گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۵۰ روز تا انتخابات

هاشمی رفسنجانی:‌ امیدوارم برخی لجاجت‌ها و اصرارها بر ادامه اشتباهات برطرف شود

اکبر هاشمی رفسنجانی٬ رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: "امیدواریم برخی لجاجت‌ها و اصرارها بر ادامه اشتباهات برطرف و زمینه جبران انحراف از برنامه‌ها و سند چشم‌انداز و اصلاح امور فراهم شود."

او در دیدار با اعضای مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم، گفت که به دلیل "تلف‌شدن منابع مالی و انسانی کشور و سوءمدیریت‌ها در دوره اخیر، اداره کشور در دوره جدید اجرایی با مشکلاتی همراه است".

اعضای مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم در این دیدار خواهان نامزدی آقای هاشمی در انتخابات ریاست جمهوری شدند.

آقای هاشمی درباره گزینه مناسب برای ریاست آینده قوه مجریه گفت: "اگر فردی با وجهه داخلی و بین‌المللی و مشارکت بالای مردم، بتواند سکاندار قوه مجریه شود، می‌توان امیدوار بود که در یک دوره سخت و پر تلاش به تدریج مشکلات داخلی و خارجی کشور مرتفع شود."

او گفت: "تعهدات سنگینی که به دولت جدید منتقل خواهد شد و مطالباتی که بدون پشتوانه اقتصادی برای دوره جدید ایجاد شده است، دشواری کار در آینده را مضاعف می‌کند."

چند روز پیش حسین مرعشی٬ رئیس دفتر سابق آقای هاشمی گفت که او در دیدار با محمد خاتمی به او پیشنهاد کرده که نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود.

انتقاد نماینده رهبر ایران از تعطیلی دانشگاه‌ها در روزهای انتخابات

محمد محمدیان٬ نماینده رهبر ایران در دانشگاه ها از تعطیلی دانشگاه ها در روزهای انتخابات انتقاد کرد.

او در این باره گفت: "از اینکه دانشگاه‌ها به عنوان محل خلق حماسه سیاسی در ایام انتخابات تعطیل است، متأسفم. چرا که فعال بودن دانشگاه‌ها لازم است."

وزارت علوم ایران در روزهای پایانی سال ۱۳۹۱ با توجه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خردادماه تصمیم به تعطیل دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی گرفت.

در مصوبه ای که این وزارتخانه به تمام دانشگاههای ایران به جز دانشگاه آزاد ابلاغ کرد٬ آمده است: "امتحانات پایان ترم بین روزهای ۲۰ خرداد تا ۲ تیرماه نباید در هیچ دانشگاهی برگزار شود اما برگزاری امتحانات می تواند پس از ۲ تیرماه ادامه یابد."

به گزارش خبرگزاری مهر پس از انتشار این مصوبه و اطلاع یافتن جامعه دانشجویی ایران در این باره، بیشتر دانشگاه تقویم امتحانی خود را تغییر دادند.

علاوه بر دانشگاه٬ خوابگاه های دانشجویان در زمان برگزاری انتخابات تعطیل خواهند بود.

غلامرضا خواجه سروی٬ معاون فرهنگی وزارت علوم درباره تعطیل خوابگاهها در زمان انتخابات به خبرگزاری مهر گفت: "بین روزهای ۲۰ تا ۲۴ خردادماه مگر قرار است چه اتفاقی در روند انتخابات رخ دهد که نیاز به حضور دانشجویان در خوابگاهها باشد؟"

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران روز ۲۴ خرداد ماه برگزار می شود.

بایدها و نبایدهای رهبر ایران برای رسانه‌ها

وبسایت رسمی آیت الله علی خامنه ای٬ رهبر ایران در صفحه ویژه ای که برای انتخابات راه اندازی کرده٬ بیست توصیه انتخاباتی او به رسانه ها را منتشر کرده است.

این توصیه ها در دو دسته بایدها (هفت محور) و نبایدها (سیزده محور) تنظیم شده است.

توصیه های رهبر ایران به رسانه ها٬ برگرفته از سخنرانی های آیت الله خامنه ای است که در سال هایی که او رهبری ایران را برعهده داشته٬ ایراد شده است.

از نگاه آیت الله خامنه ای "نقد و نظارت، اطلاع‌رسانی و تبادل آراء" سه وظیفه عمده رسانه هاست. همچنین در این توصیه ها در بخش "بایدها" آمده است که رسانه ها باید مردم را به انتخاب کاندیدای اصلح تشویق کنند.

