انتقاد یک عضو شورای نگهبان از سرمقاله کیهان علیه محمد خاتمی

Image caption شورای نگهبان شش عضو فقیه و شش عضو حقوقدان دارد

محسن اسماعیلی، یکی از اعضای حقوقدان شورای نگهبان در ایران از سرمقاله روزنامه کیهان انتقاد کرده که در آن نوشته شده صلاحیت محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران در صورت نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری رد خواهد شد.

آقای اسماعیلی روز دوشنبه نهم اردیبهشت (بیست و نهم آوریل) در جمع خبرنگاران در تهران گفت: "هیچ‌کس نمی‌تواند از طرف شورای نگهبان قضاوت کند، شورای نگهبان پس از ثبت نام کاندیداها حتما صلاحیت‌ها را مورد رسیدگی قرار خواهد داد و اعلام می‌کند، اینکه گمانه زنی کنند هیچ مبنای حقوقی و اثری بر شورای نگهبان ندارد و شاید برای فضای سیاسی کشور هم خیلی مناسب نباشد."

او افزوده است: "تاکنون هیچ صحبتی در مورد هیچ نامزدی به طور خاص در شورای نگهبان مطرح نشده است و رسیدگی به صلاحیت‌ها پس از ثبت‌نام‌ انجام می‌شود."

روزنامه کیهان در سرمقاله روز دوشنبه خود به قلم حسین شریعتمداری، نماینده آیت الله علی خامنه ای و مدیر روزنامه کیهان، با لحنی تند از احتمال نامزدی محمد خاتمی انتقاد کرده و نوشته که "اصحاب فتنه و حلقه انحراف" خود می دانند که در صورت ثبت نام در انتخابات، رد صلاحیت خواهند شد.

اصلاح طلبان و تشبیهات کم سابقه در کیهان

آقای شریعتمداری، در این سرمقاله، اصلاح طلبان را به "وطن فروشی" متهم کرده و آنها را "مفسد فی الارض" و "ستون پنجم دشمن" نامیده است.

او در این نوشته خطاب به آقای خاتمی پرسیده "انتظار دارید کسانی که دست به صدها مورد از فساد، خیانت و جنایت زده‌اند، در کلیدی‌ترین پست‌ها و مسئولیت‌های نظام نظیر ریاست جمهوری به کار گرفته شوند."

نماینده آیت الله خامنه ای در روزنامه کیهان، نوشته که اصلاح طلبان "قمپز در می‌کنند که انتخابات بدون حضور ما -فتنه‌گران-، پرشور نخواهد بود! که باید پرسید مگر انتخابات مجلس نهم را با صراحت تحریم نکرده بودید؟ نتیجه چه بود؟!... آیا باز هم تصور می کنید که چیزی بیشتر از «هیچ» هستید."

سرمقاله نویس کیهان نوشته که "اصحاب فتنه و حلقه انحراف که این روزها با یکدیگر گره خورده اند کمترین تردیدی ندارند که صلاحیت آنها برای نامزدی در انتخابات پیش روی رد خواهد شد."

طرفداران و اطرافیان آیت الله علی خامنه ای، از معترضان به نتایج انتخابات پیشین ریاست جمهوری به رهبری میرحسین موسوی و مهدی کروبی به عنوان جریان "فتنه" یاد می کنند و اطرافیان محمود احمدی نژاد را جریان "انحرافی" می خوانند.

طی هفته های اخیر که برخی از طرفداران آقای خاتمی خواستار نامزدی او در انتخابات ریاست جمهوری شده اند، حملات لفظی طرفداران آیت الله خامنه ای به او شدت گرفته است.

آقای خاتمی دو روز پیش در جمع گروهی از هوادارانش گفته بود که "آیا به فردی که به عنوان یک شهروند عادی هم محدودیت زیادی برای صحبت کردن و اظهار نظر و سفر کردن دارد و در معرض انواع تهمت ها است، به سادگی اجازه می دهند اوضاع به دست او سپرده شود."

محمد خاتمی از سال ۱۳۷۶ به مدت هشت سال رئیس جمهور ایران بود. پس از او محمود احمدی نژاد به ریاست جمهوری رسید، اما منتقدان آقای احمدی نژاد از گروه های متنوع سیاسی در ایران می گویند که او با سیاست هایش آسیب های جدی به کشور زده است.

دولت آقای احمدی نژاد در هشت سال گذشته مورد حمایت کم سابقه آیت الله خامنه ای قرار داشته است.

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است ۲۴ خرداد امسال برگزار و طی آن جانشین آقای احمدی نژاد انتخاب شود.

آقای خامنه ای در اولین سخنرانی خود در سال جاری خورشیدی خواستار حضور همه گروه های سیاسی معتقد به جمهوری اسلامی در انتخابات ریاست جمهوری شده است.