هاشمی رفسنجانی: هشدار داده بودم که کشور به مشکل می‌خورد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران خطاب به گروهی از روزنامه نگاران، دانشجویان و طلاب اصلاح طلب که از او برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری دعوت کرده اند، گفته است: "نمی گویم نمی آیم."

به گزارش خبرگزاری مهر، او با این حال تأکید کرده که دولت آینده دولتی است که باید با مشکلات و بدهی های فراوان دست و پنجه نرم کند و "ضرورت نیست که یک پیرمرد ۸۰ ساله بیاید."

آقای هاشمی رفسنجانی گفته است: "اینکه می گوئید در کشور تنها من هستم که می توانم مشکلات را برطرف کنم برای من شرمندگی است. اگر حرف های شما را بپذیرم یعنی اینکه در کشور، دیگر مرد توانمندی نیست و ما نتوانسته ایم در این ۳۴ سال افرادی را برای مدیریت کشور تربیت کنیم."

اصلاح طلبان و میانه روها سعی دارند در انتخابات ریاست جمهوری آینده آقای هاشمی رفسنجانی یا محمد خاتمی خود را نامزد انتخابات کنند، اما این دو نفر تا کنون آمادگی خود را اعلام نکرده اند.

نوار ضبط شده ای دارم

Image caption آقای هاشمی رفسنجانی با لحنی تند از عملکرد دولت در سال‌های اخیر انتقاد کرده است

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام می گوید که انتقادات و پیش بینی های خود را از وضعیت کشور در سال ۱۳۸۷ در جلسه ای مطرح کرده که گروهی از اعضای مجلس خبرگان در آن حاضر بودند و نوار سخنان او در این جلسه در اختیار مجلس خبرگان و هم خود او قرار دارد. او گفته که متن سخنرانی را "پیاده کرده و جزوه کرده ام."

به گفته آقای هاشمی رفسنجانی "تمام حرفهایی که در مورد آینده گفتم و روی نوار ضبط شده محقق شد. اگر به نظرات بنده عمل می شد، امروز گرفتار شرارت های سال ۸۸ نمی شدیم چون برای من این اتفاقات روشن بود."

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای هاشمی رفسنجانی در دیدار با خبرنگاران، نویسندگان، دانشجویان و طلاب اصلاح طلب به انتقاد از دولت محمود احمدی نژاد در داخل کشور پرداخته و گفته که "احمدی نژاد استاندار من بود، فرماندار من در خوی بود و بخشدار من در ماکو و می شناختمش ولی سیاستش این بود که نیروهای انقلابی حذف و بدنام شوند. و امروز می بینیم که سیاست ما بی برنامه و روز مره شده است."

آقای هاشمی رفسنجانی گفته که "در سیاست خارجی هم بد عمل شده است. ندای هل من مبارز می طلبند که بیایید دعوا کنیم. بعد می گویند قطعنامه ها کاغذ پاره است."

به گفته رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، سیاست خارجی باید ترمیم پیدا کند و "ما با اسرائیل سر جنگ نداریم. حالا اگر عرب ها جنگ کردند ما کمک می کنیم."

به گفته رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، "سیاست دولت در این هشت سال این بوده است که نیروهای باسابقه را از میدان بدر کنند. بعد اعلام کردند نسل جدید می آوریم."

آقای هاشمی رفسنجانی که هشت سال رئیس جمهور بود و در سال ۱۳۸۴ در رقابت با محمود احمدی نژاد ناکام ماند، گفته که "دولت بعدی با بدهی های زیادی سرو کار دارد. هم اکنون دولت به مردم ۵۰۰ هزار میلیارد تومان بدهکار است. همچنین ۲۰۰ هزار میلیارد تومان به بانکها، ۵۰ هزار میلیارد بابت اوراق مشارکت و... است."

به گفته رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، دولت آقای احمدی نژاد اعلام کرد که برنامه چهارم توسعه اقتصادی را باید خمیر کرد و "بعد اعلام شد که ۲۳ درصد برنامه چهارم توسعه اجرا شده است. خب اگر دولت هم نبود این ۲۳ درصد اجرا می شد و شاید هم بیشتر چون کشاورز و کارمند و معلم و مردم به کار خودشان می پرداختند."

آقای هاشمی رفسنجانی می گوید که رئیس جمهور باید بداند که "حکومت برای مردم است. این نمی شود که هر کس هرکاری دلش بخواهد بکند و به مردم اجازه ندهد اعتراض کنند. مردم صاحب حکومت هستند. خدا هم حق حکومت را تنها به ۱۲ معصوم داد و بعد از آن هر فردی که مسئول حکومت شد به رای مردم آمد. اگر دولت بر مردم تحمیل شود مردم در شرایط خطر همکاری نمی کنند و هیچ دولت دیکتاتوری نمی تواند در دنیا موفق شود."

آقای هاشمی رفسنجانی در مورد نظارت استصوابی شورای نگهبان اظهار داشت: "انتظار داریم کسانی که صلاحیت دارند بی جهت رد نشوند چرا که مردم خودشان اصلح را می شناسند و نمی گذارند کشور خراب شود".

مطالب مرتبط