یک مقام پلیس ایران: فیس بوک تنفرآمیزترین ابزار جاسوسی دنیاست

فیس بوک
Image caption سرهنگ علی یلی فیس بوک را "عامل یک سوم طلاق ها در ایران" دانسته ولی توضیح نداده که این آمار از کجا به دست آمده است

علی یلی، رئیس پلیس فتا در خراسان شمالی، فیس بوک را "خطرناک ترین سلاح جنگ اطلاعاتی آمریکا"، "عامل یک سوم طلاق ها در ایران" و "تنفرآمیزترین ابزار جاسوسی دنیا" دانست.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، سرهنگ یلی "مقابله با ایجاد اختلال در فضای عمومی" را از جمله اهداف فعالیت های پلیس فتا در خراسان شمالی دانسته است.

اسماعیل احمدی مقدم فرمانده پلیس نیز، پیشتر "شبکه‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک و تویتر" را، که در ایران فیلتر هستند، ابزار سازماندهی "ناراضیان پراکنده، مجرمان و سرویس‌های خارجی" دانسته بود.

پلیس فتا (پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات)، مسئولیت مقابله با جرایم اینترنتی را در ایران بر عهده دارد. تا کنون عده زیادی از کاربران فیس‌بوک در ایران، به خاطر مطالبی که بر روی این شبکه اجتماعی منتشر کرده‌اند، هدف برخورد پلیس فتا قرار گرفته اند.

سرهنگ یلی در سخنرانی امروز خود در همایش "جرایم رایانه ای و مجازات" در شهر بجنورد، بر نقش پلیس فتا در "حفاظت و صیانت از هویت دینی و ملی" و "ممانعت از تعرض به ارزش ها" تاکید کرده است.

هشدارهای این مسئول پلیس در مورد فیس‌بوک در شرایطی صورت گرفته که در اواسط تیر ماه گذشته، تورج کاظمی معاون مبارزه با جرایم "پلیس فتا"، از احتمال رفع فیلتر شبکه اجتماعی فیس‌بوک خبر داده بود.

در واکنش به آن اظهارات، عبد‌الصمد خرم‌آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و مشاور قضایی دادستان کل کشور، اعلام کرد که تصمیمی برای رفع فیلتر سایت فیس‌بوک اتخاذ نشده و این موضوع حتی در دستور کار نیز قرار ندارد.

آقای خرم‌آبادی، در بخشی دیگر از اظهارات خود با "جرم" دانستن بسیاری از اقدامات کاربران فیس‌بوک، به "همه مسئولان" توصیه کرد که "از اظهارنظر‌هایی که موجب تشویق جوانان در مراجعه به سایت‌هایی که دشمنی آنها با نظام آشکار است [می‌شود] پرهیز کنند".

وی در عین حال با ذکر اینکه "جرم بودن یا نبودن استفاده از فیس‌بوک بستگی به اقداماتی دارد که کاربران در فیس‌بوک انجام می‌دهند"، انتشار مطالب علیه "اخلاق، عفت عمومی، مقدسات اسلامی و امنیت و آسایش جامعه" را بر روی این شبکه اجتماعی جرم دانست.

در همین ارتباط، رهبر ایران نیز چندی پیش گفته بود که اگر ورود به فیس‌بوک "مستلزم مفسده (مانند ترویج فساد، نشر اکاذیب و مطالب باطل) بوده و یا خوف ارتکاب گناه باشد و یا موجب تقویت دشمنان اسلام و مسلمین شود"، "جایز نیست و الا مانعى ندارد."