گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۴۷ روز تا انتخابات

هاشمی رفسنجانی: نمی‌گویم نمی‌آیم

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد احتمال نامزدی خود در انتخابات گفته است: "نمی گویم نمی آیم."

آقای هاشمی رفسنجانی گفته که "نوار ضبط شده ای دارم که نشان می دهد می دانستم کشور به مشکل می خورد."

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام می گوید که انتقادات و پیش بینی های خود را از وضعیت کشور در سال ۱۳۸۷ در جلسه ای مطرح کرده که گروهی از اعضای مجلس خبرگان در آن حاضر بودند و نوار سخنان او در این جلسه در اختیار مجلس خبرگان و هم خود او قرار دارد. او گفته که متن سخنرانی را "پیاده کرده و جزوه کرده ام."

به گفته آقای هاشمی رفسنجانی "تمام حرفهایی که در مورد آینده گفتم و روی نوار ضبط شده محقق شد. اگر به نظرات بنده عمل می شد، امروز گرفتار شرارت های سال ۸۸ نمی شدیم چون برای من این اتفاقات روشن بود."

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای هاشمی رفسنجانی در دیدار با خبرنگاران، نویسندگان، دانشجویان و طلاب اصلاح طلب به انتقاد از دولت محمود احمدی نژاد در داخل کشور پرداخته و گفته که "احمدی نژاد استاندار من بود، فرماندار من در خوی بود و بخشدار من در ماکو و می شناختمش ولی سیاستش این بود که نیروهای انقلابی حذف و بدنام شوند. و امروز می بینیم که سیاست ما بی برنامه و روز مره شده است."

آقای هاشمی رفسنجانی گفته که "در سیاست خارجی هم بد عمل شده است. ندای حل من مبارز می طلبند که بیایید دعوا کنیم. بعد می گویند قطعنامه ها کاغذ پاره است."

حدادعادل: شهرداری خیابانی که به پاستور می رسد

Image caption علی‌اکبر ولایتی، غلامعلی حدادعادل و محمدباقر قالیباف

غلامعلی حداد عادل نماینده تهران در مجلس که به همراه محمدباقر قالیباف و علی اکبر ولایتی ائتلاف۱+۲ تشکیل داده گفته است که "ما به عنوان کسانی که خود را اصولگرا نامیدیم، اعتقادمان بر این است که اصولگرایان باید در انتخابات آینده پیروز باشند."

آقای حداد عادل اضافه کرده چون همین اعتقاد را اصلاح‌طلبان نیز دارند "به همین دلیل از چند ماه پیش تصمیم گرفتیم کسانی که رای بیشتر دارند دور یکدیگر جمع شوند. یکی از این افراد من بودم که پیشینه داشتن رای‌ام از چهار دوره قبلی انتخابات مجلس مشخص بود. فرد دیگر آقای ولایتی است که وضعیتشان به جهت تصدی وزارت خارجه در ۱۶ سال مشخص است و نفر سوم آقای قالیباف است که یک دوره در انتخابات شرکت کرده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، این عضو ائتلاف سه نفره در باره قالیباف گفته که "البته احتمالا شهرداری خیابانی است که به پاستور منتهی می‌شود. یعنی همانطور که احمدی‌نژاد شهردار بود و رییس جمهور شد و یا آقای اردوغان بعد از شهرداری‌اش در استانبول رییس جمهور شد، شاید همین اتفاق برای آقای قالیباف نیز رخ بدهد."

به گفته آقای حدادعادل چون ما "می‌دانستیم که اصولگرایان بر روی یک گزینه توافق نمی‌کنند. برهمین اساس تصمیم گرفتیم که این ائتلاف سه گانه را تشکیل دهیم به شرطی که در نهایت دو نفر کنار برویم."

تعداد کسانی که در جمع اصولگرایان خود را نامزد انتخابات معرفی کرده اند، زیاد است و برخی از آنها در قالب ائتلاف فعالیت می کنند.

