گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۴۶ روز تا انتخابات

عسگر اولادی: احمدی‌نژاد می‌خواهد پس از شش ماه به قدرت بازگردد

Image caption حبیب الله عسگر اولادی در ماه های گذشته بارها گفته است که موسوی و کروبی را از 'سران فتنه' نمی داند

حبیب الله عسگر اولادی٬ از چهره های مطرح محافظه کاران و دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری گفته است که محمود احمدی نژاد٬ رئیس جمهور ایران قصد دارد شش ماه پس از پایان ریاست جمهوری اش دوباره به قدرت باز گردد.

آقای عسگر اولادی گفت: "احمدی نژاد با طرح مدودف می خواهد بعد از شش ماه به قدرت باز گردد."

اشاره آقای عسگر اولادی به ریاست جمهوری دمیتری مدودف است که پس از پایان ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین و منع قانونی برای سه دوره پیاپی ریاست جمهور٬ با حمایت او جایگزینش شد و پس از چهار سال راه را برای آقای پوتین باز کرد که بار دیگر بتواند رئیس جمهور روسیه شود.

آقای عسگر اولادی گفت: "احمدی نژاد می خواهد ریاست جمهوری اش با مشایی ادامه پیدا کند و بعد از ۶ ماه مشایی استعفا دهد و دوباره احمدی نژاد وارد عرصه شود و قدرت را در دست بگیرد."

بسیاری از اصولگرایان منتقد دولت معتقدند که محمود احمدی نژاد در صدد است با حمایت از نامزدی اسفندیار رحیم مشایی٬ مشاورش و پیروزی احتمالی او سیاست های خود را ادامه دهد٬ اما دولت و آقای مشایی این ادعا را رد کرده اند.

آقای عسگر اولادی در خصوص نامزدی احتمالی اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی٬ روسای جمهور پیشین ایران گفت که "کسی که دو دوره رئیس جمهور بوده باید فضا را برای ورود نسل جوان باز کند."

علم الهدی: وابستگان فتنه اجازه معرفی نامزد ندارند

احمد علم الهدی٬ امام جمعه مشهد گفته است که جریانهای"وابسته به فتنه ۸۸" اجازه ندارند در انتخابات پیش رو نامزدی داشته باشند.

او گفت: "جریان های فتنه ۸۸ به عنوان کسانی که مطرح اند که نظام را قبول ندارند و افرادی که نظام را قبول ندارند حق معرفی کاندیدا در انتخابات را ندارند."

"فتنه" اصطلاحی است که عده ای از اصولگرایان برای اعتراضات خیابانی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ به کار می برند.

آقای علم الهدی گفت: "اینها در طول جریان فتننه ۸۸ حدود۱۷ بیانیه صادر کردند و هر کسی آمد شعار ضد اسلامی سر داد این افراد حمایت کردند."

ظاهرا اشاره او به میر حسین موسوی است که پس از اعلام نتیجه انتخابات بیانیه هایی صادر کرد.

آقای علم الهدی گفت: "این افراد قانون اساسی را قبول نکردند و دعوت رهبر معظم انقلاب را نیز رد کردند و در خیابان ها آدم کشی به راه انداختند."

این در حالی است که بسیاری از گروه ها و چهره های اصلاح طلب که در انتخابات پیشین از میرحسین موسوی و مهدی کروبی حمایت کرده بودند٬ این بار از محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی خواسته اند که نامزد شوند.

فرزند هاشمی‌ رفسنجانی: پدرم هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌است

Image caption یاسر هاشمی می گوید که پدرش هر چند هفته یکبار جلسات مرتبی را با رهبر ایران دارد

یاسر هاشمی٬ فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی٬ رئیس تشخیص مصلحت نظام گفته است که پدرش برای نامزدی در انتخابات هنوز به "جمع بندی" نرسیده است.

یاسر هاشمی در گفت و گویی با خبرگزاری فارس گفت: "ایشان یک سری دغدغه‌هایی دارد که این دغدغه‌ها وی را برای حضور و نامزدی به جمع‌بندی نرسانده و البته تحلیل بنده این است که اگر این دغدغه‌ها رفع شود، پدرم می تواند این تشخیص را بدهد که در صحنه حضور پیدا کند."

او در خصوص دیدار پدرش با آیت الله علی خامنه ای٬ رهبر ایران گفت: "آیت‌الله هاشمی رفسنجانی هر چند هفته یکبار جلسات مرتبی را با مقام معظم رهبری دارند که طبیعتا در این جلسات پیرامون انتخابات نیز بحث می‌شود."

