درخواست کمک خانواده امیر حکمتی از جان کری

Image caption خانواده امیر حکمتی اتهام های او را رد کرده است

با گذشت بیشتر از ۶۰۰ روز از دستگیری امیر حکمتی در ایران، اعضای خانواده اش از وزیر امور خارجه آمریکا خواسته اند شخصا برای آزادی او وارد عمل شود.

به گفته مقام های ایالات متحده، بیش از ۶ ماه است که کسی اجازه ملاقات با آقای حکمتی را نداشته و از وضعیت سلامتی او خبری در دست نیست.

امیر حکمتی، شهروند ایرانی‌تبار آمریکا که برای مدتی در ارتش ایالات متحده خدمت کرده است، در سال ۱۳۹۰ پس از سفر به ایران بازداشت شد.

در روزهای گذشته مادر، خواهر و داماد امیر حکمتی از ایالت میشیگان به واشنگتن آمده اند تا در دیدار با بعضی از نمایندگان کنگره و مقام های وزارت امور خارجه ایالات متحده از آنها بخواهند برای آزادی امیر حکمتی وارد عمل شوند.

پاتریک ونترل از سخنگویان وزرات امور خارجه آمریکا روز جمعه به خبرنگاران گفت که آزادی امیر حکمتی از اولویت های این وزارتخانه است.

آقای ونترل گفت: "در چند مورد که شهروندان آمریکا در ایران زندانی هستند، خیلی صریح موضع گیری کرده ایم که باید آزاد شوند. نمی توانم درباره جزییات تلاش های دیپلماتیک محرمانه مان صحبت کنم، زیرا موضوع حساسی است و تلاش ما بر این استوار است که آزادی آنها تحقق پیدا کند."

اعضای خانواده امیر حکمتی می گویند که اگر چه شرایط او در زندان بهتر شده و دیگر در سلول انفرادی نیست اما یک ماه اعتصاب غذا و یک سال زندان انفرادی او را بسیار تکیده کرده است.

رامی کردی داماد خانواده حکمتی می گوید که آنها امیدوارند دولت ایران به حکم انسان دوستی اجازه دهد امیر حکمتی برای دیدار پدرش که دچار سرطان مغز است به آمریکا بازگردد.

بهناز حکمتی مادر امیر، در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "پدرش خیلی نگرانش است. فقط می خواهد او را ببیند. دائم می گوید که می خواهد قبل از مرگش امیر را ببیند. من هم به اینجا آمده ام تا به ایرانی ها بگویم بگذارید امیر به خانه اش برگردد."

سارا حکمتی خواهر این زندانی می گوید تا جایی که توانسته اند با مقام های ایرانی در تماس بوده اند.

او گفت: "ما سعی کردیم با نامه نویسی به اعضای قوه قضاییه، به رهبر ایران و رییس جمهوری این کشور در وضعیت امیر تجدید نظر شود. حتی وقتی که رییس جمهوری ایران اینجا بود به او اطلاع دادیم که می خواهیم بدانیم وضعیت پرونده امیر به چه شکلی پیش می رود."

دادگاه انقلاب اسلامی در ایران آقای حکمتی را به اتهام "همکاری با دشمن، عضویت در سازمان اطلاعاتی آمریکا و تلاش برای متهم کردن ایران به تروریسم" به اعدام محکوم کرده بود، ولی این حکم بعدا لغو و گفته شد که دیوان عالی ایران به محاکمه دوباره او رأی داده است.

به گفته تحلیلگران در غیاب روابط دیپلماتیک بین دو کشور، به نظر نمی رسد که حتی وزیر امور خارجه آمریکا بتواند مستقیما برای آزادی او کاری کند، مگر این که از کشوری ثالث مانند عمان که قبلا در چنین پرونده هایی موثر بوده استفاده کند.

امیر حکمتی که اوایل دهه گذشته میلادی برای چند سال عضو نیروی تفنگدار دریایی آمریکا بود، تابستان گذشته "برای دیدار مادربزرگش" به ایران سفر کرد و چند هفته بعد بازداشت شد.

او متولد آریزونای آمریکا و بزرگ شده در میشیگان است و تابعیت ایرانی و آمریکایی دارد.

مطالب مرتبط