آمریکا استاد دانشگاه صنعتی شریف را آزاد کرد

عطاردی وسط در مسقط
Image caption عطاردی (وسط) با استقبال مقامات عمانی و کارکنان سفارت ایران وارد مسقط شد

یک استاد دانشگاه ایرانی که در آمریکا در بازداشت بود آزاد شده است.

به گزارش منابع خبری ایران، مجتبی عطاردی، استاد دانشگاه شریف که در آمریکا در بازداشت بود روز جمعه، ٦ اردیبهشت (٢٦ آوریل)، وارد مسقط، پایتخت عمان شد و قرار است روز شنبه عازم تهران شود.

آقای عطاردی در دسامبر سال ٢٠١١ (آذرماه ١٣٩٠)، حدود شانزده ماه پیش، در سفر به آمریکا در کالیفرنیا بازداشت شد و در ماه ژانویه سال ٢٠١٢، در دادگاهی در شهر سانفرانسیسکو حضور یافت.

نهادهای امنیتی ایالات متحده این شهروند ایرانی را متهم کردند که با اقدام برای خرید تجهیزات پیشرفته آمریکایی و صدور آنها به ایران، قوانین صادراتی راجع به تحریم جمهوری اسلامی را نقض کرده است.

خانواده آقای عطاردی و مقامات جمهوری اسلامی این اتهام را رد کردند.

دادگاه آمریکایی با آزادی موقت مجتبی عطاردی در برابر وثیقه ای نزدیک به نیم میلیون دلار و نصب ردیاب الکترونیکی موافقت کرد و دستور داد تا ادامه رسیدگی، در محل اقامتش در آمریکا تحت نظر باشد. خانواده مجتبی عطاردی گفتند که دلیل موافقت دادگاه با آزادی در برابر وثیقه، بیماری او بوده است.

در آن زمان به نقل از منابع دانشگاه شریف در ایران گزارش شد که آقای عطاردی صرفا در صدد خرید تجهیزات متعارف آزمایشگاهی بود که هیچگونه کاربرد نظامی ندارد.

خبرگزاری مهر با انتشار خبر آزادی مجتبی عطاردی و تدارک مراسم استقبال از او در روز شنبه در تهران، به نقل از رئیس دانشگاه صنعتی شریف، نوشته است که آقای عطاردی با یک اتهام "ساختگی" به مدت یک سال و نیم "در حصر خانگی" بوده است.

Image caption در آزادی نصرت‌الله تاجیک عمان نقشی مهم ایفا کرده بود

رئیس دانشگاه شریف افزوده است که مجتبی عطاردی برای شرکت در یک همایش علمی به آمریکا رفته بود که به اتهام "تامین و خرید برخی تجهیزات ساده آزمایشگاهی مرتبط با رشته‌اش در سفر قبلی" در بدو ورود به آن کشور بازداشت شد.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گفته است که آقای عطاردی با تلاش این وزارتخانه آزاد شده اما در این مورد جزئیات بیشتری را در اختیار رسانه ها قرار نداده است.

خبرگزاری فارس با چاپ تصاویری از استقبال مقامات عمانی و کارکنان سفارت ایران در آن کشور از آقای عطاردی، خبر ورود او به ایران را منتشر کرده است.

گزارش‌های رسانه‌های داخلی ایران مشخص نمی‌کند که آیا دولت عمان در کسب آزادی این شهروند ایرانی نقشی داشته است یا نه.

در گذشته، دولت عمان به عنوان واسطه بین ایران و آمریکا ایفای نقش کرده و در کسب آزادی چند شهروند آمریکایی که در مرز ایران و عراق بازداشت و به جاسوسی متهم شده بودند موثر بوده است.

همچنین، در آذرماه سال گذشته، پس از آنکه نصرت‌الله تاجیک، سفیر اسبق ایران در اردن از بازداشت در بریتانیا آزاد شد و به ایران بازگشت، مقامات ایرانی نقش عمان در آزادی و بازگشت او را ستودند.

بازداشت آقای تاجیک براساس درخواست مقامات آمریکایی برای استرداد و پیگرد او صورت گرفته بود.

آمریکا این شهروند ایرانی را به تلاش برای خریداری و صدور اقلام دارای کاربرد نظامی و ارسال آنها به ایران متهم کرده و خواستار استرداد او شده بود.

مطالب مرتبط