یاسر هاشمی همچنین درباره احتمال نامزدی محمد خاتمی به خبرگزاری فارس گفت: "یکی از دغدغه‌های وی رد صلاحیت است که این یکی از دغدغه‌ها برای عدم حضور و نامزدی تلقی می‌شود."

یاسر هاشمی یکی از مشاوران حسن روحانی٬ از نامزدهای احتمالی است.

روز گذشته آقای هاشمی رفسنجانی در پاسخ به کسانی که از او برای نامزد شدن در انتخابات دعوت کردند٬ گفت: "نمی گویم نمی آیم"

فیروزآبادی: رئیس‌جمهور، رئیس قوه مجریه است نه رئیس حرف و سخنرانی

سرلشگر حسن فیروزآبادی٬ رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفته است که "اشتباهی که برخی از رئیس‌جمهورها کرده‌اند، این است که فکر کردند حالا که مثلا ۲۰ میلیون نفر به آنها رای داده‌اند، حیات سیاسی‌شان بر پایه آن است."

او گفت: "رئیس‌جمهور، رئیس قوه مجریه است نه رئیس حرف و سخنرانی. رئیس‌جمهور کار رهبری ندارد بلکه کار اجرایی دارد و بایستی بودجه، طرح‌های عمرانی و ملی را اجرا کنند. او باید دارای قدرت و بنیه اجرایی و عملی باشد."

آقای فیروزآبادی گفت: "ما نمی‌گوییم رئیس‌جمهور بله قربان‌ گو باشد. او باید ولایت و نظام را قبول داشته باشد و ریل را کج و سیم ترمز را قطع نکند. رئیس‌جمهور بایستی هماهنگ با نظام ولایی حرکت کند."

او و بسیاری دیگر از فرماندهان نظامی ایران گفته اند که نیروهای مسلح آماده رویارویی با کسانی هستند که بخواهند امنیت انتخابات را تهدید کنند.

آقای فیروزآبادی در این باره گفت: "مردم خوب تشخیص و رای می‌دهند و ما از آنهایی که به دنبال فتنه، بدخواهی، تخریب، دشمنی و خودخواهی هستند، ترسی نداریم و آمادگی داریم جلویشان را بگیریم و امنیت مردم را حفظ کنیم."

فرمانده بسیج: بازنده ۸۸ می‌توانست بالای ۹۰ درصد رای داشته باشد

Image caption محمدرضا نقدی چند ماه پس از انتخابات دوره پیش به ریاست سازمان بسیج منصوب شد

سرتیپ محمدرضا نقدی٬ رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفته است که اگر در سال ۸۸ فرد بازنده نتیجه انتخابات را قبول می کرد امروز بالای۹۰ درصد رای داشت.

آقای نقدی گفت: "انتخابات نا­آرام به ضرر همه حتی بازنده­ انتخابات است. در سال ۸۸ اگر فرد بازنده با دادن بیانیه­‌ای نتیجه­ انتخابات را قبول می­‌کرد، امروز اگر کاندیدا می­‌شد بالای ۹۰ درصد رای داشت ولی با آشوب­‌هایی که ایجاد کرد امروز حتی دو رای هم ندارد."

ظاهرا اشاره او به میرحسین موسوی است که پس از شمارش آرا و تائید شورای نگهبان به عنوان نفر دوم انتخابات معرفی شد؛ نتیجه ای که با اعتراض گسترده اصلاح طلبان رو به رو شد.

آقای نقدی گفت: "موضع سپاه در انتخابات ریاست جمهوری، دنبال کردن خط ولایت است و اولویت سپاه برگزاری انتخاباتی امن و آرام است."

او در خصوص نقش شورای نگهبان و تائید صلاحیت کاندیداها گفت: "در مرحله­ تائید صلاحیت­‌ها مرجع، شورای نگهبان است و اگر کسی رد شد حق ندارد شلوغ کند ..... هر کاندیدایی که توسط شورای نگهبان تائید شد هیچ­کس حق ندارد اجتماعات آن­ها را به هم بزند."

آقای نقدی گفت: "بسیج و سپاه نیز به عنوان پایه­‌های امنیت و اقتدار ملی ارزشمندتر از آن هستند که خرج انتخابات شوند."

در روزهای چند فرمانده سپاه گفته اند که نیروهای سپاه و بسیج در انتخابات دخالت ندارتد٬ اما حفظ امنیت این انتخابات بر عهده آنان است.