امام جمعه اصفهان: به استقبال احمدی نژاد نرفتم

Image caption محمود احمدی نژاد و همراهانش در فرودگاه اصفهان

یوسف طباطبایی، امام جمعه اصفهان گفته است که در سفر اخیر محمود احمدی نژاد به اصفهان، به استقبال او نرفته است.

آقای طباطبایی علت خودداری اش از شرکت در مراسم استقبال از آقای احمدی نژاد را "تبلیغاتی" بودن این سفر اعلام کرده است.

روزنامه محافظه کار جمهوری اسلامی در شماره روز شنبه هفتم اردیبهشت (بیست و هفتم آوریل) از قول آقای طباطبایی در خطبه های نماز جمعه اصفهان نوشته "دلیل اینکه در این سفر بنده به استقبال ایشان نرفتم این بود که از سخنان وی در سفر به خوزستان تشخیص دادم که این سفرها تبلیغاتی است و چون زمان تبلیغات نیست این کارها خلاف است و لذا با تشخیص خودم در مراسم استقبال شرکت نکردم و دیدید که درست هم بود."

آقای طباطبایی گفته با خودداری از حضور در مراسم استقبال از آقای احمدی نژاد "قصد بی‌اعتنایی نداشتم."

مطابق سنت، در جریان سفرهای داخلی رئیس جمهور ایران به شهرهای مختلف، امام جمعه و نماینده ولی فقیه و بالاترین مقام های محلی به استقبال او می روند و در جریان سخنرانی های عمومی، او را همراهی می کنند.

محمود احمدی نژاد چهارشنبه هفته گذشته در ادامه سفرهای استانی خود، از اصفهان بازدید کرد اما بر خلاف موارد پیشین، امام جمعه اصفهان در اقدامی کم سابقه، در مراسم استقبال از او شرکت نکرد.

اسفندیار رحیم مشایی، محمود احمدی نژاد را در دور جدید سفرهای استانی وی همراهی می کند و به همراه او در تجمعات عمومی حاضر می شود.

منتقدان آقای مشایی معتقدند که وی در تدارک نامزد شدن برای انتخابات ریاست جمهوری است که قرار است ۲۴ خرداد برگزار شود.

این منتقدان، حضور وی در هنگام سخنرانی های آقای احمدی‌نژاد در استان های مختلف را نوعی تبلیغات زودرس با استفاده از امکانات دولتی می دانند.

آقای طباطبایی در خطبه های نماز جمعه اصفهان گفته "بیشترین میزان مالیات پرداختی در کشور متعلق به اصفهان است که مساوی با بیست استان کوچک است اما چهار پروژه نیمه‌کاره مترو، آب، ورزشگاه نقش جهان و مصلای اصفهان که در دولت‌های قبلی آغاز شده بود در این دولت کندتر شده است و لذا بیان شعارهای مردم اصفهان هنرمند هستند، خوب هستند، ایثارگر و در کشور بی‌نظیرند دردی را دوا نمی‌کند این مردم از قبل همینطور بودند."

در هفته های اخیر انتقاد مقام های حکومتی از محمود احمدی نژاد به شکل ملموسی افزایش یافته است.

از میان سه رئیس جمهوری که در دوره رهبری آیت الله علی خامنه ای زمام امور را به دست داشته اند، محمود احمدی نژاد مورد حمایت ویژه رهبر ایران و سازمان ها و نهادی وابسته به رهبری بوده است اما پس از آشکار شدن اختلاف نظر آقای احمدی نژاد با آیت الله خامنه ای، دامنه این حمایت های رفته رفته کاهش یافته است.

اختلاف رئیس جمهور و رهبر ایران نخستین بار در حدود دو سال پیش بر سر ابقای حیدر مصلحی وزیر اطلاعات صورت گرفت که آقای احمدی نژاد خواستار برکناری او شده بود اما آیت الله خامنه ای در واکنشی علنی مانع برکناری آقای مصلحی شد.

برخی از اطرافیان آقای احمدی نژاد که طرفداران آیت الله خامنه ای به آنها لقب "حلقه انحرافی" می دهند تحت فشار حکومت قرار گرفتند و حتی برخی از آنها مدتی توسط قوه قضائیه دستگیر شدند.

منتقدان، دولت آقای احمدی نژاد را ناکارامد می دانند و می گویند که دولت در ارائه آمار و توصیف شرایط کشور، اطلاعات خلاف واقع می دهد.

غلامحسین الهام سخنگوی دولت آقای احمدی نژاد اوایل زمستان سال گذشته خورشیدی گفته بود که آیت الله خامنه ای با حمایت هایش مانع سقوط دولت شد.

مطالب مرتبط