بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه تهران – یازده اردیبهشت

روزنامه های امروز به مناسبت روز کارگر در مقالاتی از وضعیت اقتصادی ناگوار کارگران و تعطیل بخش های تولیدی کشور نوشته اند و تورم و گرانی را بلای جان قشر مولد خوانده اند. در مناسبتی دیگر امروز روز زن (همزمان با زاد روز حضرت فاطمه) قید شده، به همین مناسبت هم از قوانین مردسالانه نوشته شده است.

بیشتر گزارش ها و مطالب این روزنامه ها چهل و پنج روز مانده به پایان دولت احمدی نژاد، به گمانه زنی هایی درباره انتخابات اختصاص دارد.

تندروها همانند که آمریکا نیاز دارد

روزنامه های تندرو همچنان به حملات خود به چهره های اصلاح طلبان و نامزدهای اصلی این جناح حمله می برند و از جمله آنان را هوادار غرب می خوانند و خبر می دهند که غرب از انتخاب آن ها حمایت می کند و خوشحال خواهد شد.

سعید لیلاز در مقاله ای در شرق به جنگ این تبلیغات تندروها رفته و نوشته برخلاف ادعاهای این روزها، منافع ایالات متحده آمریکا در ایران، پیروزی هر چه محکم‌تر و قطعی‌تر محافظه‌کاران، و حتی از آن بهتر، رادیکا‌ل‌هاست. در غیاب دشمنان خطرناکی چون صدام‌حسین در عراق و اسامه‌بن‌لادن در افغانستان، ایالات متحده به دشمنی خطرناک، رادیکال و پرسروصدا در منطقه نیاز دارد تا با نشان دادن آن به جهانیان، برای ادامه حضور طولانی‌مدت خود در منطقه توجیهی جهان‌پسند بیابد. استقرار نیروهای نظامی آمریکا در منطقه برای یک اقامت کوتاه و از سر ناچاری نیست. پیداست که آمریکایی‌ها برای ماندن در منطقه، به‌ بهانه‌ای بزرگ، یا به زبان روشن‌تر دشمنی بزرگ نیاز دارند .

به نوشته این تحلیلگر اقتصادی: دشمنی که آمریکا لازم دارد، اگر چندان هم دشمن یا چندان هم بزرگ یا چندان هم واقعی نباشد، اشکالی ندارد. مهم آن است که بتوان آن را به رهبران و مردم منطقه به مثابه تهدیدی بزرگ نشان داد و علاوه بر گرفتن حق امتیاز پایگاه‌های نظامی ۲۰ و ۳۰ساله، میلیاردها دلار اسلحه به آنها فروخت و از همه مهم‌تر نفت آنها را برد. به این ترتیب است که منافع غرب تضاد و تناقض روشن با آرامش و ثبات و امنیت و همکاری و همزیستی مسالمت‌آمیز کشورهای منطقه دارد و با تشنج و درگیری و سردادن شعارهای انقلابی –هرچه تندتر و توخالی‌تر، بهتر- رفیق و همراه است.

نویسنده مقاله شرق در مخالف با نشریات تندروها از جمله روزنامه کیهان که از حمایت آمریکا و غرب از اصلاح طلبان می نویسند تاکید کرده شواهد و تاریخ نشان می‌دهند که به‌طور کلی غرب با دولت‌های غیردموکراتیکی مثل عربستان روابط گرم‌تر و با ثبات‌تری دارند تا مثلا دولت دموکراتیکی مانند ترکیه. بنابراین اگر حمایتی هم از اصلاح طلبان بکنند، شاید با هدف نتیجه عکس گرفتن و جلوگیری از روی کار آمدن اصلاح‌طلبان در ایران باشد.

