پلیس نپال ایرانی دارای گذرنامه جعلی اسرائیلی را بازداشت کرد

گذرنامه اسرائیلی
Image caption گفته شده که شهروند ایرانی گذرنامه اصلی خود را مخفی کرد و با گذرنامه جعلی اسرائیلی به نپال سفر کرد

یک شهروند ایرانی که با گذرنامه جعلی اسرائیلی به نپال سفر کرده بود بازداشت شده است.

منابع خبری به نقل از رسانه‌های همگانی نپال گزارش کرده اند که هفته گذشته، پلیس این کشور یک مرد ایرانی را در برابر سفارت اسرائیل در کاتماندو، پایتخت نپال، بازداشت کرد و بعدا اعلام شد که این فرد با گذرنامه جعلی اسرائیلی به نپال سفر کرده بود.

براساس این گزارش، این مرد ایرانی پس از آن بازداشت شد که کارمندان سفارت اسرائیل به پلیس کاتماندو اطلاع دادند که فردی مشکوک در اطراف سفارتخانه پرسه می زند و ظاهرا مشغول بررسی این محل است.

روز چهارشنبه ۴ خرداد (٢۴ آوریل)، خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از بهادر شاهی، سخنگوی اداره مرکزی تحقیقات نپال، گزارش کرد که گفته است فرد بازداشت شده "محسن خسرویان" نام دارد و در حال حاضر، در یکی از مراکز پلیس در بازداشت است.

به گفته آقای شاهی، تحقیقات از محسن خسرویان ادامه دارد.

برخی منابع خبری اسرائیلی گفته اند که محسن خسرویان روز ١٣ آوریل - یازده روز پیش - بازداشت شد و ده روز پیش از آن با گذرنامه جعلی اسرائیلی وارد نپال شده بود.

پلیس نپال گفته است که آقای خسرویان گذرنامه ایرانی داشت اما در سفر به نپال، آن را در چمدان خود مخفی کرده بود.

روزنامه هیمالین تایمز، چاپ نپال هم نوشته است که این فرد بارها در برابر سفارت اسرائیل در کاتماندو مشاهده شده بود و هنگام بازداشت، نقشه ای از محل را که معمولا در دسترس جهانگردان است همراه خود داشت.

سفر با گذرنامه جعلی

Image caption بمب گذاری در اتومبیل سفارت اسرائیل در هند به ا یران نسبت داده شد اما دولت ایران این اتهام را تکذیب کرد

این روزنامه می افزاید که فرد بازداشت شده، که نام او در گذرنامه جعلی "الکساندر" ذکر شده، اعتراف کرده است که پس از دریافت گذرنامه جعلی اسرائیلی در کوالالامپور، پایتخت مالزی، از طریق سریلانکا به نپال سفر کرد.

به نوشته این روزنامه، محسن خسرویان با یک زن تایلندی ازدواج کرده و از ٩ سال پیش، مقیم تایلند بوده است اما براساس برخی گزارش ها، او قبل از عزیمت به نپال، از تهران به کوالالامپور سفر کرده بود.

مقامات اسرائیلی در مورد بازداشت این فرد اظهار نظری نکرده اند اما رسانه های خبری آن کشوردر گزارش این ماجرا، یادآور شده اند که در گذشته، نهادهای امنیتی ایران به خصوص نیروی قدس - واحد برون مرزی سپاه پاسداران - به سازماندهی و حمله به کارمندان سفارتخانه های اسرائیل در کشورهای مختلف متهم شده است.

در فوریه سال ٢٠٠٢، بمبی در نزدیک اتومبیل یکی از کارکنان سفارت اسرائیل در هند منفجر شد که یک کارمند اسرائیلی و دو کارمند بومی سفارتخانه را زخمی کرد و به چند عابر نیز آسیب رساند. برخی منابع، نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی را به این بمب گذاری متهم کردند که تکذیب مقامات ایرانی را در پی داشت.

در همان زمان، بمبی که زیر یک اتومبیل متعلق به سفارت اسرائیل در گرجستان نصب شده بود قبل از انفجار کشف و خنثی شد.

در ماه ژوئیه سال گذشته هم در یک اتوبوس حامل جهانگردان اسرائیلی در بلغارستان انفجاری روی داد و پنج جهانگرد اسرائیلی و راننده بلغار اتوبوس را همراه با شخص بمب گذار کشت. برخی منابع محلی، جنبش حزب الله لبنان را به سازماندهی این عملیات متهم کردند. حزب الله لبنان تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار دارد.

هنوز مقامات ایران در مورد گزارش مربوط به بازداشت شهروند ایرانی در کاتماندو واکنشی نشان نداده اند.

مطالب مرتبط