گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۵۱ روز تا انتخابات

Image caption اصولگرایان منتقد دولت می گویند همراهی اسفندیار رحیم مشایی در سفرهای اخیر محمود احمدی نژاد 'اهداف انتخاباتی' دارد

سالک: احمدی‌نژاد می‌خواهد مشایی را به مردم تحمیل کند

احمد سالک٬ عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس و عضو جامعه روحانیت مبارز در خصوص سفرهای استانی محمود احمدی نژاد در روزهای اخیر گفت: "به نظر می‌رسد این سفرها و اقدامات دولت برای تحمیل مشایی به مردم است و احمدی‌نژاد تلاش می‌کند، مشایی را جا بیندازد اما مردم هوشیار هستند."

آقای سالک در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم گفت: "مجموعه سفرهای دوره چهارم رئیس جمهور نشان می‌دهد که این سفرها انتخاباتی است. برای اینکه آقای احمدی‌نژاد به هرکدام از این سفرها که می‌رود، مشایی را می‌برد و در تلاش است که وی را به نمایش بگذارد، لذا بحث سفرهای انتخاباتی بیشتر مطرح است."

آقای احمدی نژاد امروز (چهارشنبه)‌در اصفهان درباره سفرهای استانی اش که با فاصله کم از هم انجام می گیرد گفت: "با بررسی های انجام شده متوجه شدیم که دور چهارم سفرهای استانی به ۲۰ استان هنوز باقی مانده است که اگر هفته ای دو سفر استانی انجام دهیم، می توانیم آن را به پایان برسانیم."

بسیاری از اصولگرایان بر این عقیده اند که محمود احمدی نژاد در صدد است تا اسفندیار رحیم مشایی٬ مشاورش را به عنوان نامزد مورد حمایت دولت معرفی کند.

اما پیشتر محمدرضا تاج الدینی٬ معاون آقای احمدی نژاد گفته بود دولت از کاندیدای خاصی حمایت نخواهد کرد.

احمد سالک گفت که آقای احمدی‌نژاد در این سفرها "مرتب این موضوع را القا می‌کند که 'من می‌خواستم خدمت کنم، اما نگذاشتند. می‌خواستم عدالت را اجرا کنم، اما نگذاشتند. یک عده خود را قیم می‌دانند و نمی‌گذارند کار کنم' ".

او گفت: "آقای احمدی‌نژاد که همه تقصیرات را به گردن دیگران می‌اندازد، باید بداند که دو دوره رئیس جمهور بوده و اخیرا هرچه توانسته ضربه زده و حالا مشخص نیست در پایان دوره‌اش به دنبال چیست که مرتب دیگران را متهم می‌کند."

اعضای ستاد جوانان اصلاح طلب خواهان نامزدی خاتمی شدند

اعضای ستاد جوانان اصلاح طلب از محمد خاتمی٬ رئیس جمهور پیشین ایران خواستند تا "با در نظر گرفتن آینده ایران و در تلاش برای نجات کشور، آبروی خود را فدای ایران کند" و خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری کند.

اعضای این ستاد در دیدار با محمد خاتمی در محل سکونت او دلایل لزوم نامزدی او را تشریح کردند.

به نوشته سایت "سلام خاتمی" اعضای ستاد جوانان اصلاح طلب خاتمی، جوانان عضو حزب مشارکت،حزب اسلامی کار، جوانان ایران اسلامی، کارگزاران سازندگی و حزب اعتماد ملی به همراهی جمعی از زندانیان جنبش سبز، روزنامه نگاران، دانشجویان و هنرمندان جوان به دیدار محمد خاتمی رفتند.

بسیاری از اصلاح طلبان محمد خاتمی را بهترین گزینه برای ریاست جمهوری می دانند٬ اما آقای خاتمی هنوز نظر قطعی خود را در این باره اعلام نکرده است.

هاشمی رفسنجانی: باید زمینه جلب اعتماد عمومی فراهم شود

اکبر هاشمی رفسنجانی٬ رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: "در حال حاضر سوءمدیریت و لجاجت‌ها، راه و مسیر اصل انقلاب و نظام را مورد مخاطره قرار داده و لازم است دلسوزان و وفاداران به كشور، مردم و انقلاب مسئولیت خود را در برهه حساس كنونی به انجام برسانند."

این نخستین اظهار نظر عمومی آقای هاشمی درباره انتخابات در روزهای اخیر بوده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا٬ او در دیدار اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات گفت: "اگر می‌خواهیم اقتصاد و معیشت مردم سامان مناسب یابد و فشارها و توطئه‌های قدرت‌های استكباری خنثی گردد، باید زمینه جلب اعتماد عمومی و حضور پرشور مردم و سلایق سیاسی گوناگون فراهم گردد تا با به نمایش گذاشتن وحدت ملی و انتخاب مسئول اجرایی مورد قبول اكثریت مردم، از همه ظرفیت‌های ملی، انسانی و نخبه كشور بهره‌برداری گردد."

آقای هاشمی ورود "چهره‌های ملی و مردمی و دارای مقبولیت داخلی و بین‌المللی بالا را در عرصه انتخابات آینده ریاست جمهوری، مقدمه ایجاد حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی دانست."

پبشتر حسین مرعشی٬ رئیس دفتر سابق او و عضو شورای مرکزی کارگزاران گفته بود که آقای هاشمی در تلاش است٬ محمد خاتمی را قانع کند که برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کند.

بسیاری از اصلاح طلبان همچنین گفته اند که در صورتی که محمد خاتمی نامزد نشود٬ اکبر هاشمی رفسنجانی بهترین گزینه برای ریاست جمهوری است.

هنوز هیچکدام از این دو نفر نظر قطعی خود را در خصوص نامزدی شان اعلام نکرده اند.

