته است که "در قوه مجریه بیش از سایر نهاد‌ها قانون اساسی زیر پا گذاشته می‌شود."

محمد خاتمی گرچه از سیاست‌های اقتصادی فعلی انتقاد کرده، اما هدفمندکردن یارانه‌ها را کار بسیار مهمی عنوان کرده است. با وجود این، او تأکید کرده است که هدفمندی یارانه‌ها باید با تدبیر اجرا شود، نه اینکه "تولید در مملکت بخوابد."

مطالب مرتبط