گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۴۸ روز تا انتخابات

خاتمی: آیا می‌‌‌گذارند فردی که محدودیت زیادی دارد٬ رئیس‌جمهور شود

محمد خاتمی٬ رئیس جمهور پیشین ایران که بسیاری از اصلاح طلبان خواهان نامزدی او برای انتخابات ریاست جمهوری هستند٬ این سئوال را مطرح کرده است که آیا به فردی که به عنوان "یک شهروند عادی هم محدودیت زیادی برای صحبت کردن و اظهار نظر و سفر کردن دارد و در معرض انواع تهمت ها است، به سادگی اجازه می دهند اوضاع به دست او سپرده شود؟"

احتمالا اشاره آقای خاتمی به موضوعی بر می گردد که گفته شد از خروج او از ایران جلوگیری شده٬ هر چند بعدها وزیر اطلاعات ایران خبر ممنوع الخروجی آقای خاتمی را تائید نکرد.

آقای خاتمی در بخشی از سخنانش در جمعی معلمان و فرهنگیان در خصوص احتمال نامزدی خود گفت: "فقط آمدن هست که ما را به این نتیجه می رساند؟ به این طرف قضیه هم بیاندیشیم. اگر هدف اصلاح امور است و برآورده شدن مطالبات انسانی و معیشتی آیا فقط آمدن فرد خاص و گرایش خاص وضع را بهتر می کند یا بدتر؟"

او گفت: "وقتی می گویند و تهدید می کنند که کسانی باید توبه کنند مرادشان چیست؟ توبه از اصلاح طلبی؟ یا از حقی که هست و از آن دفاع می کنیم؟ چه جرمی رخ داده است که باید از آن توبه کرد؟"

در پس از انتخابات بحث برانگیز ۱۳۸۸ بسیاری از اصولگرایان نزدیک به آیت الله خامنه ای از چهره های سرشناس اصلاح طلبان از جمله میرحسین موسوی و مهدی کروبی خواسته اند که "توبه" کنند.

آقای خاتمی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: "برای انتخابات شرط گذاشته نمی شود، ولی آیا نباید انتظار داشت که نتیجه انتخابات تأمین آزادی ها، باز شدن فضا، تغییر فضای امنیتی به سیاسی و ... باشد؟ اما نتیجه انتخابات باید این باشد و تغییر فضای امنیتی را به دنبال داشته باشد. ولی اگر کاری کنیم که محصوران و زندانیان آزاد نشوند، بلکه به تعداد زندانی ها اضافه شود و فضای امنیتی بیشتر شود به هدفمان نرسیده ایم."

میرسلیم: هیچ حزبی مانند موتلفه نیست

Image caption حزب موتلفه اسلامی از قدیمی ترین گروه های سیاسی در ایران است

مصطفی میرسلیم٬ وزیر ارشاد در دومین کابینه اکبر هاشمی رفسنجانی و رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفته است که هیچ حزبی در ایران "از لحاظ ساختاری و اعتقادی" مانند موتلفه نیست.

او گفت: "تشکل های مختلفی در کشور وجود دارند اما هیچ تشکلی به مانند حزب موتلفه اسلامی با حضور آحاد مختلف مردم نیست و هیچ حزبی عمومیت حزب موتلفه اسلامی را ندارد."

حزب موتلفه اسلامی از قدیمی ترین گروه های سیاسی در ایران و از اصلی ترین تشکل های محافظه کاران است که ارتباط نزدیکی با جامعه روحانیت مبارز دارد.

آقای میرسلیم در خصوص یحیی آل اسحاق نامزد مورد حمایت این حزب گفت: "یحیی آل اسحاق از اعضای ارشد حزب در گذشته بوده و به همین جهت از اعضای با سابقه حزب محسوب می شود ادامه داد: وی عضو تازه وارد حزب نیست.آل اسحاق از نظر حزبی قابل ایراد گرفتن نیست و طی بررسی های مختلف و بر اساس فرآیند حزبیایشان معرفی شد."

باقری لنکرانی: دولت شرکت تعاونی نیست

کامران باقری لنکرانی٬ وزیر پیشین بهداشت و گزینه جبهه پایداری برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری گفته است که اگر در انتخابات پیروز شود٬ کابینه خود را با افراد "هم سو و هم جهت" با خودش تشکیل می دهد چون به گفته او "دولت شرکت تعاونی" نیست.

بسیاری دیگر از نامزدهای احتمالی گفته اند که در صورت پیروزی کابینه خود را با ترکیبی از طیف های مختلف تشکیل می دهند.

او همچنین در باره احتمال کاندیداتوری آقای هاشمی گفت که اکبر هاشمی رفسنجانی به دلیل کهولت سن برای ریاست جمهوری مناست نیست.

آقای باقری در این باره گفت: "ایشان با ۷۹ سال برای اداره مملکتی که ۷۵ میلیون جمعیت که ۴۰ میلیون آن زیر ۳۰ سال است، مناسب نیست و بهتر است ایشان در سمتی که مقام معظم رهبری به او سپرده‌اند، فعالیت خود را ادامه دهند."

