گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۵۲ روز تا انتخابات

مجلس 'معرفی مشایی به احمدی‌نژاد از سوی لاریجانی' را تکذیب کرد

Image caption اسفندیار رحیم مشایی (راست) هنگامی که محمود احمدی نژاد (چپ) شهردار تهران بود٬ ریاست سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران را بر عهده داشت.

روابط عمومی مجلس سخنان صادق محصولی را که گفته بود اسفندیار رحیم مشایی را علی لاریجانی به محمود احمدی نژاد معرفی کرده بود٬ تکذیب کرد.

در توضیحی که روابط عمومی مجلس منتشر کرده آمده: "طبق اظهارات خودشان ارتباط آقایان احمدی نژاد و مشایی به سالهای دور و زمان حضور آقای احمدی نژاد در آذربایجان غربی برمی گردد و مشخص نیست آقای محصولی با چه نیتی این اظهارات را بیان کرده است."

صادق محصولی، از وزیران سابق آقای احمدی نژاد امروز (سه شنبه) گفت: "بنده مشایی را اولین بار در دولت نهم دیدم، حتی در شهرداری نیز او را نمی‌شناختم، چه برسد به اینکه برخی به دروغ گفته‌اند محصولی و مشایی در ارومیه با هم بوده‌اند، البته آقای علی لاریجانی به بنده گفت که ایشان مشایی را به آقای احمدی نژاد معرفی کرده و گفته که او به درد کارهای فرهنگی شهرداری می‌خورد."

محمود احمدی نژاد در دهه ۱۳۶۰ فرماندار ماکو و خوی بود، در همان زمان صادق محصولی نیز فرماندار ارومیه بوده است. گفته می شود در آن زمان اسفندیار رحیم مشایی نیز عضو شورای ویژه تامین آذربایجان غربی بوده است.

در این اطلاعیه آمده: "آقای احمدی نژاد در زمانی که شهردار تهران بودند، از آقای لاریجانی به عنوان رئیس وقت صداوسیما درخواست کردند که آقای اسفندیار رحیم مشایی که در آن زمان کارمند رادیو و تلویزیون بودند، به شهرداری تهران منتقل شود که با انتقال ایشان موافقت شد."

روابط عمومی مجلس در پایان این اطلاعیه نوشته اشت: "سیاسیونی که می خواهند در عرصه انتخابات فعال باشند، در نقل مطالب دقت نمایند و رسانه ها نیز در انتقال صحیح مطالب دقت کافی را داشته باشند."

عارف: سکوتم در قبال حوادث ۸۸ آگاهانه بود

Image caption محمدرضا عارف از معدود اصلاح طلبانی است که در دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام عضویت دارد

محمدرضا عارف٬ از کاندیداهای احتمالی طیف اصلاح طلبان گفته است که سکوتش در قبال حوادث پس از انتخابات ۱۳۸۸ از سر آگاهی بوده است.

او که در ادامه سفرهای انتخاباتی اش به مشهد سفر کرده، در این باره گفت: "اگر بنده موضع‌گیری می کردم وضعیت آشفته تر می شد و در آن هنگام تریبونی در اختیار نداشتم تا حرفهای خود را رسانه ای کنم."

آقای عارف گفت که در جریان اعتراضات پس از انتخابات اصولگرایان و اصلاح طلبان را دور هم جمع کرده و "در حد توانایی" وقت گذاشته و به دنبال حل مشکلات بوده است.

با این حال او گفت: "بنده خود به تخلف در انتخابات اذعان دارم اما برای اثبات تخلف باید به مراجع قانونی مراجعه کرد و بنده منتظرم تا به پرونده سال ۸۸ به صورت دقیق پرداخته شود."

آقای عارف پیشتر درباره حصر خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی٬ از رهبران اصلاح طلبان گفته بود: "تاسف می خورم جامعه نمی تواند از حضور این دو استفاده کند. امیدوارم با توجه به نامگذاری امسال این مسئله حل شود."

محمدرضا عارف در دور نخست ریاست جمهوری محمد خاتمی وزیر ارتباطات و در دور دوم معاون اول او بود.

دبیر شورای نگهبان: با افراد وابسته به فتنه و انحراف برخورد قانونی می‌کنیم

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان گفته است که این نهاد با افراد وابسته به "جریان فتنه و انحراف" که قصد ورود به عرصه انتخابات دارند قانونی برخورد می‌کند.

"فتته" اصطلاحی است که عده ای از اصولگرایان برای بعضی از چهره های اصلاح طلب به کار می برند که به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ اعتراض کردند و "انحراف" به بعضی از نزدیکان به دولت محمود احمدی نژاد اشاره دارد.

پیشتر نیز محمد مومن، عضو این شورای نگهبان گفته بود: "اگر بوی انحراف از کسی احساس کنیم شبهه ای نداشته باشید که او را رد صلاحیت خواهیم کرد. همه کسانی که نگرانی دارند خوب است بدانند که ما با کسی نه دعوا داریم و نه به کسی باج می دهیم."

