بررسی روزنامه‌های صبح سه شنبه تهران؛ دهم اردیبهشت

روزنامه‌های امروز ، با نزدیک شدن تاریخ انتخابات ریاست جمهور لحن مقالات خود را علیه رقیبانشان تندتر کرده اند. در این روزنامه‌ها با توجه به اشارات تازه رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، از وی دعوت کرده اند که وارد عرصه شود.

انتقاد از تناقض گوئی‌های دولتمردان و گرانی و تورمی که دولت همچنان تکذیب می‌کند بخش عمده ای از مطالب روزنامه‌ها را به خود اختصاص داده است.

انتخابات دعوای نسل‌ها، مردی برای همه فصول

Image caption تیتر و عکس حجت الله سپهوند در صفحه اول آرمان

یک روز بعد از آن که روزنامه‌ها از قول هاشمی رفسنجانی نوشتند نگفتم نمی آیم و همزمان با تشدید حمله روزنامه‌های هوادار دولت و جناح تندرو علیه رییس مجمع تشخیص مصحلت نظام چند روزنامه هم از قول صاحب نظران نوشته اند بهتر است هاشمی برای چهار سال وارد کار شود تا مملکت سامان گیرد.

ابتکار در سرمقاله خود نوشته اکبر هاشمی رفسنجانی، انگار قرار است همچنان مردی برای تمام فصول سیاست ایران باشد. اگرچه تحلیلگران احتمال حضور هاشمی در انتخابات پیش رو را کمتر از همه گزینه‌های بالقوه کشور می‌دانند اما او روز یکشنبه در سخنرانی کم سابقه ای بیش از یک ساعت تمام قد ایستاد و ضمن دفاع از عملکرد خود و نقد آنچه که در هشت سال گذشته بر مملکت رفته است هم سن بالای خود را به دعوت کنندگانش یادآوری کرد. گفته‌های او بازتاب گسترده ای داشت و تحلیلگران را به این جمع بندی رساند که تا پیش از این اگر نیامدن هاشمی محرز شمرده می‌شد، اینک اما آمدنش محتمل گردیده است.

نویسنده مقاله اکبر هاشمی، محمد خاتمی، علی اکبر ولایتی و محسن رضایی را گزینه‌های مطرح نسل اول دانسته و نوشته از میان اینها هاشمی و خاتمی در نظر سنجی‌ها اوضاعی مناسب تر از اکثر کاندیداها دارند. اما نسل دومی‌ها یعنی باقر قالیباف، غلامعلی حدادعادل، حسن روحانی، مصطفی پورمحمدی، محمد شریعتمداری، محمدرضا باهنر، محمدرضا عارف و اسحاق جهانگیری اند که از میان آنها به جز اقبال نسبی باقر قالیباف در نظر سنجی‌ها، مابقی این فهرست چندان مقبولیتی در بین عامه مردم ندارند.

سرمقاله ابتکار از میان نسل سوم سه گزینه را جدی دیده است. کامران باقری لنکرانی وزیر بهداشت دولت نهم احمدی نژاد، سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی و اسفندیار رحیم مشایی یار نزدیک محمود احمدی نژاد اما گرچه روی کاغذ احتمال حضور این سه چهره در راند نهایی مبارزات انتخاباتی، به دلایل متفاوتی پایین است، اما برآوردهای اولیه و نظر سنجی‌های غیررسمی نشان می‌دهد که میزان مقبولیت هر کدام از این ها بیشتر ازاکثر نسل دومی‌هاست.

Image caption تیتر و طرح جمال رحمتی، صفحه اول اعتماد

علی ودایع در سرمقاله مردم سالاری نوشته نفس‌های دولت دهم به شماره افتاده است و سیل مشتاقان احساس تکلیف کرده برای تصرف پاستور یا حداقل یکی از وزارتخانه‌های دولت یازدهم ایستاده‌اند تا رئیس‌جمهوری ایران و یارانش را به باد نقد بگیرند. غافل از آن که نقد بی‌پشتوانه و راهکار مشخص راه به جایی نمی‌برد جز جنجال بی‌ثمر و پر شدن صفحات جراید. آینده نه چندان دور نشان خواهد داد که محاسبات چه کسانی برای ریاست‌جمهوری یازدهم صحیح بوده است و چه کسانی راه غلط رفته‌اند.

