دفتر رئیس جمهوری ایران آگاهی او از 'تقلب انتخاباتی' را تکذیب کرد

احمدی نژاد در حوزه اخذ رای
Image caption دفتر رئیس جمهوری ابراز تردید او در مورد نتیجه اعلام شده انتخابات دوره قبل را تکذیب کرده است

دفتر ریاست جمهوری ایران آگاهی رئیس جمهوری از بروز تقلب در انتخابات دوره قبلی ریاست جمهوری را تکذیب کرده است.

مرکز روابط عمومی دفتر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، با انتشار اطلاعیه‌ای، این گزارش را تکذیب کرده است که یک نوار صوتی در اختیار آقای احمدی نژاد قرار دارد که نشان می‌دهد در مورد تعداد آرای او در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری تقلب صورت گرفته است.

اطلاعیه مرکز روابط عمومی رئیس جمهوری امروز سه شنبه ١٠ اردیبهشت (٣٠ آوریل) به صورت "خبر فوری" و تحت عنوان "هدف اصلی از انتشار برخی مطالب دروغین از بین بردن زمینه‌های خلق حماسه است" در پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری منتشر شده است.

در تکذیبیه روابط عمومی دفتر رئیس جمهوری آمده است که "در پی انتشار خبر غیرواقعی با موضوع 'نوار ٨ میلیونی...' توسط یکی از سایت‌های خبری که گرایش خاص سیاسی آن بر همگان آشکار است، صراحتا تاکید می‌شود که اصل موضوع مطرح شده در آن و آنچه که به رئیس جمهوری نسبت داده شده به طور کامل بی‌اساس و کذب محض است."

این اطلاعیه می‌افزاید که "اگرچه این مطلب پس از مدت کوتاهی از انتشار، بلافاصله از خروجی سایت یادشده حذف شد، اما هدف از انتشار آن زیر سئوال بردن سلامت انتخابات ٨٨ و مخدوش نشان دادن انتخابات آتی ریاست جمهوری با هدف ایجاد نگرانی در مردم نسبت به حفظ رای‌های آنها و در نتیجه، کاهش مشارکت و از بین بردن زمینه‌های خلق حماسه است."

مرکز روابط عمومی دفتر رئیس جمهوری از دستگاه‌های مسئول خواسته است تا به موضوع انتشار این خبر رسیدگی کنند و نتیجه را به اطلاع مردم برسانند.

روز شنبه این هفته، شماری از وبسایت‌ها گزارشی را در مورد تقلب در انتخابات دوره قبلی ریاست جمهوری منتشر کردند و گفتند که این گزارش تحت عنوان "نوار ٨ میلیونی بگم بگم احمدی نژاد پس از رد صلاحیت مشایی؟" در وبسات خبری "بازتاب امروز" منتشر شده است.

Image caption گزارش بازتاب امروز کوتاه مدتی پس از انتشار از خروجی این وبسایت حذف شد

در این گزارش، که که تصاویری از آن در برخی سایت‌های اینترنتی منتشر شده، به نقل از برخی افراد نزدیک به اسفندیار رحیم مشایی آمده بود که در صورتی‌که شورای نگهبان صلاحیت آقای مشایی برای نامزدی انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری را رد کند "برگ برنده" محمود احمدی نژاد نواری از مکالمات او با یکی از مقامات دولت در روز ٢٣ خرداد سال ١٣٨٨، یک روز پس از رای گیری در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری است.

بازتاب امروز در این گزارش به نقل از خبرنگار خود می نویسد که "به نظر نمی‌رسد که افشاگری‌های گذشته (محمود احمدی نژاد) تا حد متهم کردن خانواده روسای قوای مقننه و قضاییه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به مفاسد مالی در شرایط سخت انتخابات برای او موثر باشد و باید وی از چنته‌اش، برگ های دیگری را رو کند، افشاگری‌هایی که سطح بالاتری نسبت به موارد گذشته داشته باشد."

براساس گزارش بازتاب امروز، در مکالمه تلفنی مورد اشاره آقای رحیم مشایی، برخی مسئولان دولتی به آقای احمدی نژاد گزارش می‌کنند که شمار واقعی آرای او ١٦ میلیون رای است اما برای آنکه شائبه تقلب پیش نیاید و اختلاف آرا زیاد به نظر برسد، قرار است شمار آراء او ٢٤ میلیون رای اعلام شود.

این گزارش می‌افزاید که آقای احمدی نژاد با این ترتیبات مخالفت می‌ورزد و تاکید می‌کند که رای او، همان ١٦ میلیون رای اعلام شود و در ادامه نوار، مکالمات محمود احمدی نژاد با "مسئولان مختلف کشور" ضبط شده که همچنان از آنان می‌خواهد که از اعلام رای غیرواقعی خودداری شود.