عضو مجمع مدرسین حوزه علمیه: ترجیحمان هاشمی یا خاتمی است

مسعود ادیب، عضو مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم گفته است که ترجیح این مجمع حمایت از نامزدی اکبر هاشمی رفسنجانی یا محمد خاتمی، روسای جمهور پیشین ایران است.

به گفته او این مجمع برای حمایت از کاندیدای دیگری به جز آقای هاشمی و آقای خاتمی هنوز به جمع بندی نرسیده است.

او در این باره گفت: "در شرایطی که این دو بزرگوار کاندیدا نشوند، یک شخصیت ملی که مورد اجماع نخبگان باشد و ایده های روشن برای عمل در عرصه داخلی و بین المللی داشته باشد ممکن است به عنوان کاندیدای مجمع محققین معرفی شود."

آقای ادیب درباره نامزدی احتمالی آقای هاشمی گفت که او به دلیل نزدیکی به آیت الله خامنه ای و جایگاهی سیاسی که دارد و "همه جناح های سیاسی یه ایشان اقبال دارند، گزینه مطلوبی" است.

او محمد خاتمی را به دلیل "محبوبیت گسترده مردمی" و اینکه رای آوری تضمین شده ای خواهد داشت، گزینه مطلوب دیگری برشمرد.

هفته گذشته ۱۱۰ نفر از مدرسین و اعضای حوزه علیمهدر بیانیه ای که در سایت این مجمع منتشر شد، خواهان حضور محمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری شدند.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در دوره های قبلی انخابات ریاست جمهوری از نامزدهای اصلاح طلبان حمایت کرده بود.

شعله سعدی هم نامزد می شود

Image caption قاسم شعله سعدی در دوره های سوم و چهارم نماینده مجلس بود

قاسم شعله سعدی، حقوقدان و نماینده پیشین مجلس برای نامزدی در انخابات ریاست جمهوری ایران اعلام آمادگی کرد.

آقای شعله سعدی در دوره پیش هم برای نامزدی در انتخابات ثبت نام کرد. اما صلاحیت او از سوی شورای نگهبان تائید نشد.

او آن زمان گفت که دلایل رد صلاحیتش به او اعلام نشد، اما خود دلیل احتمالی رد صلاحیت خود را نامه ای دانست که حدود یازده سال پیش به آیت الله خامنه ای، رهبر ایران نوشته و در آن از بعضی سیاست های نظام انتقاد کرده بود.

آقای شعله سعدی در ماه فروردین سال ۱۳۹۰ دستگیر و به جرم تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری به یک سال و نیم زندان محکوم شد. او با گذراندن دوران محکومیتش دز مرداد ۱۳۹۱ از زندان آزاد شد.

محصولی: مشایی را لاریجانی به احمدی نژاد معرفی کرد

Image caption صادق محصولی (راست) تا پیش از کنار رفتن از دولت دهم در بیشتر مناصبی که محمود احمدی نژاد (چپ) پس از انقلاب داشت٬ در کنار او بود

صادق محصولی، از وزیران سابق دولت محمود احمدی نژاد و عضو شورای مرکزی جبهه پایداری گفته است که تا پیش از دولت نهم (۱۳۸۴) اسفندیار رحیم مشایی را نمی شناخته است.

او گفت: "بنده مشایی را اولین بار در دولت نهم دیدم، حتی در شهرداری نیز او را نمی‌شناختم، چه برسد به اینکه برخی به دروغ گفته‌اند محصولی و مشایی در ارومیه با هم بوده‌اند، البته آقای علی لاریجانی به بنده گفت که ایشان مشایی را به آقای احمدی نژاد معرفی کرده و گفته که او به درد کارهای فرهنگی شهرداری می‌خورد."

اسفندیار رحیم مشایی هنگامی که محمود احمدی نژاد شهردار تهران بود٬ ریاست سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران را بر عهده داشت.

آقای محصولی در بخشی دیگر از سخنانش در جمع بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس گفت که"احمدی نژاد فعلی همان احمدی نژاد سال ۸۴ نیست".

او که از نزدیکان آقای احمدی نژاد محسوب می شد و هنگام برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ به عنوان وزیر کشور٫ مجری انتخابات بود گفت: "هر کدام از ما در هر لحظه در معرض سقوط و تاثیر شیطان هستیم مگر اینکه در حد موقعیتی که در آن قرار گرفته ایم از قبل خود سازی لازم را کرده باشیم. بنابراین نمی‌توان گفت که احمدی نژاد از روز اول همین گونه بوده است چرا که در دوران جنگ بنده ایثار گری های آقای احمدی نژاد را شاهد بودم."

جبهه پایداری از تعدادی از وزرای پیشین دولت محمود احمدی نژاد، جمعی از اعضا فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس و شماری از سیاستمداران و روحانیون همسو با محمدتقی مصباح یزدی و نزدیک به رهبر ایران تشکیل شده است.