در بخش "نبایدها" آیت الله خامنه ای٬ رسانه ها را از "هتک آبروی افراد"٬ "تهمت به نظام"٬ "هوچیگری رسانه ای"٬ "غیبت" و "بی احترامی به شورای نگهبان" منع کرده است.

فرمانده سپاه: مهمترین وظیفه فرماندهان بسیج ایجاد شور انتخاباتی است

Image caption محمد علی جعفری: معتقدم ایران تنها کشوری است که رئیس جمهورش با آراء مستقیم مردم انتخاب می‌شود

سرلشکر محمد علی جعفری٬ فرمانده کل سپاه پاسداران گفته است که "باید برای حضور گسترده تر مردم در پای صندوق های رای و ایجاد شور انتخاباتی برنامه داشته باشیم و این مهمترین وظیفه ای است که فرماندهان بسیج بر عهده دارند."

آقای جعفری ضمن اینکه انتخابات در ایران را "آزاد‌ترین" انتخابات در جهان خواند٬ گفت که در ایران حزب و گروه تعیین کننده نتیجه انتخابات نیست.

او در این باره گفت: "معتقدم ایران تنها کشوری است که رئیس جمهورش با آراء مستقیم مردم انتخاب می‌شود. شاید در مقاطعی انتخابات ریاست جمهوری تا قبل از سال ۸۴ به یک یا دو کاندیدا مربوط بود ولی از سال ۸۴ به این طرف انتخابات بدون چارچوب احزاب و جریان سیاسی انجام می شود. البته تکثر کاندیداها هم به خاطر همین وضعیت است."

آقای جعفری گفت که حماسه سیاسی که آیت الله علی خامنه ای٬ رهبر ایران انتظار دارد این است که انتخاب درست و صحیح برای دولت آینده صورت بگیرد "تا رئیس دولت آینده بتواند کشور را از بحران‌های مختلفی که عمدتاً توسط دشمنان و نیز برخی بخاطر سوء مدیریت ها پیش می آید خارج کند."

خاتمی: اگر حاکمیت نخواهد بیایم٬ آیا کینه‌ها بیشتر نمی‌شود؟

Image caption محمد خاتمی: تحقق جمهوری مستلزم تبدیل رعیت به شهروند است

محمد خاتمی٬ رئیس جمهور پیشین ایران در دیدار با اعضای ستاد جوانان اصلاح طلب گفت که اگر حاکمیت نخواهد او "به هر قیمتی" نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود٬ "آن روز آنان که امیدوار بودند چه حالی پیدا می کند؟ آیا کینه ها و دلخوری ها بیشتر نمی شود."

او روز گذشته درباره نامزدی احتمالی اش گفت که اکنون قصد ندارد درباره نامزدی اش در انتخابات اعلام نظر کند و گفت: "بعضی می گویند بیایید، همه چیز روشن می شود، آنها جلوی شما می ایستند و ما هم پشت شما می ایستیم؛ من ابدا نمی خواهم این اتفاق بیفتد. من به فکر اصلاحات و به فکر جماعتی هستم که به هر حال به من لطف دارند هم هستم. اگر چنین وضعی پیش آید اوضاع از این هم بدتر می شود."

به گفته او اگر "اگر تمام ارکان نظام، از رهبری گرفته تا تشکیلات روحانی و غیر روحانی و نهادهای مسئول یا غیر مسئول و قدرتمند همه همراهی کنند سال ها طول می کشد" که ایران به شرایط پیش از سال ۱۳۸۴ (آغاز ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد) باز گردد.

آقای خاتمی در پایان سخنانش با اشاره به اینکه یکی از حاضران او را "سرمایه جامعه مدنی ایران" خوانده بود گفت: "من خودم را کسی یا سرمایه ای نمی دانم، ولی از نظر اجتماعی و بین المللی وجهه و پتانسیل هایی ایجاد شده است. سوزاندن سرمایه هنر نیست، اگر سرمایه ای هست باید آن را به نحوی به کار برد که مشکلاتمان را اندک اندک حل کند و این امر نه راحت طلبی است، نه شانه از زیر بار مسؤولیت خالی کردن، ولی در هر حال باز هم می اندیشم و امیدوارم همه ما درست بیاندیشیم."

اعضای ستاد جوانان اصلاح طلب از محمد خاتمی٬ رئیس جمهور پیشین ایران خواستند تا "با در نظر گرفتن آینده ایران و در تلاش برای نجات کشور، آبروی خود را فدای ایران کند" و خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری کند.

اعضای این ستاد در دیدار با محمد خاتمی در محل سکونت او دلایل لزوم نامزدی او را تشریح کردند.