انگیزه‌های گزارش

بازتات امروز در ادامه این خبر، به تحلیل انگیزه‌های اظهارات منتسب به آقای رحیم مشایی نیز پرداخته و از جمله گفته بود که ممکن است این نوار اساسا وجود نداشته باشد و هدف از پخش چنین خبری، "جنگ روانی علیه شورای نگهبان و سایر دستگاه‌های نظام باشد."

Image caption بازتاب امروز یکی از انگیزه های احتمالی گزارش را تهدید شورای نگهبان در صورت رد صلاحیت مشایی دانسته بود

براساس نتیجه اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری سال ١٣٨٨، محمود احمدی نژاد با بیش از بیست و چهار میلیون و پانصد هزار رای در دور اول برنده انتخابات شد، در حالیکه میرحسین موسوی تنها کمی بیش از سیزده میلیون رای به دست آوردو شمار آرای محسن رضایی و مهدی کروبی، دو نامزد دیگر انتخابات، به ترتیب کمی بیش از ٦٧٨ هزار و کمی بیش از ٣٣٣ هزار رای اعلام شد.

به گفته مقامات مسئول انتخابات، کل آرای به دست آمده در این انتخابات حدود چهل میلیون رای بود که نشان از شرکت کم‌سابقه مردم در رای‌گیری داشت.

در پی اعلام پیروزی قاطع محمود احمدی نژاد، نامزدهای دیگر این انتخابات نسبت به نتیجه اعلام شده شمارش آرا اعتراض کردند و خواستار بازشماری آرا شدند.

اعتراض به نتیجه انتخابات به برگزاری تظاهرات گسترده‌ای منجر شد که چند ماه به طول انجامید برخورد شدید نیروهای امنیتی با معترضان را به همراه داشت که تلفاتی نیز برجای گذاشت. برخی ناظران از حوادث پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ به عنوان ضربه‌ای سنگین به اعتبار جمهوری اسلامی و به خصوص نهادهای ارشد آن در داخل و خارج از کشور یاد کرده‌اند.

در جریان اعتراضات و پس از آن، شماری از معترضان، مخالفان و منتقدان دولت بازداشت و برخی از آنان محاکمه شدند که تعدادی از آنان هنوز هم در بازداشت به سر می برند. مهدی کروبی، میر حسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد نیز در حال حاضر در بازداشت خانگی قرار دارند.

Image caption آیت الله خامنه‌ای نتیجه رای گیری را حتی قبل از شورای نگهبان مورد تایید قرار داد

اگرچه سایت بازتاب امروز احتمال داده است که انتشار موضوع وجود نوار صوتی مربوط به تقلب در انتخابات با هدف "تضعیف شورای نگهبان" صورت گرفته باشد، اما در صورتی که این گزارش از سوی دفتر رئیس جمهوری تکذیب نمی‌شد، نهادهای دیگر حکومت نیز در معرض اتهام مشارکت در تقلب انتخاباتی قرار می‌گرفتند.

ساعاتی پس از خاتمه رای گیری و اعلام نتیجه مقدماتی شمارش آرا در انتخابات سال ۱۳۸۸، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، با تبریک پیروزی آقای احمدی نژاد، عملا این نتیجه را حتی قبل از تایید قانونی توسط شورای نگهبان مورد قبول قرار داد.

پس از بروز تظاهرات اعتراضی هم، آیت‌الله خامنه‌ای ضمن هشدار به معترضان برای قبول نتیجه اعلام شده رای‌گیری، از اشتراک دیدگاه‌های خود با آقای احمدی نژاد سخن گفت.

در ماه های اخیر، برخی از مقامات و شخصیت‌های حکومتی نیز از "تمایل" رهبر جمهوری اسلامی به ادامه ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در آن زمان سخن گفته‌اند و آن را دلیل حمایت خود از آقای احمدی نژاد قلمداد کرده‌اند.

با اینهمه، کمتر از دو سال پس از آغاز دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، بین او و آیت‌الله خامنه‌ای ظاهرا بر سر برخی انتصابات دولتی اختلاف روی داد که باعث شد برخی از گروه‌ها و مقامات جمهوری اسلامی که پیشتر از آقای احمدی نژاد حمایت کرده و گاه حتی خواستار سرکوب شدیدتر معترضان به نتیجه انتخابات شده بودند، ظاهرا در حمایت از رهبر جمهوری اسلامی، علیه رئیس جمهوری موضعگیری کنند.

مخالفان آقای احمدی نژاد از برخی نزدیکان او با عنوان "گروه انحرافی" نام می‌برند و به خصوص اسفندیار رحیم مشایی را در این مورد هدف انتقاد قرار می‌دهند در حالیکه گفته می شود وی فرد مورد نظر محمود احمدی نژاد برای نامزدی در انتخابات آتی ریاست جمهوری است.

از وبسایت بازتاب امروز، که مقر آن در ایران است و متصدیان آن نیز مشخص هستند، به عنوان یک منبع خبری و تحلیلی طرفدار نظام جمهوری اسلامی اما منتقد دولت محمود احمدی نژاد نام برده می‌شود.

مطالب مرتبط