بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه – چهارم اردیبهشت

روزنامه های امروز صبح تهران در مقالات خود از افتتاح سه باره یک طرح توسط رییس دولت نوشته و از سخنان تازه وی به شدت انتقاد کرده و آن را رادیکال کردن فضای انتخاباتی به قصد گشودن فضائی برای نامزد مطلوب دولت قلمداد کرده اند.

انتقاد از مصوبه مجلس و تصمیم دولت برای خودداری از تخصیص ارز مرجع برای دارو و کالاهای اساسی که به نوشته روزنامه ها موجب افزایش گرانی ها و تورم خواهد شد بخش دیگری از مطالب این روزنامه ها را تشکیل می دهد.

سفرهای استانی، فیلم تبلیغاتی

Image caption تیتر و عکس صفحه اول آرمان

جوان روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران و از مدافعان سرسخت دولت احمدی نژاد در گزارشی نوشته محمود احمدی نژاد در سفرهای استانی سال ۹۲ نشان داده است که تا زمان انتخابات آینده، برنامه‌های تبلیغاتی خود را برای ارتقای جایگاه کاندیدای موردنظرش ‌ دنبال میکند. این رفتارها طی مدت اخیر بارها مورد انتقاد دلسوزان نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران قرار گرفته است؛ از آن جهت که مبنای سفرهای استانی بر اساس اهداف عدالت‌طلبانه بود اما اکنون زیر چتر شعارهای تهدیدآمیز برنامه‌ریزی میشود.

به نظر این روزنامه سفرهای استانی دولت به سمنان و خوزستان و سفر به قم برای افتتاح چند پروژه عمرانی در سال ۹۲ بیشتر از آنکه در راستای تحقق عدالت باشد، شبیه سکانس‌هایی از یک فیلم تبلیغاتی بود که به چند گوشه آن اشاره میشود: احمدی نژاد وارد میشود، مشایی پشت سر او یا در کنار اوست، احمدی نژاد پرچم را به دست مشایی میسپارد، تقدیم چفیه به احمدی نژاد و مشایی، دعوت از مشایی برای سخنرانی، تشویق مشایی توسط یک عده خاص و خلاصه سایر سکانس‌هایی که همگی نشان‌دهنده حمایت احمدی نژاد از مشایی برای انتخابات یازدهم ریاست جمهوری است.

جوان نتیجه گرفته این حرکات و سخنان که نشان‌دهنده تلاش احمدی نژاد برای تخریب دیگران و سوءاستفاده از سفرهای استانی در مسیر انتخابات ۹۲ است، انتقادات زیادی را در بین مسئولان، نخبگان و مردم به دنبال داشته است. استفاده ناصحیح از بیت‌المال و رفتارهای ناشایست البته از نگاه ملت و مردم هر استان خارج نبوده است؛ آنچنان که با دقت در تصاویر استقبال مردمی به هنگام سفرهای استانی اخیر رئیس‌جمهور به راحتی می توان کاهش آشکار جمعیت نسبت به سفرهای استانی دولت نهم و سال‌های قبل را مشاهده کرد که این نوعی انتقاد‌ ملت از تبلیغات انتخاباتی آقای رئیس‌جمهور محسوب میشود.

بودجه موهوم

سعید لیلاز در مقاله ای در شرق با اشاره به تصویب بودجه سالانه در مجلس نوشته دولت مانند همه رویه‌های قابل پیش‌بینی خود، لایحه بودجه را حدودا سه ماه دیرتر به مجلس برد و مجلس، گویی که در حال متنبه کردن دولت است در مقابل بودجه سه‌دوازدهمی را برای دولت در نظر گرفت که برای دولت در کوران بی‌برنامگی و بی‌هدفی کنونی در حوزه اقتصاد، فرصتی مغتنم بود، ثانیا دغدغه پس از این سه ماه با توجه به نزدیک شدن پایان عمر دولت اساسا موضوعیت نداشت و ثالثا این مصوبه- مانند همیشه -مبنای عمل نمی‌توانست باشد.

