سخنگوی شورای نگهبان: پیشنهاد شده برای بررسی صلاحیت، از نامزدها برنامه بخواهیم

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان که نهاد مسئول بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران است، می‌گوید که پیشنهاد شده این شورا، برای تایید صلاحیت‌ها، برنامه انتخاباتی نامزدها را دریافت و بررسی کند.

آقای کدخدایی روز چهارشنبه یازدهم اردیبهشت (اول مه) به سایت تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، گفت: "من معتقدم که نامزدها باید برنامه‌های‌شان را ارائه کنند ولی اینکه اعضای شورای نگهبان قبول کنند که چنین وضعیتی را اجرایی بکنیم، منوط به تصمیم اعضا است."

مطابق اصل ۱۱۵ قانون اساسی ایران، رئیس جمهور این کشور "باید از میان رجال مذهبی و سیاسی" انتخاب شود.

بر اساس قانون اساسی ایران، رئیس جمهور همچنین باشد ایرانی الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور باشد.

سخنگوی شورای نگهبان گفته است: "تا الان رویه جاری در شورای نگهبان این نبوده که برنامه‌ای را از نامزدهای انتخابات اخذ کنیم، ولی پیشنهادات زیادی را در این زمینه داشته‌ایم که از نامزدهای انتخابات دعوت کنیم تا در شورای نگهبان حضور پیدا کرده درباره برنامه‌های‌شان توضیح دهند و احیانا ویژگی‌هایی را که برای تیم‌های کاری خود مدنظر دارند توضیح دهند."

آقای کدخدایی گفته "هنوز در این زمینه به جمع‌بندی نرسیدیم که اگر به جمع‌بندی برسیم احتمال دارد که ما برنامه‌های نامزدها را دریافت کنیم."

'بحث قدیمی، رویکرد تازه'

در صورتی که شورای نگهبان تصمیم به دریافت برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری بگیرد، اقدام تازه ای از سوی این شورا در تایید صلاحیت نامزدها است.

منتقدان می گویند که شورای نگهبان با رد صلاحیت گسترده نامزدهای منتقد، عملا چرخه انتخابات ریاست جمهوری را از حالت آزاد خارج می کند.

شورای نگهبان متشکل از شش فقیه و شش حقوقدان است. فقهای شورای نگهبان مستقیما توسط رهبر جمهوری اسلامی منصوب می شوند و شش عضو حقوقدان به پیشنهاد قوه قضائیه و توسط مجلس انتخاب می شوند.

سخنگوی شورای نگهبان گفته است: "ما به‌ هرحال در چارچوب اصل ۱۱۵ قانون اساسی باید حرکت کنیم و این اصل شرایطی مانند مدیریت و مدبر بودن را [برای رئیس جمهور] بیان کرده که در قالب مدیریت و یا مدبر بودن، ما می‌توانیم بحث برنامه را مطرح کنیم."

آقای کدخدایی گفته "این شرط جدیدی نیست ولی به‌ هرحال یک رویکرد جدید می‌تواند باشد که اگر بخواهیم از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ارزیابی داشته باشیم، باید ببینیم که سوابق و برنامه‌های او چیست که با این دو فاکتور می‌توانیم ارزیابی دقیق‌تری از صلاحیت‌های نامزدها داشته باشیم."

او در عین حال گفته که شورای نگهبان در تایید صلاحیت ها "برای کسانی که خدشه‌ای به نظام وارد کردند، فرش قرمز پهن نخواهد کرد."

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است ۲۴ خرداد (۱۴ ژوئن) برگزار و طی آن جانشین محمود احمدی نژاد انتخاب شود.

مطالب مرتبط