به نظر نویسنده این مقاله رئیس‌جمهور با لیست مفسدان اقتصادی می‌خواهد معجزه کند؛ ولی گویا امکان پذیرنیست. گفته است اگر شرایط فراهم شود؛ حرف‌هایی برای گفتن دارد. خوب امروز شرایط فراهم است؛ بگویید چه کارهایی انجام شده و غارتگران بیت‌المال چه کسانی بوده‌اند؟ اما بد نیست درباره دست‌های آشکار و پنهان اختلاس تاریخی ۳۰۰۰ میلیارد تومانی و شبهات دیگری که منتقدین سخن گفته‌اند بحث شود. ورای تمام موضع‌گیری‌ها و سخنان همزمان با اختراع ماشین زمان، دوباره اخباری عجیب درباره شخصیتی موسوم به آقای جن‌گیر با قابلیت‌های فراوان رمالی و احضار روح شنیده می‌شود!

سرمقاله مردم سالاری تاکید کرده: قسمت هشتم سریال هری‌پاتر در خرداد ماه ۹۲ در تهران ساخته خواهد شد. در حالی که لیست مفسدان همچنان در جیب است، قیمت‌ها هرگونه که می‌خواهند پرواز می‌کنند و نرخ تورم کمرشکن گلوی مردم را می‌فشارد. این گروه که از همین حالا خود را برنده انتخابات پیش رو می‌دانند درحال برنامه‌ریزی برای ادامه سیاست‌های خود در دولت جانشین و حفظ ترکیب خود با حفظ اقتدار هستند. هری‌پاتر ۹۲ با چوب جادوی خود می‌خواهد همه را سحر و جادو کند تا دولت موعود آنان تشکیل شود.

کیهان از قول خبرنگار خود در سمنان گزارش داده که بیش از یک هزار تن از مردم مهدیشهر صبح دیروز با تجمع مقابل ساختمان استانداری به وعده رئیس‌جمهوری مبنی بر ارتقاء بخش شهمیرزاد به شهرستان اعتراض کردند. تجمع‌کنندگان که پارچه نوشته‌هایی حاوی شعار علیه استاندار در دست داشتند خواستار اعلام رسمی لغو جداسازی شهر شهمیرزاد از مهدیشهر شدند.

به نوشته این روزنامه تعدادی از تجمع‌کنندگان در گفت‌وگو با کیهان، استاندار را مقصر در تصمیم اشتباه دولت دانستند و گفتند: استاندار که غیربومی و اهل مازندران است در جریان سفر اخیر دولت پس از اینکه متوجه عدم استقبال مردمی از رئیس‌جمهور شد در اقدامی نسنجیده و برای اینکه مردم را به استقبال بکشاند ۵۵ اتوبوس کرایه و به مردم شهمیرزاد اعلام کرده بودند در صورتی که در ورزشگاه حضور یابید زمینه جداسازی شهمیرزاد از شهرستان مهدیشهر و ارتقای آن به شهرستان مهیا می‌شود. و حالا نمی‌داند بی‌تدبیری خود را چگونه توجیه کند.

آیدین سیارسریع در صفحه طنزانه قانون نوشته ما ایرانی‌ها چه خصومتی با کار گروهی داریم که کارهای گروهی‌مان همیشه عقیم می‌ماند؟ ائتلاف سه گانه تشکیل می‌دهیم و آنوقت ۶۰ نفر باید بیایند این سه نفر را کنار هم نگه دارند که یک موقع خونریزی نشود. دیشب هم خواب دیدیم قالیباف می‌گوید بر اساس نظرسنجی‌ها من باید کاندیدا شوم، ولایتی و حداد با تعجب می‌گویند نظرسنجی؟ بعد درگیری پیش می‌آید و تصمیم بر این می‌شود که هر یک پیشنهاداتی برای گزینش کاندیدای نهایی ارائه دهند.