به نوشته این اقتصادان لایحه‌ای که تا یک‌سوم منابع آن بر درآمدهای اگر نه «موهوم» دست‌کم «مشکوک‌الوصول»، پیش‌بینی شده، باید در کمیسیون تخصصی تلفیق رد می‌شد که شد. اما مجلس نهم در رویکردی «خودنادیده‌انگارانه» کلیات آن را تصویب کرد و به لایحه‌ای که برای اجرایی شدن نوشته نشده بود، رای مثبت داد. اکنون نیز مجلس، با دست بردن در ماهیت لایحه و تغییر بنیادین اعداد و جهت‌گیری‌های آن مانند کاستن شدید از قیمت پیش‌بینی شده برای حامل‌های انرژی تا بیش از ۶۰درصد، گرچه می‌کوشد به امواج تورم ساختاری بی‌هیچ حرکت علمی‌ای دستور عقب‌نشینی بدهد، اما در عمل، خود را به شریک اصلی از ریخت انداختن بودجه‌ای که از ابتدا هم ریخت نداشت و بنا هم نبود داشته باشد، تبدیل کرده است.

مقاله شرق نتیجه گرفته درواقع، این مجلس است که در برخورد با سیاست‌‌های اقتصادی دولت اعوجاج‌های تند و ناگهانی دارد و نه دولت. لایحه بودجه ۹۲، با همه مشکلات و معایب ساختاری آن، اگر یک ویژگی مثبت داشته باشد، افزایش قیمت انرژی در آن است که هم اثر مهمی بر افزایش نرخ تورم ندارد و اگر هم بی‌هیچ دستاورد دیگری به کاهش مصرف انرژی در ایران بینجامد به وظیفه اصلی خود عمل کرده است.

راه های مقابله با کمبود دارو

Image caption دارو با ارز مرجع، کارتون فیروزه مظفری، شرق

پروفسور علی گرجی در سرمقاله روزنامه اطلاعات نوشته اگرچه تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه ایران بعد از انقلاب اسلامی تاکنون یکی از شاخصه‌های اصلی سیاست آمریکا علیه ایران بوده است؛ اما تحریم‌های سازمان ملل متحد و سایر کشورهای جهان علیه ایران از چند ماه اخیر به شدت تشدید شده ‏ فشار این تحریم‌ها بخصوص بر بیماران مبتلا به بیماریهای خاص تحمیل می شود که به دلیل وجود این تحریم‌ها نمیتوانند داروی تخصصی مورد نیاز خود را دریافت کنند همچنین به دلیل عدم واردات مواد اولیه برخی داروها مشکلات جدی برای کارخانه‌های داروسازی به‌ وجود آمده است. ورود داروهای خارجی هم بشدت کاهش یافته است.

به نوشته آقای گرجی اگرچه داروها به خودی خود شامل تحریم‌ها نیستند؛ اما بر اثر مشکلات صدور، حمل و نقل، بیمه و جابجایی ارز و همچنین ترس کارخانجات دارویی و بانک‌های بین المللی از تحریم احتمالی از سوی ایالات متحده آمریکا کاهش شدیدی در واردات داروهای حیاتی مورد نیاز در طول چند ماه گذشته پدید آمده است. افزایش ناگهانی بیش از ۵۰ درصدی قیمت دارو یکی دیگر از مشکلاتی است که باعث بحرانی تر شدن وضع موجود شده است.

سرمقاله اطلاعات با اشاره به حضور میلیون‌ها ایرانی مهاجر در سراسر جهان که موقعیت‌های مناسبی در کشور محل اقامت خود دارند. همچنین ده‌ها انجمن و کانون ایرانیان متخصص در سرتاسر جهان وجود دارد که هرکدام به نحوی میتوانند در خنثی کردن تاثیرات تحریم‌ها بر روی سیستم بهداشتی-درمانی موثر باشند. باری مجموعه مدیریت کشور باید در مقابل این تحریم‌ها که در تناقض آشکار با حقوق بشر است، موضع فعال اتخاذ کند تا مردم کشور از این تحریم‌های ظالمانه آسیب نبینند.‏

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته گرانی های فزاینده چند هفته اخیر خصوصاً در حوزه کالاها و خدمات پرمصرف جامعه مانند مواد غذایی، پوشاک، دارو و... علاوه بر اینکه مردم را از ناحیه اقتصادی و معیشتی تحت فشار قرار داده، از جنبه دیگری نیز زمینه ایجاد دغدغه‌های فکری برای اقشار مختلف کشور فراهم آورده است. مردم این روزها دائماً از خود و دیگران می پرسند علت چنین شرایط آزاردهنده‌ای در حوزه اقتصادی کشور چیست؟و چرا مسئولان اجرایی کشور با این همه وعده و وعید اقدامی برای متوقف ساختن این روند نمیکنند؟

