مرگ سه کودک بر اثر انفجار خمپاره در خوزستان ایران

Image caption سوسنگرد در استان خوزستان در زمان جنگ هشت ساله برای مدتی به تصرف نیروهای عراق درآمد

رسانه‌های محلی استان خوزستان در جنوب غربی ایران، از "مرگ سه کودک بر اثر انفجار خمپاره" خبر داده‌اند.

حادثه در روستای مرعی شهر سوسنگرد اتفاق افتاده است.

گفته می‌شود حدود ساعت هشت شنبه شب گذشته، ۳۱ فروردین، کودکان روستای مرعی مشغول بازی فوتبال بودند که دو برادر هفت و ۱۰ ساله در اثر انفجار کشته شدند.

پسرعموی ۱۰ ساله آن‌ها هم بعد از انتقال به بیمارستان از دنیا رفت.

سایت سوسنگردنیوز، از سایت‌های محلی استان خوزستان گزارش داده است که "خمپاره عمل نکرده از زمان جنگ هشت ساله ایران و عراق در منطقه باقی مانده بوده است."

گزارش شده که شدت انفجار به اندازه‌ای بوده که ترکش‌های آن به چند خانه روستا خورده است.

جواد دغلاوی، فرماندار سوسنگرد درباره این انفجار به ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران گفته است که این سه کودک هنگام بازی با یک شیء باقی مانده از زمان جنگ دچار حادثه شدند.

آقای دغلاوی می‌گوید که ماهیت ماده منفجر شده هنوز مشخص نیست و باید درباره علت آن تحقیق شود.

Image caption شش مین‌روب آبان ماه گذشته هنگام خنثی کردن مین در مریوان کردستان کشته شدند

هر سال مواد منفجره عمل نکرده که از دوران جنگ هشت ساله ایران و عراق باقی مانده، در نقاط مختلف مرزی ایران باعث حادثه‌های مرگبار می‌شود.

آذر ماه ۱۳۹۱، در جزیره لارک در جنوب ایران، انفجار مین دریایی باعث مرگ دو کودک شد.

روزنامه کیهان آن زمان گزارش کرده بود که مین کار گذاشته شده، همراه امواج دریا به ساحل جزیره لارک در استان هرمزگان برده شده بود.

کودکان که این مین را در ساحل پیدا کرده بودند، آن را برای بازی به خانه برده بودند.

حدود یک ماه پیش از این حادثه، در آبان ۱۳۹۱ هم شش مین‌روب ایرانی هنگام عملیات خنثی کردن مین در روستای پیران در نزدیکی شهر مریوان استان کردستان کشته شدند.

بر اساس آمار مرکز مین‌زدایی ایران، در طول جنگ هشت ساله با عراق بیش از ۲۰ میلیون انواع مین و مواد منفجره در حدود ۴۲ هزار کیلومتر مربع از زمین‌های استان‌های غربی و جنوب غربی ایران کار گذاشته شده بود.

محمدحسین امیراحمدی، رئیس مرکز مین‌زدایی ایران پیشتر گفته بود که "بیشتر این مساحت پاکسازی شده و فقط ۵۰۰ کیلومتر آلوده به مواد منفجره باقی مانده است."

به گفته مقام‌های ایران، استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی از استان‌های آلوده به مین در ایران هستند.

مطالب مرتبط