این طنزنویس سپس پیشنهادهای نامزدها را گمانه زنی کرده: اول پیشنهاد حداد که گفته: هر کس توانست ۱۶ سال (معادل چهار دوره نمایندگی مجلس) روی یک صندلی ساکت و مودب بنشیند. پیشنهاد ولایتی این بوده که: هر کس توانست احمدی‌نژاد را یک ساعت نگاه کند و ... هیچی دیگه. فقط نگاه کند همان کاندیدا شود.

سرانجام به نوشته قانون باقر قالیباف پیشنهاد داده: هر کس یک دوره شهردار تهران بود. یا هر کس توانست یک هواپیمای مسافربری را –با مسافر- سالم ببرد مشهد و سالم برگرداند همان کاندیدا شود.

ادعای غیرمستدل

Image caption تصویری از موقع خارج شدن متهم از دادگاه کهریزک، صفحه اول قانون

صالح نیکبخت حقوقدان که به عنوان وکیل در دادگاه پرونده کهریزک حاضر بوده است در مقاله ای در شرق بدون نام بردن از سعید مرتضوی نوشته اظهارات متهم ردیف دوم پرونده کهریزک در جمع خبرنگاران پس از دادگاه، علاوه بر اینکه با دستور رییس دادگاه و ذات غیرعلنی‌ بودن آن منافات دارد، نگرانی‌هایی را درخصوص قصد و نیت بیان‌کنندگان این اظهارات که در جایگاه متهم نیز حاضر هستند ایجاد می‌کند. در حالی که تکلیف اتهام این قاضی تعلیق‌شده مشخص است و مطابق قانون به انفصال دایم از سمت قضایی و محرومیت از مشاغل دولتی به مدت پنج‌سال محکوم خواهند شد.

در مقاله این وکیل آمده رییس دادگاه دستور داده‌ است از رسانه‌ای‌کردن مطالبی که در دادگاه گفته‌ شده خودداری شود، پس هیچ‌یک از شکات و وکلای آنها و نیز هیچ‌یک از متهمان و وکلای آنها حق مطرح‌ساختن مسایل مطروحه در دادگاه را ندارند و چنانچه کسی یا کسانی برخلاف این دستور اقدام نمایند، تحت تعقیب قرار می گیرد. به همین جهت از این که یکی از متهمان که در جلسه دادگاه نیز به دلیل بیان مطالب خارج از دستور دادگاه بارها مورد تذکر قرار گرفت و در یک عمل تقابلی اقدام به مصاحبه و انتشار مطالب نمود ابراز تاسف باید کرد. نکته تعجب‌آور این است که چگونه چنین افرادی می‌توانند ادعای پایبندی به قوانین کشور را ثابت ‌کنند؟

مقاله شرق با انتقادهای دیگر از گفته‌های سعید مرتضوی بدون نام بردن از وی اضافه کرد در مورد اینکه نامبرده بیرون از دادگاه و خارج از دستور رییس دادگاه درخصوص شهادت شهود اظهارنظر کرده است، باید گفت هرکس می‌تواند در جلسه دادگاه نسبت به صحت شهادت شاهد یا «جرح» او ادعا کند ولی رسیدگی به همه این موارد در دادگاه صورت می‌گیرد نه در خیابان و از طریق موضع‌گیری رسانه‌ای. ای کاش دادگاه غیرعلنی نبود تا بسیاری از این جوسازی‌های متهمان، برای افکار عمومی روشن‌تر می‌شد. با توجه به حساسیت موضوع کشته‌شدگان بازداشتگاه کهریزک و در پیش‌ بودن انتخابات دور یازدهم ریاست‌جمهوری، نیت متهمان از اینگونه اظهارات، محل تامل است.

