گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۴۵ روز تا انتخابات

معاون سابق احمدی‌نژاد: مستنداتی علیه جریان انحرافی دارم

Image caption روح الله احمدزاده کرمانی با ۳۳ سال سن جوانترین استاندار دولت دهم بود

روح الله احمدزاده کرمانی٬ معاون سابق محمود احمدی نژاد٬ رئیس جمهور ایران که خود را آماده نامزدی در انتخابات می کند٬ گفته است که "مستنداتی علیه جریان انحرافی" دارد.

بسیاری از منتقدان دولت٬ آقای احمدزاده کرمانی را از کاندیداهای احتمالی دولت و وابسته به حلقه نزدیک به آقای احمدی نژاد می دانند؛ حلقه ای که از سوی بسیاری از اصولگرایان "جریان انحرافی" نامیده می شود.

به گزارش خبرگزاری فارس آقای احمدزاده که در نشستی خبری در یاسوج حضور یافته بود٬ بیش از هر چیز مجبور به پاسخگویی در ارتباط با این جریان بود.

با این حال آقای احمدزاده که ریاست سازمان میراث فرهنگی بر عهده داشت خود را کاملا جدا از نزدیکان آقای احمدی نژاد می داند و بارها گفته است که "جریان انحرافی آماده ضربه زدن به نظام" است.

او حمایت دولت و آقای احمدی نژاد از نامزدی اش را رد کرده و گفته است: "هیچ توافقی در این زمینه بین ما صورت نگرفته و به فرض هنگامی حمایت وی از خود را می‌پذیرم که از جریان انحرافی دل بکند و از آنها پالایش شود."

انتصاب او به استانداری فارس و سپس به ریاست سازمان میراث فرهنگی با واکنش اصولگرایان منتقد دولت رو به رو شد که او را از مدیران مورد حمایت اسفندیار رحیم مشایی و حمید بقایی می دانستند.

او در اردیبهشت ۱۳۹۰ جایگزین حمید بقایی در سازمان میراث فرهنگی شد٬ اما کمتر از هفت ماه بعد از این سمت کناره گرفت.

'پرونده مشایی قبل از بررسی صلاحیت‌ها به نهادهای نظارتی فرستاده می‌شود'

Image caption بسیاری از اصولگرایان منتقد دولت از اسفندیار رحیم مشایی به عنوان کاندیدای احتمالی مورد حمایت دولت نام می برند

مصطفی افضلی فرد٬ سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفته است که پرونده شکایت اشخاص حقیقی و حقوقی که از اسفندیار رحیم مشایی٬ مشاور رئیس جمهور در این کمیسیون بررسی شده و تا قبل از آغاز بررسی صلاحیت کاندیداهای احتمالی در اختیار نهادهای نظارتی قرار خواهد گرفت.

او به خبرگزاری مهر گفت:"هنوز بنا نداریم که ابعاد این پرونده را بیان کنیم اما قطعا این گزارش می تواند به نهاهای نظارتی که وظیفه بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری را دارند کمک کند."

بسیاری از اصولگرایان منتقد دولت از اسفندیار رحیم مشایی به عنوان کاندیدای احتمالی مورد حمایت دولت نام می برند. اما آقای مشایی هنوز درباره نامزد شدن خود در انتخابات نظری نداده است.

به گفته آقای افضلی راد کمیسیون اصل ۹۰ قصد دارد پرونده سایر نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری را نیز بررسی کند.

شورای نگهبان: فهرست معتمدان پیشنهادی دولت را دریافت کرده‌ایم

عباسعلی کدخدایی٬ سخنگوی شورای نگهبان گفته است که فهرست ۳۰ نفره معتمدان پیشنهادی دولت برای عضویت در هیئت اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری 'یکی دوبار' از سوی دولت به شورای نگهبان فرستاده و از سوی شورا بازگرداننده شده است.

آقای کدخدایی در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفت: "برخی افراد و اسامی که در لیست وجود داشت مورد تائید هیئت مرکزی نظارت قرار نگرفت و وزارت کشور فهرست جدیدی ارایه کرد."