این گروه کامران باقری لنکرانی٬ وزیر پیشین بهداشت را به عنوان نامزد خود در انتخابات برگزیده است.

آقای محصولی در خصوص اینکه چرا این جبهه از نامزدی غلامعلی حداد عادل٬ نماینده مجلس حمایت نکرده گفت: "با توجه به شاخص‌ها آقای حداد از نظر ما برای نمایندگی صلاحیت دارند ولی بعضی از شاخص های ریاست جمهوری با نمایندگی متفاوت است ضمن اینکه اگر کسی با یکی از ساکتین فتنه ائتلاف کند ابهاماتی را در مورد مواضع خود بروز می‌دهد."

ظاهرا اشاره آقای محصولی به محمدباقر قالیباف٬ شهردار تهران است که از نظر تعدادی از اصولگرایان پس از انتخابات ۱۳۸۸ موضع سختگیرانه مقابل معترضان به نتیجه انتخابات نگرفته است.

او در ادامه گفت: "احمدی نژاد در زمان شهرداری و دولت نهم بر روی مسائل مالی و بیت المال بسیار حساسیت نشان می‌دادند اما حالا اینگونه شده است، حالا کسانی که در شهرداری این حساسیت را نداشته باشند مشخص نیست در صورت رئیس جمهور شدن چه می‌کنند."

آقای محصولی در سال ۱۳۸۴ رئیس ستاد انتخاباتی محمود احمدی نژاد بود.

'مذاکره هاشمی و خاتمی ادامه دارد'

Image caption از نظر بسیاری از اصلاح طلبان اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی٬ روسای جمهور پیشین ایران بهترین گزینه ها برای انتخابات ریاست جمهوری هستند

حسین مرعشی٬ عضو ارشد حزب کارگزاران سازندگی گفته است که اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی٬ روسای جمهور پیشین ایران هر دو در صدد هستند که دیگری را قانع کنند تا در انتخابات نامزد شود.

آقای مرعشی گفت در گفت و گو با روزنامه شرق گفت: "آقای خاتمی، به دلایلی اصرار دارند که آقای هاشمی پا به عرصه بگذارند و به مسئولیت تاریخی خود عمل کنند. آقای هاشمی هم به شرایط سنی و نامناسب‌بودن بعضی از شرایط استناد می‌کنند و تاکید دارند که اصلاح‌طلبان با محوریت آقای خاتمی و به‌ویژه، همگرایی روی شخص ایشان، اجماع کنند."

آقای مرعشی که در دولت های آقای هاشمی و آقای خاتمی مسئولیت داشته گفت: "هر دو شخصیت بر ضرورت شکل‌گیری حماسه تاکید دارند. به‌هرحال، فرصتی برای این تعارفات نیست و باید هرچه‌زودتر به تصمیم برسند."

چند روز پیش خبرگزاری مهر در گزارشی اختصاصی جزئیاتی از دیدار نوروزی محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی ارائه داد که در آن هر دو نفر به دیگری پیشنهاد نامزدی در انتخابات داده است.

همچنین در این گزارش به پیشنهادهای آقای هاشمی رفسنجانی برای تشکیل ائتلافی با چهره های میانه رو و اصلاح طلب پرداخته شده بود.

آقای مرعشی ضمن تائید این دیدار و تلاش دو نفر برای اقناع دیگری جهت حضور در انتخابات٬ ارائه پیشنهاد برای تشکیل ائتلاف از سوی آقای هاشمی را تکذیب کرد.

او گفت که محور این جلسه "یا هاشمی یا خاتمی" بوده و بحثی از ائتلاف "کپی‌برداری‌شده از مدل‌های رایج در اردوگاه اصولگرایان" نبوده است.

او ضمن انتقاد از رسانه های رقیب در خصوص خبرهایی که از سوی آقای هاشمی و خاتمی منتشر می کنند گفت: "در نبود اطلاع‌رسانی از جانب ما، هرکسی از ظن خود درباره محتوای این جلسات سخن می‌گوید."

از نظر بسیاری از اصلاح طلبان اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی٬ روسای جمهور پیشین ایران بهترین گزینه ها برای انتخابات ریاست جمهوری هستند. اما هنوز هیچکدام از این دو نفر نظر قطعی خود را در خصوص نامزدی شان اعلام نکرده اند.

آقای مرعشی در این باره گفت: "هرکدام از این دو شخصیت محبوب وارد صحنه شوند، می‌توانند برنامه‌های کسانی را که به‌دلیل شرایط امروز فعال شده‌اند را نقش بر آب کند و آرایش سیاسی را به‌هم بزند."

به گفته او اگر آقای هاشمی یا آقای خاتمی نامزد نشوند٬ اما مشترکا روی فرد دیگری اجماع کنند٬ "آن فرد، رای اول انتخابات خواهد شد".