غیر از ائتلاف۱+۲، ائتلاف دیگری نیز شکل گرفته است که در آن محمدرضا باهنر به همراه محمدحسن ابوترابی فرد (نایب رئیس مجلس)، مصطفی پورمحمدی (رئیس سازمان بازرسی کل کشور)‌٬ منوچهر متکی (وزیر پیشین خارجه) و یحیی آل اسحاق (وزیر پیشین بازرگانی) عضویت دارند. جبهه پایداری نیز از دیگر گروههای اصولگراست که کامران باقری لنکرانی را به عنوان نامزد معرفی کرده است.

"باقری لنکرانی همان احمدی نژاد است؟"

Image caption کامران باقری لنکرانی، علی سعیدلو (معاون امور بین الملل رئیس جمهور) و محمود احمدی نژاد

روزنامه اعتماد چاپ تهران در یادداشتی به بررسی شباهت های محمود احمدی نژاد با کامران باقری لنکرانی پرداخته و نوشته که جریان نزدیک به محمد تقی مصباح یزدی ار روحانیون حامی رهبر ایران سعی دارد تا گفتمان سال ۸۴ احمدی نژاد را در انتخابات ریاست جمهوری اسلامی آینده باز تولید کند.

این روزنامه نامزدی باقری لنکرانی از سوی جبهه پایداری را بررسی کرده و در عنوان اصلی خود پرسیده آیا " باقری لنکرانی همان احمدی‌نژاد است؟"

اعضای جبهه پایداری در دولت اول محمود احمدی نژاد از مدافعان سرسخت وی بودند ولی بعدها گروهی از آنها به منتقدان وی بدل شدند.

آقای باقری لنکرانی در دولت اول محمود احمدی نژاد وزیر بهداشت و درمان بود و نویسنده یادداشت روزنامه اعتماد، می نویسد که "باقری لنکرانی همان احمدی‌نژاد بدون مشایی است که حالا می‌خواهد با تجربه کسب رای رییس اش در دولت نهم، رییس دولت یازدهم شود."

محمدحسین مهرزاد نویسنده روزنامه اعتماد از شباهت های باقری لنکرانی امروز و احمدی‌نژاد سال ۸۴ شروع می کند و می نویسد که شباهت ها "از ظاهر هر دو شروع می‌شود و به ویژگی‌هایی می‌رسد که این دو دوست دارند به آنها شناخته شوند. ویژگی‌هایی نظیر ساده‌زیستی، گفتمان عدالت‌خواهانه، مبارزه فقر و فساد از جمله مواردی است که نشان می‌دهد آنها می‌خواهند دوباره رای مردم را به سبد خود بریزند. آنها حتی حامیان مشترکی هم دارند. آیت‌الله مصباح‌یزدی که روزی مستحکم‌ترین سنگر احمدی‌نژاد برای مقابله با مخالفان بود، امروز حامی اصلی باقری لنکرانی است و او را اصلح می‌داند."

آقای مهرزاد با کنارهم گذاشتن بخش هایی از سخنان آقای احمدی نژاد و باقری لنکرانی شباهت های این دو را نشان داده است.

سعیدی کیا: در حال حاضر دو وزارت خارجه داریم

محمد سعیدی کیا که خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری کرده گفته که "در حال حاضر ما دو وزارت خارجه در کشور داریم. یکی خود وزارت خارجه و دیگری معاون رئیس جمهور در امور بین الملل. این به چه معناست؟ ما نباید دستگاهها را شاخه شاخه کنیم."

آقای سعیدی کیا که در دولت اول آقای احمدی نژاد وزیر مسکن و شهرسازی بود، در دانشگاه شهید بهشتی در باره گفتگو با کشورهای غربی گفته که "سیاست های کلان کشور در اختیار رهبری است اما رئیس جمهور می تواند در چارچوب سیاست ها نقش خود را به خوبی ایفا کند و اگر غیر از این باشد تقابل به وجود می آید."