آقای باقری که تا پایان دولت نهم وزیر بهداشت بود در خصوص حمایتش از محمود احمدی نژاد در انتخابات دوره قبل گفت: "اگر ما مجدد مانند سال ۸۸ مجبور به انتخاب شویم باز هم انتخاب‌مان با وجود تلخی‌هایی که از احمدی‌نژاد دیده‌ایم،‌ احمدی‌نژاد خواهد بود چرا که ما باید بین گزینه‌های موجود انتخاب کنیم."

این نامزد جبهه پایداری گفت: "افرادی که پشتیبان فتنه ۸۸ بودند می‌خواهند با یک بازآرایی مجدد و در لایه‌های مختلف در انتخابات ۹۲ تاثیرگذار باشند."

جبهه پایداری از تعدادی از وزرای پیشین دولت محمود احمدی نژاد، جمعی از اعضا فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس و شماری از سیاستمداران و روحانیون همسو با محمدتقی مصباح یزدی و نزدیک به رهبر ایران تشکیل شده است.

صفوی: دشمن درصدد سرنگونی حکومت سوریه پیش از انتخابات ایران است

سرلشگر یحیی رحیم صفوی٬ دستیار و مشاور عالی رهبر ایران در امور نظامی گفت که "دشمنان خارجی" ایران در صددند تا حکومت سوریه را پیش از انتخابات ایران سرنگون کنند.

او گفت: "دشمنان خارجی مانند آمریکا و صهیونیست‌ها که دشمنان قسم‌خورده انقلاب هستند و برخی کشورهای عربی و ترکیه، به دنبال وارد کردن فشار به سوریه هستند تا حکومت آن را قبل از انتخابات ایران سرنگون کنند."

ایران از متحدان اصلی سوریه و حکومت بشار اسد است و همواره علت نا آرامی های سوریه را دخالت کشورهایی چون آمریکا دانسته است.

آقای صفوی همچنین مهمترین شاخصه رئیس جمهور آینده ایران را "تبعیت از ولایت فقیه" دانست.

او با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری در دوره پیش گفت: "دشمنان خارجی به دنبال ایجاد اختلاف و تنش بین مردم و مسئولان هستند و به دنبال ایجاد تنش و ناآرامی در قبل و بعد از انتخابات هستند."

یحیی رحیم صفوی از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۶ فرماندهی کل سپاه پاسداران را بر عهده داشت.

علی سعیدی: سپاه بیشترین کمک ها را به دولت کرده است

علی سعیدی٬ نماینده رهبر ایران در سپاه پاسداران گفت که سپاه "هیچگونه دخالتی در انتخابات نداشته و ندارد و فقط به تدابیر و معیارهای امام، رهبری و وظایف قانونی خود عمل می‌کند."

او گفت: "امیدوارم دستگاه‌هایی که تریبون دارند، طوری صحبت کنند که دشمنان سوءاستفاده نکنند."

آقای سعیدی همچنین گفت که در طول ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد سپاه بیشترین کمک ها را به دولت کرده است.

او در این باره گفت: "سپاه هم در بخش اقتصادی و هم در بخش سازندگی و تامین نیروی انسانی در جهت تامین درخواست‌های فراگیر آقایان اقدام کرده است و هیچ‌گاه موضع منفی و خارج از چارچوب تدابیر و مصالح نظام نداشته است."

علی سعیدی چند ماه پیش درباره نقش این نیروی نظامی در برگزاری انتخابات گفته بود که سپاه "چارچوب‌ها و معیارها" را در انتخابات تبیین می‌کند.

سخنان او در این خصوص که گفته بود "این به معنای دخالت در انتخابات نیست بلکه وظیفه ذاتی ما مهندسی معقول و منطقی انتخابات است" واکنش گسترده ای داشت.<span >

رهبر ایران: انتخابات در وقت مقرر انجام خواهد گرفت

آیت الله علی خامنه ای٬ رهبران ایران در خصوص انتخابات ریاست جمهوری ایران گفت: "نمونه با ارزش حماسه سیاسی٬ انتخابات است که در وقت مقرر انجام خواهد گرفت."

او سال ۱۳۹۲ را "حماسه سیاسی و اقتصادی" نامگذاری کرده است.

آیت الله خامنه ای "دارا بودن روحیه مقاوم، برخورداری از تدبیر، روزمره فکر نکردن در مسائل اقتصادی، توجه به سیاستهای اقتصاد مقاومتی، تکیه کردن بر نظرات کارشناسی، تهذیب اخلاقی و نپرداختن به حواشی" را از جمله ویژگی های رئیس جمهور "مطلوب" بر شمرد.

او درباره کسانی قصد نامزد شدن در این انتخابات را دارند گفت که "در محاسبات خود اشتباه نکنند و بدانند که عرصه مدیریت اجرایی کشور یعنی چه."