خاتمی: می ترسم امیدها بار دیگر به یاس مبدل شود

خاتمی
Image caption آقای خاتمی: می ترسم رویارویی بیشتر شود

محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق ایران، در پاسخ به درخواست گروهی از اعضای ستاد جوانان اصلاح طلب برای اعلام نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری گفته است: "من می‌ترسم! می‌ترسم از این که کدورت‌ها بیشتر شود و رویارویی ها افزون گردد و امیدها بار دیگر به یأس مبدل شود و حتی دشمن هم از این وضع سوء استفاده کند و باز هم مردم بیشتر تحت فشار قرار بگیرند."

آقای خاتمی پرسیده که "آیا می توان این انتخابات را تبدیل به فضایی کرد که دشمنی‌ها بیشتر نشود و زمینه ایجاد دیالوگ فراهم آید؟" و گفت که "این راهی که تاکنون انتخاب شده به ناکجا آباد منتهی می شود. باید رویه‌ها عوض شود تا فساد ایجاد شده ریشه‌کن گردد و فضای امنیتی و حصر‌ها و حبس‌ها برچیده شود."

بعد از انتخابات سال ۸۸ و اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد، گروهی از اصلاح طلبان و معترضان به نتیجه اعلام شده انتخابات دستگیر و زندانی شدند و میرحسین موسوی و همسرش، زهرا رهنورد، و مهدی کروبی هنوز در بازداشت خانگی به سر می‌برند.

وب سایت آقای خاتمی نوشته که اعضای ستاد جوانان اصلاح طلب که در آن گروهی از جوانان عضو حزب مشارکت، حزب اسلامی کار، جوانان ایران اسلامی، کارگزاران سازندگی و حزب اعتماد ملی عضو هستند، از آقای خاتمی خواسته اند که "برای نجات کشور، آبروی خود را فدای ایران کند و به عنوان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری" در صحنه حضور پیدا کند.

آقای خاتمی با اینکه گفته است قصد ندارد در باره نامزدی در انتخابات اعلام نظر کند، پرسیده که "اگر حاکمیت به هر دلیل فردی مانند من را نخواهد و به هر قیمتی نگذارد که علی‌رغم خواست شما بیاید، آن روز آنان که امیدوار بودند چه حالی پیدا می کند؟ آیا کینه‌ها و دلخوری‌ها بیشتر نمی شود؟ طرف مقابل هم که هزینه‌ای پرداخته، آیا فضا را تنگ تر نخواهد کرد؟"

به گفته رئیس جمهور سابق ایران، "بعضی به او می گویند به عنوان نامزد وارد انتخابات بشوید و در آن صورت همه چیز روشن می شود چون آنها جلوی شما می ایستند و ما هم پشت شما می ایستیم."

وی افزوده است که "من ابداً نمی خواهم این اتفاق بیفتد. اگر چنین وضعی پیش آید اوضاع از این هم بدتر می شود."

در هفته های اخیر، شماری از فعالان اصلاح‌طلب و زندانیان سیاسی از محمد خاتمی دعوت کرده‌اند که نامزد انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری شود.

گزارشهایی از دیدار آقای خاتمی با اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور پیشین نیز منتشر شده که حاکی از آن است که هر یک از این دو نفر به دیگری پیشنهاد کرده در انتخابات نامزد شود.

از نظر برخی از اصلاح طلبان، محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی٬ بهترین گزینه‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری هستند. اما هنوز هیچکدام از این دو نفر نظر قطعی خود را در خصوص نامزدی در انتخابات اعلام نکرده است.

غیر از مسائل سیاسی موجود، به نظر آقای خاتمی مشکلات اقتصادی هم وجود دارد و به گفته وی "مردم می خواهند تورم وحشتناک، بیکاری گسترده، رواج نابسامانی و فساد و بی حرمتی و انزوا و فشارها و تحریم ها که روز به روز بیشتر شده خیلی زود رفع شود، ولی چه کسی می تواند قول بدهد که اگر کارشکنی ها و موانع باشد، می تواند چنین کاری را بکند؟"

آقای خاتمی در عین حال خطاب به اعضای ستاد جوانان اصلاح طلب گفته که "اگر حاکمیت منصفانه برخورد کند، می توان کاری کرد، اما اگر همه در مقابل هم قرار بگیرند، همه مطالبات به سوی شما اصلاح طلبان خواهد آمد. اشتیاق و شوق هم از بین می رود و حکومت هم سخت تر خواهد گرفت و به اصلاح طلبان و کشور لطمه جدی وارد می شود."

به عقیده رئیس جمهور سابق ایران، وضعیت کنونی "موقعیت حساسی" است و "اگر تمام ارکان نظام، از رهبری گرفته تا تشکیلات روحانی و غیر روحانی و نهادهای مسؤول یا غیر مسؤول و قدرتمند همه همراهی کنند سال ها طول می کشد که به نقطه صفر برنامه چهارم برگردیم، یعنی شرایط سال ۸۴."

آقای خاتمی تا سال ۱۳۸۴ برای دو دوره رئیس جمهوری بود و بعد از آن محمود احمدی نژاد برای دو دوره به ریاست جمهوری رسید.

قرار است انتخابات برای برگزیدن جانشین آقای احمدی نژاد در روز ۲۴ خرداد ماه برگزار شود و دولت بعدی در مردادماه، کار خود را آغاز کند.

مطالب مرتبط