احتمال رفت و برگشت احمدی نژاد

Image caption تیتر و عکس دانیال شایگان، صفحه اول اعتماد

ثمینا رستگاری در گزارشی در اعتماد نوشته ۴۵ روز دیگر احمدی‌نژاد با ریاست‌جمهوری خداحافظی می‌کند. این جمله ساده را هم قانون تایید می‌کند هم تقویم؛ اما باور آن برای برخی سیاستمداران دشوار است. مخالفان اصولگرای احمدی‌نژاد یعنی کسانی که ۸ سال برای رفتن دولت اصلاحات روز شماری می‌کردند در دولت مهرورزی هم به حاشیه رانده شدند نمی‌توانند باور کنند که نوبت به آن ها برسد. شاید به همین دلیل است که در این روزهای باقیمانده به انتخابات انواع و اقسام تحرکات به احمدی‌نژاد نسبت داده می‌شود که نمی‌توان با هیچ معیاری صحت و سقم آنها را تشخیص داد.

نویسنده گزارش اعتماد با اشاره به تازه ترین گمانه زنی حبیب‌الله عسگراولادی که گفته احمدی‌نژاد می‌خواهد ریاست‌جمهوری‌اش با مشایی ادامه پیدا کند و بعد از ۶ ماه مشایی استعفا دهد و دوباره احمدی‌نژاد وارد عرصه شود و قدرت را در دست بگیرد اضافه کرده این حرف وقتی بر زبان سیاستمدار کهنه کاری مانند عسگراولادی جاری می‌شود اهمیت آن را دو چندان می‌کند.

اعتماد نوشته ظاهر جمله را می‌توان در این روزهای پر از خبر و تکذیب و تایید‌ها جدی گرفت اما وقتی به قانون اساسی مراجعه می‌کنیم متوجه می‌شویم این جمله اساسا از نظر منطقی نمی‌تواند درست باشد چرا که طبق اصل رییس‌جمهور استعفای خود را به‏ رهبر تقدیم‏ می‌کند و تا زمانی که‏ استعفای او پذیرفته‏ نشده‏ است‏ به‏ انجام‏ وظایف‏ خود ادامه‏ می‌دهد، اگر هم این اتفاق بیفتد باز قانون می گوید معاون‏ اول‏ رییس‌جمهور با موافقت‏ رهبری اختیارات‏ و مسوولیت‌های وی را بر عهده‏ می‌گیرد و شورایی متشکل‏ از رییس‏ مجلس‏ و رییس‏ قوه‏ قضاییه‏ و معاون‏ اول‏ رییس‌جمهور موظف‏ است‏ ترتیبی دهد که‏ حداکثر ظرف‏ مدت‏ پنجاه‏ روز رییس‌جمهور جدید انتخاب‏ شود..

مسعود مرعشی در ستون سفید نمائی روزنامه بهار نوشته این روزها بزرگ‌ترین دغدغه دلسوزان تعدد نامزدها برای انتخابات ریاست‌جمهوری است. از این‌رو همه ائتلاف می‌کنند تا ائتلاف کرده باشند. می‌خواهیم چند ساز‌و‌کار برای تعیین نامزدهای نهایی ارائه کنیم: مرحله اول: چهل نامزد اولیه در ده گروه چهارتیمی با هم به مناظره می‌پردازند. نامزدهایی که در هر گروه، سرگروه می‌شوند، به مرحله دوم می‌رسند. در این مرحله، گروه D متشکل از اسفندیار رحیم‌مشایی، علی لاریجانی، غلامعلی حدادعادل و منوچهر متکی، «گروه مرگ» نامیده شده است. نه به علت این‌که چهار نامزد مطرح در این گروه قرار دارند، بلکه به این دلیل که این نامزدها از هم خاطره بد دارند... خاطراتی اعم از انحرافی خوانده‌شدن، پخش فیلم ترسناک در مجلس، قول‌شرف و رکب‌خوردن از سعیدمرتضوی و سفر هیجان‌انگیز به سنگال...

