سه ایرانی - آلمانی متهم به تهیه قطعات هسته ای برای ایران شدند

Image caption تصاویر ماهواره ای از ساخت نیروگاه هسته ای اراک در سال ۲۰۰۴ (چپ) و ۲۰۰۵ (راست)

دادستانی فدرال آلمان سه ایرانی - آلمانی و یک آلمانی را متهم به صدور قطعاتی به ایران کرده که در ساخت رآکتور هسته ای به کار می‌روند. این چهار نفر متهم به نقض قوانین تحریم دولت آلمان شده اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، دادستانی فدرال آلمان در بیانیه ای که امروز دوشنبه بیست و نهم آوریل (نهم اردیبهشت) منتشر کرد، حمید خ، ۸۰ ساله، غلامعلی ک، ۷۰ ساله و پسرش کیانزاد ک، ۲۵ ساله را به همراه تاجر آلمانی رودولف ام، ۷۸ ساله متهم کرده که شیرهای اطمینان را که در ساخت رآکتورهای هسته ای به کار می‌روند، برای ایران تهیه می کرده اند.

نام خانوادگی این افراد طبق قانون حفظ حریم خصوصی آلمان اعلام نشده است.

این افراد متهم شده اند که ۹۲ شیر اطمینان ساخت آلمان و ۸۵۶ شیر اطمینان ساخت هند را در سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ را برای ایران تهیه کرده اند.

غلامعلی ک و پسرش صاحب یک شرکت صادرات پمپ و لوله هستند. رودولف ام هم صاحب یک شرکت طراحی قطعات در آلمان است و از متخصصان این رشته است.

به گفته دادستانی برخی محموله ها مستقیما و برخی از طریق شرکتهای واسط در کشورهای دیگر به ایران صادر شده اند و ارزش این معاملات میلیون ها یورو بوده است.

مجله اشپیگل آلمان شش ماه پیش گزارش داده بود که پلیس این کشور غلامعلی و کیانزاد ک را به اتهام تهیه تجهیزات هسته ای برای ایران در خانه شان در هامبورگ دستگیر کرده بود.

به نوشته این مجله، دستگیری دو ماه قبل از آن یعنی در ماه اوت سال ۲۰۱۲ صورت گرفته است.

این مجله مدعی شده بود که این افراد اعضای یک باند تهیه تجهیزات هسته ای برای ایران هستند و آلمان را به عنوان مرکز صادرات غیرقانونی این تجهیزات به ایران قرار داده بودند.

"قاچاق کالا برای نیروگاه آب سنگین اراک"

به نوشته اشپیگل این شیرهای اطمینان که به بزرگی مشت دست هستند در تولید نیروگاه آب سنگین اراک به کار رفته اند.

نشریه آلمانی از قول دادستانی آلمان نوشت شخصی به نام حسین ت ۴۸ ساله که مدیر چند شرکت در ایران است با رودولف ام تماس گرفته تا از او قطعاتی را خریداری کند که در ساخت نیروگاه به کار می روند.

حسین ت بر اساس این گزارش سفارش خرید را از شرکتی به نام ام ای تک دریافت کرده بود که با نام های مختلف از جمله شرکت راهکار صنایع نوین فعالیت می کند.

نام این شرکت در سال ۲۰۱۰ در قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت به عنوان طراح و سازنده قطعات و سازه های ای ار-۴۰ راکتورهای آب سنگین در اراک ذکر شد و در فهرست تحریم قرار گرفت.

اشپیگل می نویسد اولین محموله از طریق ترکیه به ایران حمل شده و زمانی که به رودولف هشدار داده می شود صادرات به ایران حتی از طریق کشور ثالث مشمول تحریم می شود او قطعات را به جمهوری آذربایجان صادر کرده است.

در این گزارش آمده ماموران موساد و وزارت خارجه اسرائیل به طور مرتب به برلین سفر می کرده اند تا با اسناد و مدارک به دولت آلمان نشان دهند قطعات و تجهیزات هسته ای از این کشور به ایران راه پیدا می کند.

سرانجام فشار اسرائیل و آمریکا باعث می شود آلمان بانک تجارت اروپا و ایران را که مقرش در هامبورگ بود، تعطیل کند.

این بانک آخرین نهاد مالی بود که تبادلات بانکی ایران را با اروپا میسر می کرد.

مطالب مرتبط