این آزرده خاطری در شرایطی که به موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، که از حساسیت‌های خاصی نیز برخوردار است، نزدیک‌تر می شویم، سریع‌تر و مفیدتر از همیشه به درمان و التیام نیاز دارد چرا که افکار عمومی کشور برای انتخاب گزینه مناسب در میان نامزدهای احراز مقام ریاست جمهوری به آسودگی خاطر نسبی درباره معیشت و زندگی خود نیاز دارند. اما با کمال تأسف شاهد هستیم که نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری با کمترین توجه به ریشه‌ها و علل اصلی پیدایش و تشدید مشکلات اقتصادی و معیشتی فعلی، تنها به دادن وعده‌ها و شعارهای جدید و خوش آب و رنگ در حوزه اقتصاد مشغولند و رقابت‌های خود با دیگر نامزدها را بر وعده افزایش مبلغ یارانه‌های نقدی متمرکز کرده‌اند.

صحبت کردن از حذف ارز مرجع برای واردات کالاهای مهمی مانند دارو و تن دادن به آن، یکی از این کم توجهی ها و بیبرنامگی هاست. حذف اختصاص ارز مرجع به دارو و تمامی کالاهای اساسی (به جز سه مورد) می تواند تبعات تورمی و جهش‌های قیمتی شدیدی در مورد بهای بسیاری از کالاها به دنبال داشته باشد که نشانه‌های روشن آن را طی چند روز اخیر به وضوح شاهد بوده‌ایم .

تشییع جنازه تاچر و همایش استادیوم آزادی

علیرضا‌کریمی در مقاله ای در مردم سالاری اشاره کرده که پس از مرگ خانم تاچر - نخست وزیر پیشین بریتانیا- رسانه‌های دولتی ایران به همراه صداوسیما تلا‌ش بسیاری کردند تا قسمت مربوط به اعتراض‌های بخشی از مردم آن کشور به این مقام سابق را برجسته کنند. که البته تظاهرات اعتراضی نشانه وجود آزادی در هر کشوری است البته شاید عده‌ای این اعتراضات را صرفا ژست دمکراسی و ‌ یک نمایش تلقی کنند اما بسیاری از مردم دنیا حسرت همین ژست را میخورند. به هرحال صدا و سیما در اخبار خود تلا‌ش کرد تا حد امکان این اعتراض‌ها را منعکس کند .

نویسنده مقاله اضافه کرده شاید این از الطاف الهی بود که دقیقا پس از ماجرای مرگ تاچر، زمزمه برگزاری همایش یا جشن دولت در استادیوم صد هزار نفری آزادی تهران شنیده شد. زیرا این آزمونی مجدد بود برای رسانه‌هایی که مدعی حرفه‌ای گری هستند اما متاسفانه بویی از تکنیک‌های رسانه‌ای نبرده‌اند. جشن دولتی ها با هزینه‌ای سرسام آور که از بیت المال تامین می شد برگزار شد. ناظران رقم‌های متفاوتی را در این زمینه اعلا‌م کردند. ۸۰، ۵۰ و ۴۰ میلیارد تومان ارقامی بود که گفته می شد در این جشن، دولت هزینه کرده است.

سرمقاله ابتکار در نهایت نوشته در حقیقت در حالی که کشور از لحاظ اقتصادی در تنگنا بسر میبرد و بودجه سال‌جاری در ابهام است چنین هزینه‌ای تنها بریز و بپاش بیحاصل است. آیا دولت نمی توانست این مقدار بودجه را جای دیگر هزینه کند؟ مطمئنا آنقدر در کشورمان نیاز وجود دارد که می شد با این پول گرهی از مشکلا‌ت باز کرد. آیا صداوسیما همانقدر که نگران حیف و میل بودجه کشور و ملت انگلیس است به خاطر ریخت و پاش بیت المال کشور خودمان در استادیوم آزادی مضطرب شد؟