Image caption روز خلیج فارس، کارتون آروین، شرق

پزشکان بیکار خطرناکند و ایدزی‌ها رها

زهرا کشوری در گزارشی در تهران امروز نوشته: نظام سلامت کشور در پارادوکسی عجیب گرفتار شده است. در یک طرف ماجرا، معدود جراحان متخصصی وجود دارند که امروز با گرفتن زیرمیزی، درآمدهای کلان دارند و هیچ سازمان و وزارت‌خانه‌ای هم از پس توقف آنها برنمی‌آید، نه وزارت بهداشت و نه مجلسی‌ها. از یکسو بین ۱۰ تا ۱۵ هزار پزشک، شغل طبابت را رها کرده و به مشاغلی چون فروش موبایل و مسافرکشی روی آورده‌اند تا درمان برای شهروندان و ساکنان روستاها و شهرهای محروم اکسیری نایاب شود.

در ادامه این گزارش از قول یک عضو شورای عالی نظام پزشکی آمده که این ماجرای عجیب را نتیجه بی‌توجهی سیاست‌گذاران به واقعیت‌ها و همچنین عدم وجود امنیت شغلی برای پزشکان، به‌ویژه پزشکان عمومی است .

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران به تهران امروز گفته در حال حاضر در روستاها به ازای هر چهار هزار نفر یک پزشک و در شهرها به ازای هر دو هزار نفر یک پزشک داریم، این در حالی است که باید نسبت به جمعیت به ازای هر هزار نفر یک پزشک وجود داشته باشد. باقر لنکرانی وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم که مدت‌هاست یک آژیر خطر بزرگ را به صدا درآورده گفته است: دانشجوهای بیکار علوم پزشکی می‌توانند خطرناک باشند چون می‌توانند هزینه تحمیل کنند به نظام سلامت و بیمه‌ای و می‌توانند مخل باشند. برای همین باید مواظب این گلو‌گاه باشیم.

آموزش رانندگی برای سگ‌ها

امیر وفایی در حاشیه خبر طرح امنیت اجتماعی جدید پلیس در صفحه طنزانه قانون نوشته که اولا حمل سگ در خودروهایی که انسان در آن حضور دارد ممنوع دانسته که باعث توقیف خودرو می‌شود و دیگر از برخورد جدی با مانکن نماهایی که در سطح شهر تردد می‌کنند خبر داده است.

این طنزنویس پیشنهاد کرده سگی که به ماشین شخصی عادت کرده را دیگر نتوان وادار به پیاده روی کرد یا از او خواست از اتوبوس یا سایر وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کند. لذا چاره ای نیست جز اینکه به سگ‌هایمان رانندگی یاد بدهیم تا بتوانند بدون حضور انسان در ماشین، در سطح شهر رفت و آمد کنند. سگ جانور باهوشی است و تعلیم دادن او کار زیاد سختی نیست. برای این منظور در اولین گام باید به مرغ فروشی محل مراجعه و مقداری آشغال مرغ تهیه کنید. شما باید به ازای هر مرحله از یادگیری کمی آشغال مرغ بیندازید داخل پوزه سگ. کلاج را که گرفت یک تکه به او بدهید، دنده یک که گذاشت یک تکه دیگر و همین طور ادامه بدهید.

نویسنده صفحه طنز قانون اضافه کرده:و اما برخورد با مانکن نماها هم اقدام بسیار صحیح و به موقعی است. منظور از مانکن نما کسی است که واقعا مانکن نیست اما حقه‌هایی مثل استفاده از انواع گن و لباس‌های مختلف را سوار می کند تا همه خیال کنند مانکن است. چه بسیار جوانانی که به این مانکن نماها دل می بندند اما درست سربزنگاه متوجه اندام ناموزون طرف و فریبی که خورده اند، می شوند. بگیرید این پدرسوخته‌ها را که اسم چهارتا مانکن درست و حسابی و آبرودار را هم خراب کرده اند.

کارتون روز

Image caption لباس‌های نو و سوخته‌ها در بنگلادش، کارتون پیام برومند، اعتماد

مطالب مرتبط