اعلمی با شعار 'احیای منشور نوفل لوشاتو' نامزد می‌شود

Image caption اکبر اعلمی در انتخابات ریاست جمهوری دوره قبل نیز داوطلب نامزدی بود که صلاحیتش از سوی شورای نگهبان تائید نشد

اکبر اعلمی٬ نماینده پیشین مجلس گفته است که خود را برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد می کند.

او شعاری که انتخاب کرده "احیای منشور نوفل لوشاتو" است.

آقای اعلمی در باره این شعار گفت: "هر انقلابی مبتنی و متکی بر مجموعه ای از شعارها و وعده‌های رهبران انقلاب‌ها است؛ نظر به اینکه مهمترین بخش شعارهای رهبران انقلاب در نوفل لوشاتو صورت گرفت، من از عنوان منشور نوفل لوشاتو استفاده می‌کنم."

او گفته برای توضیج بیشتر درباره این شعار بیانیه ای صادر خواهد کرد.

آقای اعلمی در جمع خبرنگاران گفت: "با توجه به اینکه در انتخابات پیش رو کاندیدهای اصلاح طلب واقعی حضور ندارد و به نظر می‌رسدکه بعضی از جریانات طبق معمول می‌خواهند برخی افراد را به عنوان اصلاح طلب معرفی کنند، بنده به این نتیجه رسیدم که به عنوان یک شخصیت اصلاح طلب وارد میدان رقابت‌ها شوم."

او درباره اعلام نامزدی اش در انتخابات گفت: "بنده به عنوان یک فرد مستقل وارد عرصه شدم و از آنجا که چهره شاخص اصلاح طلب معرفی نشده، احساس کردم که باید در صحنه حضور یابم."

اکبر اعلمی که در دوره های ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی نماینده مردم تبریز بود٬ در انتخابات ریاست جمهوری دوره قبل نیز داوطلب نامزدی بود که صلاحیتش از سوی شورای نگهبان تائید نشد.

احمدی‌نژاد: برخی برای انتخابات نقشه کشیده‌اند

محمود احمدی نژاد٬ ر‌ئیس جمهور ایران که در ادامه دور چهارم سفرهای استانی در اصفهان به سر می برد گفت: "برخی برای انتخابات نقشه کشیده اند در حالی که به آنها می گویم شما نقشه بکشید٬ کار این ملت هم، نقش بر آب کردن نقشه های شماست."

بسیاری از منتقدان آقای احمدی نژاد معتقدند که سفرهای استانی اخیر دولت که با فاصله کم از هم صورت می گیرد٬ احتمالا "اهداف انتخاباتی" دارد.

آقای احمدی نژاد در این باره گفت: "با بررسی های انجام شده متوجه شدیم که دور چهارم سفرهای استانی به ۲۰ استان هنوز باقی مانده است که اگر هفته ای دو سفر استانی انجام دهیم، می توانیم آن را به پایان برسانیم."

در هفته های اخیر انتقادهای اصولگرایان علیه محمود احمدی نژاد و دولت او شدت یافته است.

جهانگیری: آمدنم نسبت به گذشته جدی‌تر شده‌است

Image caption اسحاق جهانگیری در دو دولت محمد خاتمی وزارت صنایع و معادن را بر عهده داشت

اسحاق جهانگیری٬ عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی گفت که اولویت اول اصلاح طلبان محمد خاتمی است و اولویت دوم آنان اکبر هاشمی رفسنجانی.

او گفت که اصلاح‌طلبان حتما تلاش خواهند کرد در این انتخابات "مکانیزمی واحد" برگزینند که بر اساس آن بتوانند در انتخابات حضور پیدا کنند.

آقای جهانگیری در خصوص احتمال نامزد شدن آقای خاتمی گفت: "هنوز اصلاح طلبان اصرار دارند که آقای خاتمی بیاید و ایشان هم در حال بررسی است و پاسخ نهایی را به ما نداده اند."

اسحاق جهانگیری از چهره های اصلاح طلب است که نامش برای نامزد شدن در انتخابات مطرح شده٬ اما خود او هنوز آمادگی اش را برای نامزدی در انتخابات اعلام نکرده است.

او در این باره گفت: "بنده هنوز تصمیم قطعی برای کاندیداتوری نگرفته‌ام اما آمدنم نسبت به گذشته جدی تر شده است."

معاون مجلس: دولت بازی خطرناکی را شروع کرده

Image caption حسین مظفر٬ نماینده مجلس و معاون نظارت رئیس مجلس

حسین مظفر٬ معاون نظارت رئیس مجلس ایران گفته است که دولت محمود احمدی نژاد با اجرا نکردن قانون انتخابات "بازی خطرناکی" را شروع کرده است.

به گفته آقای مظفر دولت با تشکیل ندادن هیئت اجرایی مرکزی انتخابات "زمینه ساز ایجاد فتنه قبل از برگزاری انتخابات" می شود.

آقای مظفر پیشتر نیز گفته بود: "هیئت اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری طبق ماده ۳۱ قانون انتخابات حداقل ۵ ماه قبل از پایان دوره ریاست جمهوری باید تشکیل شود، یعنی طبق این قانون هیئت اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری باید نیمه دوم اسفندماه تشکیل می شد که تاکنون نشده است."

او امروز (چهارشنبه) گفت: "به نظر می رسد هر گونه تعلل و تاخیر بیشتر کمک به فتنه گرانی است که می خواهند در کشور تشنج ایجاد کرده و اثرات مثبت انتخابات را خنثی کنند.

وزارت کشور ایران مجری برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور است و مطابق قانون جدید انتخابات ریاست جمهوری، باید انتخابات را زیر نظر هیأت اجرائی مرکزی برگزار کند.