به گفته آقای سعیدی کیا "در مسئله هسته ای ایران و غرب در نهایت به جمع بندی خواهند رسید. رابطه با غرب با گفتمان خشن موجب مشکلات امروز است. وقتی با دنیا مذکره می کنیم باید گفتمان عادلانه را جایگزین گفتمان خشن با غرب کنیم."

آقای سعیدی کیا که در دولت های میرحسین موسوی، اکبرهاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی و احمدی نژاد وزیر بوده، گفته که "با دنیا می توان یک رابطه حکیمانه برقرار کرد و رابطه منطقی با دیگر کشورها داشت."

وزارت کشور: قصور نکرده ایم

وزارت کشور ایران می‌گوید که فهرست اسامی سی نفر را به هیئت مرکزی نظارت ارائه کرده تا از میان آنها گروه هفت نفره معتمدان برای تشکیل "هیئت اجرایی مرکزی" انتخابات مشخص شوند.

صولت مرتضوی، معاون سیاسی وزیر کشور ایران امروز یکشنبه ۸ اردیبهشت (۲۸ آوریل) در یک برنامه تلویزیونی گفت که بر خلاف انتقاداتی که اخیرا مطرح شده، وزارت کشور در معرفی این افراد قصور نداشته است.

حسین مظفر، معاون نظارت رئیس مجلس ایران اخیرا چند بار هشدار داده بود که وزارت کشور در تشکیل هیئت اجرایی مرکزی تأخیر داشته و دولت را متهم کرده بود که "وارد بازی خطرناکی شده است."

او گفته بود: "اینکه گفته می شود شاید فتنه جدید قبل از انتخابات باشد آثارش همین است که دولت در اجرای قانون کوتاهی می کند."

اما معاون سیاسی وزیر کشور می گوید که این تأخیر دلیلی موجه داشته است.

به گفته او "این که هیئت نظارت کمی دست نگه داشته است، به خاطر این است که طیف بندی های سیاسی کاملا شفاف شود و بعد افراد مشخص شوند تا این افراد جهت گیری های سیاسی نداشته باشند."

بر اساس اصلاحیه جدید قانون انتخابات ریاست جمهوری، هیئت مرکزی نظارت که توسط شورای نگهبان تشکیل می شود می بایست ۷ معتمد را از فهرست پیشنهادی ۳۰ نفره وزارت کشور انتخاب کند تا به اتفاق وزیر کشور، وزیر اطلاعات، دادستان کل کشور و یکی از اعضای هیئت رئیسه مجلس، هیئت اجرایی مرکزی را تشکیل دهند.

وزارت کشور موظف است زیر نظر این هیئت انتخابات را برگزار کند.

آقای مرتضوی تأکید کرده است که انتخابات "سر وقت" برگزار خواهد شد.

شورای نگهبان 'رجل مذهبی و سیاسی' را تعریف می کند

شورای نگهبان اعلام کرده که در حال تهیه و تدوین آئین نامه ای برای بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری است.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان به خبرگزاری دانشجویان گفته است که "مراحل تدوین آیین‌نامه بررسی صلاحیت‌ کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری به زودی نهایی می‌شود."

آقای کدخدایی این آئین نامه را "در حقیقت دستورالعمل اجرایی برای اعضای شورای نگهبان در بررسی صلاحیت ها" معرفی کرده است.

همزمان با انتشار این خبر، حسینعلی امیری عضو شورای نگهبان به خبرگزاری مهر گفته که شورای نگهبان در حال بررسی و تعریف دقیق عبارت "رجل سیاسی" است.

اصل ۱۱۵ قانون اساسی ایران تاکید دارد که رئیس جمهور باید از میان "رجال مذهبی و سیاسی" انتخاب شود که واجد این شرایط باشند: "ایرانی الاصل،‏ تابع ایران،‏ مدیر و مدبر،‏ دارای حسن سابقه و امانت و تقوی،‏ مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور."