جمعه ایرانی از تقویم رادیو حذف می شود؟

سعید توکل، سردبیر و تهیه کننده برنامه جمعه ایرانی در مصاحبه ای از توقف تولید و پخش برنامه پر طرفدار رادیویی جمعه ایرانی خبر داد.

تهیه کننده برنامه جمعه ایرانی دلیل این تصمیم را "ایرادهایی که مدیران جوان حوزه نظارتی" به کارش گرفته اند عنوان کرد.

آقای توکل در مصاحبه ای با خبرگزاری مهر گفت وقتی با "تذکرات جدی" واحد نظارتی سازمان صدا و سیما مواجه شده تصمیم گرفته که ضبط این برنامه را از هفته آینده متوقف کند. او گفت این تصمیم خود را در نامه ای به معاونت صدای سازمان صدا و سیما اعلام کرده و گفته است در شرایط موجود به کارش ادامه نمی دهد. در این نامه آمده که دست اندر کاران می توانند از برنامه هایی که قبلا ضبط شده استفاده کنند.

آقای توکل تاکید کرد که چارچوب نظام صدا و سیما را بعد از بیش از دو دهه کار در این سازمان به خوبی می شناسد.

برنامه رادیویی جمعه ایرانی را که در قالب طنز به مسایل مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و ..می پردازد را می توان ادامه صبح جمعه با شما دانست. برنامه صبح جمعه با شما در دهه شصت به همت احمد ﺷﯿﺸﻪ ﮔﺮﺍﻥ، ﺳﻌﯿﺪ ﺗﻮﻛﻞ ﻭ ﺻﺎﺩﻕ ﻋﺒﺪﺍﻟﻠﻬﯽ در رادیو سراسری تولید شد.

هنرپیشگان و صداپیشگانی (دوبلورهایی) چون فرهنگ مهرپرور، حسین امیرفضلی، منوچهر آذری، علیرضا جاویدنیا، آذر دانشی، مهین دیهیم، عزت الله مقبلی، شهلا ناظریان و حسن عرفانی در این برنامه ایفای نقش می کردند.

بسیاری از مردم، برخی از شخصیت هایی که نویسندگان و هنرپیشگان این برنامه خلق کردند، مانند آقای ملون، خانم سوزنی و بچه مرشد را هنوز به یاد دارند.

هنرمندانی چون علیرضا جاویدنیا، رضا عبدی، اصغر سمسارزاده، مینو غزنوی، شوکت حجت، منوچهر آذری، احسان کرمی، الهام صفوی‌زاده، مهران امامیه، امیر سهیلی با برنامه جمعه ایرانی همکاری داشته اند.

برنامه صبح جمعه با شما اوایل دهه هشتاد جای خود را به برنامه قند و نمک در رادیو تهران داد. در سال ۱۳۸۲ این برنامه با نام جمعه ایرانی بار دیگر سوار امواج رادیوی سراسری شد تا امسال که ده ساله شد و تهیه کننده و سردبیر آن در روزهای سالگرد ۷۳ سالگی رادیو در ایران به دلیل آنچه ایرادها و تذکرات مدیران جوان حوزه نظارتی عنوان کرد، تصمیم به توقف ساخت و پخش این برنامه گرفت.

سعید توکل در مصاحبه خود با خبرگزاری مهر گفت: "سالیان سال است که در پاسخ به این تذکرات عنوان کرده ام قالب های طنز تغییر کرده، حتی سطح پیامک هایی که مردم با هم رد و بدل می کنند خیلی متفاوت شده است. ما با توجه به وضعیت روز و جوان بودن مخاطبان که چیزی حدود ۷۰ درصد جمعیت کشور هستند و نیز با در نظر گرفتن تفاوت ریتم زندگی، مسائل روز ایران و جهان خود را با نیازها و خواسته های مردم منطبق می کنیم ."

تهیه کننده جمعه ایرانی همچنین گفت: "یک برنامه طنز شامل تمام موارد سیاسی و اقتصادی می شود. به عنوان مثال کسانی که مسئول بهداشت و درمان، شهرداری، آموزش، اقتصاد و گرانی و... هستند می توانند در تیررس برنامه‌های طنز انتقادی باشند و ما که رسانه ملی هستیم و از چارچوب ها و ارکان نظام و صدا و سیما مطلع هستیم باید چنین برنامه هایی را تولید کنیم چون ما نمی گذاریم خدشه ای به نظام و صدا و سیما وارد شود."

در پی انتشار مصاحبه سعید توکل در رسانه ها، خبرگزاری فارس از قول روابط عمومی رادیو از عدم توقف ساخت و پخش این برنامه خبر داد. برخی رسانه های دیگر هم این خبر را از قول خبرگزاری فارس بازنشر کرده اند.

خبرگزاری مهر می نویسد که تلاش هایش برای مصاحبه با دست اندرکاران معاونت صدای سازمان صدا و سیما به نتیجه نرسیده اما اعلام شده قرار است در نشستی خبری در این‌ باره توضیح داده شود.