وزیر خارجه ایران: القاعده ایران ادعای مضحکی است

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران،
Image caption وزیر امور خارجه ایران گفته است که "القاعده ایران از جعلیات جدید است"

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، ادعای پلیس کانادا مبنی بر بازداشت دو نفر مرتبط با "عناصر القاعده در ایران" را مورد تمسخر قرار داد و گفت اگر چنین خبری درست باشد، "خنده‌دارترین چیزی است که طی ۶۴ سال زندگی‌ام شنیده‌ام."

وزیر امور خارجه ایران به خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا گفته است که "القاعده ایران از جعلیات جدید و حرفی مضحک است."

پلیس کانادا گفته است که دو نفر مرتبط با "عناصر القاعده در ایران" را به اتهام تلاش برای از خط خارج کردن یک قطار مسافربری در کانادا بازداشت کرده است.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با تاکید بر مخالفت کشورش با هر نوع اقدام خشونت‌آمیز گفته است که پلیس کانادا هیچ سند و مدرکی ارائه نداده است.

آقای مهمانپرست در نشست خبری خود گفته است که دولت کانادا در چند سال اخیر، پروژه "ایران هراسی" را در پیش گرفته و اقداماتی "خصمانه" را نسبت به ایران دنبال می‌کند.

ایران بارها، القاعده را یک گروه تروریستی خوانده و ادعای برخی مقام‌های آمریکایی مبنی بر همکاری با این سازمان را تکذیب کرده است.

اتهام افراد بازداشت شده در کانادا، شامل توطئه برای حمله و همکاری با گروهی تروریستی است. پلیس کانادا گفته است که "هیچ نشانه‌ای از اینکه این حملات با حمایت یک دولت انجام شده باشد وجود ندارد."

شهاب الصغیر ۳۰ ساله، ساکن مونترئال و رائد جاسر ۳۵ ساله، ساکن تورنتو، که بازداشت شده‌اند، متهم هستند برای حمله به یک قطار مسافربری در ناحیه تورنتو برنامه‌ریزی کرده‌اند.

پلیس کانادا گفته است که افراد بازداشت شده، شهروند کانادا نیستند. بازداشت این افراد با همکاری ماموران پلیس فدرال آمریکا صورت گرفته است.

روابط ایران و کانادا در چند سال اخیر با تنش‌های فراوانی همراه بوده است.

کانادا شهریور سال پیش، سفارت خود در ایران را بست و اعلام کرد که روابط دیپلماتیک بین کانادا و ایران به حالت تعلیق در می‌آید.

مطالب مرتبط