اما بهترین قرعه به محسن رضایی خورده که با عباسعلی منصوری، نماینده آران‌وبیدگل، میرمجید میرزنده‌دل، نامزد محبوب نسل جوان و مصطفی کواکبیان هم‌گروه شده‌است.

به نظر نویسنده ستون طنز بهار مرحله دیگر این است: دویاسه نفر از نامزدهای باقیمانده، باید با هم به توافق‌ برسند، اما از آنجایی که اصولگرایان هرگز با هم به توافق نمی‌رسند، لذا در زمینی بی‌طرف، با هم مسابقه می‌دهند. به این ترتیب که سه صندوقچه حاوی مبلغی پول به آنان تعلق می‌گیرد که تا سقف آن مبلغ می‌توانند به مردم یارانه بدهند. نامزدها مبلغ یارانه را همین‌طور بالاتر اعلام می‌کنند، تا بالاخره غیر از یک نفر، باقی «رد» بدهند.

اصلاح طلبان بازنده یا از هر سو برنده

محمدعلی وکیلی در سرمقاله ابتکار نوشته مدتی بود که امیدها به فراهم آمدن امکان شرکت حداکثری اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم روز افزون بود. هر روز خبرهای امیدوار کننده از درون این اردوگاه منتشر می‌شد. یک روز نگاه ها بطرف سید محمد خاتمی متمرکز می‌شد او هم ضمن بیان معذورات و سختی‌های پیش رو، از دادن پاسخ منفی صریح خودداری می کرد. روز دیگر نگاهها به طرف آقای هاشمی متوجه می شد.

Image caption کارتون طاهر شعبانی، جام جم

بنا به تحلیل این روزنامه: هاشمی علاوه بر تلاش برای رفع دغدغه‌های خاتمی، همزمان سناریوی دیگری را هم پیش برد. او با علم به واقعیت‌های موجود و مشکلات پیش روی خاتمی، امید داشت که شاید فرد سومی بتواند اجماع اصلاح طلبان را جلب نماید. اما این سناریو هم با عدم اقبال اصلاح طلبان و بخصوص شخص سید محمد خاتمی به یأس تبدیل شده است. پاسخ اخیر هاشمی مبنی بر اینکه من نمی‌گویم، نمی‌آیم اگر چه ظاهری امیدوار کننده داشت ولی دارای محتوا و ایهامی است که نتیجه ای به جز پاسخ منفی نداشته است. بر این اساس تا این لحظه هیچ امیدی برای اجماع اصلاح طلبان بر نامزد واحد وجود ندارد.

ابتکار نتیجه گرفته که امکان حضور خاتمی یا هاشمی به عنوان نامزد ریاست جمهوری منتفی است. دیگر چهره‌هایی هم که منتسب به جریان اصلاح طلب می‌باشند و حاضر در صحنه انتخابات هستند، امکان نمایندگی این جریان را ندارند و شرایط برای اجماع منتفی است. به عبارت دیگر می‌توان حدس زد که این انتخابات اولین صحنه رقابتی است که بدون حضور اصلاح طلبان شکل می‌گیرد و رقابت محدود به اردوگاه اصولگرایان خواهد بود.

سروش فرهادیان در بهار نوشته محمود احمدی‌نژاد کم برای اصلاح‌طلبان برکت نداشته و ندارد. یکی هم همین موقعیت برد- بردی است که جنبش اصلاحات ایران درآستانه انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم در آن قرار گرفته است. همان جنبشی که محافظه‌کاران کمی بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۸۸ از مرگش خبر دادند و کمی قبل از انتخابات ۱۳۹۲ از زنده بودنش می‌گویند. چنان که انگار قهرمانی چهار سال پیش در نبرد زخمی شده و محافظه‌کاران را بر این گمان برده که مرده اما حالا کشف کرده‌اند قهرمانِ زخمی به کوهی در دور دست رفته، شفا گرفته و بازگشته. بر این روند و آیند و مردن و از گور برخاستن اما فقط محافظه‌کاران قاصد بوده و هستند.

