پلیس ایران: دور دور کردن و سگ گردانی ممنوع است

Image caption سال گذشته ۱۶۰۰ نفر از "اراذل و اوباش درجه یک" زندانی شده اند

احمد رضا رادان جانشین فرمانده نیروی انتظامی می گوید طرح امنیت اجتماعی از امروز (هشتم اردیبهشت) در تهران آغاز شده و از پس فردا در ۱۷ کلانشهر دیگر هم اجرا می شود. در این طرح علاوه بر بدحجابی، با اراذل و اوباش، مزاحمان نوامیس، آلودگی صوتی و جرایم اخلاقی نیز برخورد می شود.

این طرح هر سال بطور سنتی و با گرم شدن هوا بصورت برخورد با زنانی که بدحجاب خوانده می شوند اجرا می شد اما در سال ۱۳۸۴ با عنوان "طرح ارتقای امنیت اجتماعی" به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و در خیابانها با عنوان گشت ارشاد به اجرا درآمد و بعد شامل جمع‌آوری معتادان و " اراذل و اوباش" هم شد.

Image caption پلیس می‌گوید ۸۰ درصد مردم با طرح امنیت اجتماعی موافقند.

با اینکه رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی که طرح را تصویب کرد محمود احمدی نژاد رییس جمهور ایران بود اما او در انتخابات سال ۸۸ و در تبلیغات انتخاباتی از این طرح انتقاد کرد و اجرای آن را مربوط به دولت ندانست.

در حالیکه گفته می شد این طرح در ایام انتخابات اجرا نخواهد شد، اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی هفته پیش گفت این طرح هر روز در کشور اجرا می شود اما اجرای آن اول اردیبهشت تشدید می شود و پلیس بدون اغماض با متخلفان برخورد می کند.

به گفته فرمانده نیروی انتظامی،"طرح های امنیت اخلاقی شل کن، سفت کن ندارد و تاثیر انتخابات در اجرای این طرح ها بسیار اندک است. پلیس تلاش می کند به جای امنیتی کردن اجتماع، مسائل مختلف را به صورت اجتماعی حل کند."

احمد رضا رادان هم امروز یکشنبه هشتم اردیبهشت از اجرای طرح خبر داد و نحوه اجرای آن را بر پایه نظرسنجی از مردم عنوان کرد.

به گفته او توزیع و خرید و فروش مواد مخدر، تصادفات، بدپوششی، آلودگی صوتی و مزاحمت نوامیس و سرقت به ترتیب مهمترین نگرانیهای مردم هستند.

Image caption بسیاری نحوه اجرای طرح امنیت اجتماعی را با فضای سیاسی کشور مرتبط می‌دانند

آقای رادان درباره زنانی که به "مانکن" معروف شده اند گفت: "خودروی افراد بدحجاب توقیف و پس از طی مراحل قانونی آزاد می شود."

در حالیکه آقای رادان از اصطلاح بدحجابی استفاده کرد هفته گذشته آقای منتظرالمهدی معاون اجتماعی نیروی انتظامی گفت "نباید اسم این طرح را مقابله با بدحجابی گذاشت. نام این طرح از این پس به صیانت از شان بانوان تغییر پیدا کرد."

از آنجایی که به نظر پلیس، خودرو حریم شخصی نیست بنابراین برخورد با بدحجابی در خودرو هم در زمره "مقابله" های امسال نیروی انتظامی قرار دارد.

"سگ گردانی ممنوع"

جانشین فرمانده پلیس همچنین گفت: "برخورد با سگ گردانی در دستور کار پلیس قرار دارد و بنا بر آیین نامه پلیس راهور حمل حیوانات در داخل خودرویی که انسان در آن حضور دارد ممنوع است. اجازه نمی دهیم عده ای در خیابان ها با سگ گردانی و حمل حیوان در خودرو، خودشان و سگشان را به نمایش عمومی بگذارند."

Image caption برخی خشونتی را که به اسم امنیت اجتماعی در خیابانها به نمایش گذاشته می‌شود موجب گسترش بیشتر خشونت می‌دانند

برخورد با سگ گردانی و بدحجابی در خودرو از سال گذشته اجرا شده است. در این طرح علاوه بر خودرو، سگها هم به مرکزی ویژه منتقل می شوند.

امسال پلیس طرح ویژه ای را برای برخورد با خودروهایی که "دور دور" می کنند در دستور کار دارد و این خودروها علاوه بر توقیف سرنشینانش برای برخورد قضایی تحویل مقامات قضایی می شوند.

"دور دور کردن" اصطلاحی است برای آن دسته از افرادی که برای تفریح با خودروهایشان در خیابانها بالا و پائین می روند.

آقای رادان جمع آوری فروشندگان مواد مخدر، جمع آوری زنان خیابانی و برخورد با خانه های فساد را از دیگر موارد طرح امنیت اجتماعی امسال عنوان کرد.

طرح امنیت اجتماعی بجز کلانشهرها در سواحل دریاها هم اجرا می شود اما نامش به طرح سالم‌سازی دریا تغییر می‌کند. سالم سازی دریا که به گفته آقای رادان، در سه سال اخیر انجام شده یعنی "زنان و مردان باید به صورت جداگانه از سواحل استفاده کنند" چون " نباید گناهی صورت گرفته" شود.

Image caption رادان: برخورد شدید با اراذل و اوباش در دستور کار است

از مهمترین اجزای طرح امنیت اجتماعی، برخورد با افرادی است که "اراذل و اوباش" خوانده می شوند و هر سال چندین بار در تهران اجرا می شود؛ اما امسال به گفته مقامات انتظامی با ایجاد "بانک اطلاعاتی اراذل و اوباش" زمینه برای "برخورد شدید" با آنها فراهم شده است.

پلیس می‌گوید ۸۰ درصد مردم با طرح مقابله با اراذل و اوباش موافقند و اجرای این طرح سال گذشته ۱۶۰۰ نفر از "اراذل و اوباش درجه یک" به زندان فرستاده اند.

مطالب مرتبط