یک مقام نظامی ایران: در برابر مجلس جایگاهی برای معترضان ساخته می شود

Image caption مجلس ایران در منطقه بهارستان قرار دارد

سرهنگ محمدرضا باقرپناهی، فرمانده یگان حفاظت مجلس شورای اسلامی در ایران گفته است که به زودی در برابر مجلس جایگاه ویژه ای برای معترضان ساخته خواهد شد.

آقای باقرپناهی به خبرگزاری فارس گفته تجمعات اعتراضی در برابر مجلس "عموما تجمعات صنفی است. نمایندگان صنوف هم به دلیل داشتن نماینده‌ای در مجلس تجمع می‌کنند تا از طریق آنان مشکل خود را حل کنند."

به گفته فرمانده یگان حفاظت مجلس ایران، "تجمعات در برابر در شمالی که محل عبور و مرور کارکنان است برگزار می‌شود و به نظر می‌آید تهدیدی نباشد" و "ما هم کمک می کنیم مشکلات رفع و این تجمعات نیز از این محوطه برداشته شود."

مطابق تقسیم بندی های کاری در ایران حفاظت از داخل مجلس بر عهده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و مسئولیت حفاظت از حریم بیرونی مجلس با پلیس است.

آقای باقرپناهی گفته در کشورهای دیگر جایگاهی برای معترضان و طرح مشکلشان وجود دارد که "متاسفانه این فضا شده در ایران وجود ندارد و این افراد می توانند در آینده در فضایی که قرار است بعدها در نظر گرفته شود ایستاده و مطالب و اعتراضات خود را مطرح کنند."

این مقام نظامی گفته "باید به مشکلات مردم هم رسیدگی شود. افرادی که در تجمعات شرکت می‌کنند اهل ایجاد زحمت نیستند مگر اینکه موضوع یا طیفی خاصی باشند، اما غالبا این تجمعات صنفی است."

به دنبال افزایش مشکلات اقتصادی و معیشتی در سال های اخیر در ایران، تجمعاتی از سوی اصناف مختلف در برابر مجلس برگزار شده است.

در چنین مواردی معترضان خواستار دیدار با نمایندگان مجلس و یافتن راه حلی برای مشکلاتشان هستند.

مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی تجمعات و راهپیمایی های اعتراضی "بدون حمل سلاح در صورتی که مخل به مبانی اسلام نباشد" مجاز است.

از جمله تجمعات صورت گرفته در سال های اخیر در برابر مجلس، تجمع معلمان و پرستاران بوده که به نقض حقوق صنفی خود اعتراض داشتند.

مجلس ایران در منطقه تاریخی بهارستان در نیمه جنوبی تهران قرار دارد که در حدود صدو هفت سال پیش با امضای فرمان مشروطه به دست مظفرالدین شاه قاجار، در همین منطقه شکل گرفت.