به نظر نویسنده این مقاله اصلاح‌طلبان در انتخابات امسال باشند برده‌اند، نباشند هم برده‌اند؛ فقط طعم بردشان فرق دارد، این البته برکت هنرنمایی محمود احمدی‌نژاد در هشت سال گذشته است. احمدی‌نژاد دو روی سکه انتخابات را برای اصلاح‌طلبان یک‌سان کرده است؛ دو رو شیر.

در ادامه مقاله بهار آمده: احمدی‌نژاد همان کسی است که عملکردش عیار کشورداری محافظه‌کاران را عیان کرد؛ محافظه‌کار نیست اما نماد محافظه‌کاری است و این از سر درگمی‌های ویژه جریان محافظه‌کاری. جریانی که اسمش را «اصولگرا» هم بگذارد در اصل ماجرا تاثیر نمی‌گذارد؛ چه آن‌که احمدی‌نژاد نماد کشور‌داری اصولگرایان است در حالی که نه اصولگرایان او را اصولگرا می‌دانند دیگر و نه خودش بر باور اصولگرایی است؛ چنان که انگار از ابتدا هم نبوده که نبوده. دو روی «سکه انتخابات» برای اصلاح‌طلبان «شیر» است؛ مگر آن‌که سکه روی «پا» بایستد که آن حرف دیگری است.

روح قوانین کشور ما مرد سالارانه است

Image caption کارتون سلمان طاهری، شرق

محمد صالح نیکبخت در مقاله ای در قانون نوشته در مجموع قوانین کشور ما در شرایط تصویب شده که جامعه در قبضه مرد سالاران بوده و فرهنگ مردسالاری موجب شده بسیاری از قوانین بر اساس عرف رایج در جامعه و همچنین مقرراتی که به صورت سنتی مطرح بوده تصویب شود که شاه بیت آن می تواند ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی باشد که حدود ۸۰ سال پیش به تصویب رسیده است. در این ماده آمده است مرد هر وقت بخواهد می تواند همسر خود را طلاق دهد در نتیجه سایه سنگین این ماده همیشه روی زندگی زنان وجود داشته و با توجه به اینکه در آن دوره و حتی امروزه بسیاری از زنان کشور ما کار نمی کردند و اکنون هم تقریبا با در صد کمتری به همین صورت است.

به نوشته این حقوقدان زنان از بیم طلاق ناگزیر بودند هرگونه رنج و دردی را که از این ماده ناشی شده بود بپذیرند البته در سال‌های بعد به ویژه با تصویب قانون حمایت از خانواده در اوایل دهه ۴۰ وضعیت زنان بهبود پیدا کرد و برای ازدواج های مجدد و متعدد مردان محدودیت‌هایی به وجود آمد که با تصویب قانون حمایت جدید هم خوشبختانه این قانون لغو شده است هر چند در ماده ۲۰ قانون جدید برتکیه قانون و مقررات اسلامی در مورد ازدواج دائم تاکید شده ولی در این ماده در مورد تعدد زوجات و همچنین ازدواج موقت منعی پیش بینی نشده است که البته با توجه به مقررات شرعی این امر قابل پیش بینی بود

اما نکته جالب این است که در ذیل این قانون اشاره‌ا ی به نسخ یا لغو قانون حمایت خانواده برای ازدواج مجدد نشده است به همین جهت می توان استنتاج کرد برای ازدواج مجدد همچنان همان محدودیت‌های قانونی پیش بینی شده در قانون حمایت از خانواده قدیم وجود دارد البته این محدودیت‌ها قطعا به آن شدت گذشته نخواهد بود ولی لزوما تشریفات ازدواج مجدد باید صورت گیرد و در مورد ازدواج موقت منعی پیش بینی نشده است با این حال هرچند در قانون حمایت از خانواده جدید تسهیلات فراوانی برای زنان پیش‌بینی شده است

روزنامه جمهوری اسلامی در ستون جهت اطلاع خود نوشته علیرغم ممنوعیت قانونی ارسال پیامک به دارندگان تلفن همراه بدون اجازه مالکان آنها؛ بار دیگر پیامک سایت "عاشقون" برای صیغه و عقد موقت به صورت انبوه به افراد بسیاری ارسال شده است که فردی با یک اسم مجعول؛ افراد را به ایجاد ارتباط از کانال عضویت در سایت دعوت می‌کند.