او گفت: "این لیست یکی دو نوبت به وزارت کشور و شورای نگهبان رفت و آمد داشت تا اینکه روز گذشته (دوشنبه) آخرین لیست از سوی وزارت کشور به شورای نگهبان ارسال شد و شورای نگهبان امروز نظر خود را درباره این لیست به وزارت کشور اعلام خواهد کرد."

وزارت کشور ایران پیشتر گفته بود که فهرست اسامی سی نفر را به هیئت مرکزی نظارت ارائه کرده تا از میان آنها گروه هفت نفره معتمدان برای تشکیل "هیئت اجرایی مرکزی" انتخابات مشخص شوند.

بر اساس اصلاحیه جدید قانون انتخابات ریاست جمهوری، هیئت مرکزی نظارت که توسط شورای نگهبان تشکیل می شود باید ۷ معتمد را از فهرست پیشنهادی ۳۰ نفره وزارت کشور انتخاب کند تا به اتفاق وزیر کشور، وزیر اطلاعات، دادستان کل کشور و یکی از اعضای هیئت رئیسه مجلس، هیئت اجرایی مرکزی را تشکیل دهند.

معاونت نظارت مجلس ایران در روزهای گذشته چند بار نسبت به تاخیر در تشکیل این هیئت به دولت هشدار داده بود.

کیهان: هول نکنید با هم رد صلاحیت می شوید

Image caption حسین شریعتمداری نماینده رهبر ایران در موسسه کیهان است

در حالی که اظهار نظر حسین شریعتمداری٬ مدیر مسئول روزنامه کیهان در خصوص تائید صلاحیت نامزدهای احتمالی با واکنش یکی از اعضای شورای نگهبان رو به رو شد٬ این روزنامه در شماره امروز خود بار دیگر با قطعیت بر رد صلاحیت محمد خاتمی و اسفندیار رحیم مشایی تاکید کرد.

روز گذشته کیهان در سرمقاله خود از احتمال نامزدی آقای مشایی و آقای خاتمی انتقاد کرد و نوشت که "اصحاب فتنه و حلقه انحراف" خود می دانند که در صورت ثبت نام در انتخابات، رد صلاحیت خواهند شد.

در شماره امروز (سه شنبه) کیهان در بخش خبر ویژه نوشته شده"اگر مشایی وابسته به یک حلقه منحرف و فاقد کمترین صلاحیت‌هاست، خاتمی به طریق اولی آلوده به جریان منحرف و فتنه‌گری است که چه در سال ۸۷ و چه در سال ۸۸ همسو با سناریوهای آمریکایی-اسرائیلی،کشور را به کام آشوب‌و بی‌ثباتی پیش بردند و مجال فعالیت برای گروهک‌های برانداز نظیر منافقین، سلطنت‌طلبان، بهائیان و... را فراهم کردند و بارها مورد حمایت سران آمریکا و انگلیس و اسرائیل قرار گرفتند."

در این ادامه این یادداشت با عنوان "هول نکنید با هم رد صلاحیت می شوید" آمده "با این وصف همان‌گونه که رد صلاحیت فردی مانند مشایی- در صورت نام‌نویسی- قطعی است، رد صلاحیت امثال خاتمی نیز در صورت نامزدی قطعیت دارد."

این در حالی است که شورای نگهبان بارها اعلام کرده است که اظهار نظر در خصوص تائید صلاحیت نامزدها٬ در حوزه اختیارات این شورا است و هیچ نهاد و شخص دیگری اجازه پیش بینی و قضاوت در خصوص تائید یا رد صلاحیت نامزدها را ندارد.

دیروز محسن اسماعیلی٬ عضو شورای نگهبان گفت: "هیچ‌کس نمی‌تواند از طرف شورای نگهبان قضاوت کند، شورای نگهبان پس از ثبت نام کاندیداها حتما صلاحیت‌ها را مورد رسیدگی قرار خواهد داد و اعلام می‌کند، اینکه گمانه زنی کنند هیچ مبنای حقوقی و اثری بر شورای نگهبان ندارد و شاید برای فضای سیاسی کشور هم خیلی مناسب نباشد."