سخنان جنجالی و افتتاح سه باره طرح ها

Image caption تیتر و عکس صفحه اول سیاست روز

مردم سالاری در گزارش اصلی خود نوشته سخنان محمود احمدی نژاد در دو سفر استانی اخیرش به خوزستان و قم به حدی تشنج آفرین و اعتراض برانگیز بوده که باعث شده به این موضوع کمتر توجه شود که دولت در این سفرها در حال افتتاح پروژه‌های تکراری است. اولین اتفاق از این دست، افتتاح مجتمع پتروشیمی شیمیتکس آریا در اهواز بود که پس از افتتاح و آغاز رسمی آن در پنجم اسفند ماه سال ۱۳۹۱ توسط محمدرضا رحیمی، دوشنبه گذشته (دوم اردیبهشت) محمود احمدی نژاد برای بار دوم این مجتمع پتروشیمی را در بندر ماهشهر افتتاح کرد!

نویسنده نشان داده: بعد از سفر خوزستان، بلافاصله احمدی نژاد به قم رفت تا «طرح انتقال آب از سرشاخه‌های دز به قم» را ب افتتاح کند در حالی که اولین افتتاح این پروژه در اردیبهشت سال ۱۳۹۰ ، مصادف با روزهایی که احمدی نژاد به دنبال عزل وزیر اطلاعات و بازگشت وی، به خانه‌نشینی ۱۱ روزه رفته بود و به همین دلیل، استاندار وقت قم این پروژه را افتتاح کرد.یک ماه بعد از آن، در خرداد ماه ۱۳۹۰ محمود احمدی نژاد بدون آنکه به شهر قم و دیدار علما یا مردم برود، به محل افتتاح پروژه رفت و یکبار دیگر آن را افتتاح کرد. بار سوم سوم اردیبهشت ۹۲ توسط احمدی نژاد افتتاح شد!

مردم سالاری نوشته چنین رفتاری، البته به شکلی دیگر، در انتخابات سال ۱۳۸۸ هم رخ داده بود . در آن سال بسیاری به این موضوع انتقاد داشتند که پروژه‌هایی که هنوز کامل نشده در آستانه انتخابات افتتاح میشود. نمونه معروف چنین رفتارهایی، راه آهن شیراز- اصفهان بود که دو هفته قبل از انتخابات ۸۸ افتتاح شد و به اعتراضات هم وقعی نهاده نشد. جالب اینجا بود که دو سال پس از آن، در خرداد ۹۰، از طرف وزارت راه اعلام شد که۸۵ درصد کارهای این پروژه به انجام رسیده و قرار است دو ماه دیگر دوباره افتتاح شود!

محمد حسین روانبخش در ستون طنز همین روزنامه نوشته این پروژه یک بار افتتاح شده بود اما مگر می شد بدون احمدی نژاد. پس خرداد ماه ۹۰ بعد از اینکه فضا کمی به سمت صلح و صفا رفت‌، احمدی نژاد به قم رفت و پروژه آب شیرین را دوباره افتتاح کرد‌. اما احتمالا چون آن افتتاح به دل دولتمردان ننشسته بود روز گذشته احمدی نژاد برای سومین بار این پروژه به بهره‌برداری رسید!‌

به نوشته مردم سالاری احتمالا از آنجایی که هنوز هم معلوم نیست مردم قم بعد از سه بار افتتاح پروژه آب شیرین داشته باشند‌، احمدی نژاد در این مراسم به مردم قم سفارش کرد: نگران آب نباشید چراکه امروز نیازمند رشد جمعیت هستیم!

آموزش اصطلاحات سیاسی معاصر

آیدین سیارسریع در صفحه طنزانه قانون به سئوالات "مریدان" پاسخ داده وقتی پرسیده اند: کاندیدای ریاست جمهوری که باشد؟

- آن کس که از وزیر بودن خسته و ملول باشد.

کاندیدای شورای شهر که باشد؟

- آن کس که رویَش نشود کاندیدای ریاست جمهوری شود.

اصلاح‌طلب که باشد؟

- آن کس که در تونلی تاریک و نمور، دنبال چراغ سبز گردد. (حال آن که قالیباف قبلن چراغ راهنما را از تونل برداشته!)

اصلاح‌طلب بدلی که باشد؟

- اصلاح‌طلب بدلی، بدل اصلاح‌طلب واقعی در صحنه‌های اکشن باشد، به‌طوری که به جای اصلاح‌طلب واقعی وارد صحنه شده و آخر فیلم از دره به پایین پرت شود.

کارتون روز

Image caption کارتون بزرگمهر حسین پور، قانون