به نوشته این روزنامه اصولگرا این سایت با اخذ ۳۰ هزار تومان و پرداخت الکترونیکی بانک سامان، موجبات آشنایی مردان و زنان اعم از زن و مرد متاهل و مجرد را برای ایجاد ارتباط فراهم می‌کند. این اقدامات ضد فرهنگی و زشت با تخریب بنیان خانواده و رشد و ترویج ماجراهای جنسی در خلاء فرهنگ سازی ازدواج به همراه عدم ایجاد بستر مناسب آن مانند اشتغال زایی برای جوانان، آسیب‌های بزرگی را در کوتاه و درازمدت به فرهنگ مظلوم دینی و ارزش‌های اساسی آن وارد می کند.

روزنامه جمهوری اسلامی در نهایت پرسیده: چرا این سایت فیلتر نمی‌شود اما در مقابل، سایت‌های بسیار علمی و پژوهشی فیلتر می‌شوند؟

اقتصاد موفق یعنی چی؟

محمد حسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته دولت محمود احمدی‌نژاد سه ماه دیگر تمام می‌شود اما حیف است که کسی فواید بیشمار این دولت را بازگو نکند و این دولت همین‌طوری نفهمیده و ندانسته تمام شود‌! در همین راستا‌، یکی از مهمترین فواید این دولت که نمایش یک «اقتصاد موفق» به همه جهانیان بالاخص به اقتصاد ورشکسته آمریکا و اروپا است‌، رونمایی می‌شود

به نظر نویسنده این ستون: اقتصاد موفق یعنی... مثل آب خوردن و شاید هم راحت‌تر از آن، اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی در سیستم بانکی کشور رخ دهد! بعد از آن هم، نه تنها هیچ یک از مسوولان گرانقدر، خدای ناکرده‌، به فکر استعفا نیفتند، بلکه از همه بخواهد که به جای اختلاس بگویند: تخلف مالی!اقتصاد موفق یعنی... یک سال گوجه‌فرنگی روی دست کشاورزان باد کند و قیمت سیب‌زمینی و پیاز سر به فلک بزند، آن وقت سال بعد که کشاورزان سیب‌زمینی و پیاز کاشتند، قیمت گوجه‌فرنگی سر به فلک بزند و سیب‌زمینی و پیاز روی دست کشاورزان باد کند!

در ادامه مقاله مردم سالاری آمده: اقتصاد موفق یعنی... اگر همه اجناس گران شدند‌، عامل آن افزایش قیمت جهانی همه کالاها در بازار جهانی توسط استکبار جهانی و در راستای دشمنان جهانی دولت (اعم از انس و جن) اعلام شود‌، اما اگر روزی روزگاری، قیمت کالایی کمی کاهش یافت، عامل آن فقط و فقط نتیجه تلاش و سرافرازی و مدیریت مثال‌زدنی دولتمردان اعلام گردد!اقتصاد موفق یعنی... زمانی که قیمت دلار ۱۲۵۰ تومان است به مردم بگوییم که دلار ۹۰۰ تومان بیشتر نمی‌ارزد، اما چند اصلا به روی مبارک نیاوریم که چنین حرفی زده بودیم! وقتی هم که دلار بالای ۳ هزار تومان شد غیبمان بزند!

کارتون روز

Image caption واردات تخم بوقلمون از فرانسه، کارتون احمد عربانی، بهار