شورای نگهبان رجل سیاسی و مذهبی را تعریف می‌کند

Image caption شورای نگهبان با تعریف عبارت "رجل سیاسی و مذهبی" توسط مجلس ایران مخالفت کرده بود

شورای نگهبان اعلام کرده که در حال تهیه و تدوین آئین نامه ای برای بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری است.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان به خبرگزاری دانشجویان گفته است که "مراحل تدوین آیین‌نامه بررسی صلاحیت‌ کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری به زودی نهایی می‌شود."

آقای کدخدایی این آئین نامه را "در حقیقت دستورالعمل اجرایی برای اعضای شورای نگهبان در بررسی صلاحیت ها" معرفی کرده است.

همزمان با انتشار این خبر، حسینعلی امیری عضو شورای نگهبان به خبرگزاری مهر گفته که شورای نگهبان در حال بررسی و تعریف دقیق عبارت "رجل سیاسی" است.

اصل ۱۱۵ قانون اساسی ایران تاکید دارد که رئیس جمهور باید از میان "رجال مذهبی و سیاسی" انتخاب شود که واجد این شرایط باشند: "ایرانی الاصل،‏ تابع ایران،‏ مدیر و مدبر،‏ دارای حسن سابقه و امانت و تقوی،‏ مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور."

انتخابات ریاست جمهوری در ۲۴ خرداد ماه برگزار می شود و تعدادی زیادی خود را به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری معرفی کرده اند.

بر اساس قانون، بعد از ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، شورای نگهبان صلاحیت نامزدها را بررسی می کند.

در مورد چگونگی تفسیر عبارت "رجل سیاسی و مذهبی" در سال های گذشته اختلاف نظرهایی به وجود آمده بود.

مجلس ایران اخیرا و در جریان اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری تلاش کرد این عبارت را اصلاح کند، اما شورای نگهبان با دخالت مجلس در این مورد مخالفت کرد.

آقای امیری گفته که "شورای نگهبان مدت هاست در جلسات متعدد مشغول تعریف رجل سیاسی و مذهبی است تا مشخص شود چه کسانی مصداق رجل سیاسی و یا رجل مذهبی هستند."

به گفته آقای امیری آئین نامه جدید "برای بررسی دقیق تر صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری" تدوین می شود.

شورای نگهبان در حالی مشغول بررسی و تدوین آئین نامه جدید صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری است که بحث در باره احتمال رد صلاحیت برخی نامزدهای احتمالی از میان اصلاح طلبان و نامزدهای نزدیک به دولت محمود احمدی نژاد به گوش می رسد.

آقای امیری این موضوع را تکذیب کرده است که برخی اعضای شورای نگهبان نامه ای به "کاندیدایی خاص" نوشته اند و به وی توصیه کرده اند که چون احتمال رد صلاحتیش وجود دارد وارد انتخابات نشود.

خبرنگار خبرگزاری فارس پرسیده که آیا قرار است شورای نگهبان در تعاملی با کاندیداها به کسانی که احتمال رد صلاحیتشان وجود دارد مکاتبه کند تا ثبت نام نکنند اما آقای امیری پاسخ داده که "در شورای نگهبان در این خصوص که بخواهیم به برخی کاندیداها اعلام کنیم به دلیل رد صلاحیت ثبت نام نکند بحثی نداشته ایم."

مطالب مرتبط