مرور روزنامه‌های صبح تهران: پنجشنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۹۲

هر چه به زمان برگزاری یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران نزدیک می‌شویم، حجم گزارش‌ها، مقالات و تصاویر چهره‌های مطرح این دوره بیشتر در مطبوعات ایران منعکس می‌شود. از این رو می‌توان گفت که در این پنجشنبه از دوازدهمین روز اردیبهشت ۱۳۹۲ عمده مطالب روزنامه‌های ایران به همین موضوع اختصاص دارد.

شرایط تایید صلاحیت‌ها

Image caption صفحه اول روزنامه اعتماد، دوازدهم اردیبهشت

روزنامه اعتماد در گزارشی نوشته که هر چه زمان می‌گذرد و به ثبت‌نام کاندیداها نزدیک می‌شویم، هر اظهارنظری از اعضای شورای نگهبان با دقت بیشتری خوانده می‌شود. اما اگر این عضو، سخنگوی شورای نگهبان باشد، سخنانش اهمیتی دوچندان می‌یابد چرا که سخن او تنها موضع یک عضو نیست، هر حرف عباسعلی کدخدایی می‌تواند گوشه‌ای از آنچه در بررسی صلاحیت‌ها اتفاق می‌افتد را روشن کند.

به نوشته اعتماد روز گذشته کدخدایی اگرچه بازهم وارد بازی موضع‌گیری در برابر کاندیداهای احتمالی نشد اما به تفاوت‌های بررسی صلاحیت در دوره فعلی با ادوار گذشته پرداخت.

این گزارش حاکیست که آقای کدخدایی گفته که ممکن است در این دوره از کاندیداها برنامه بخواهند تا ببینند هر کاندیدا برای اداره کشور چه در سر دارد.

گزارش گروه سیاسی روزنامه اعتماد همچنین حاکیست که اگر مبنا همان باشد که کدخدایی گفته است، کاندیداها باید ایمان قلبی به نظام و قانون اساسی هم داشته باشند، اگر شورای نگهبان به این ایمان در ذات کاندیداها نرسد آنها را رد صلاحیت خواهد کرد.

امکان‌سنجی شرایط

محمدرضا خباز، نماینده ادوار مجلس و فعال سیاسی در روزنامه شرق نوشته است که به رغم تنگناهای موجود اصلاح‌طلبان دارای سرمایه و پتانسیل اجتماعی هستند و به همین دلیل است که درخواست‌ها برای حضور آقایان خاتمی و هاشمی هر روز در حال افزایش است.

Image caption صفحه اول روزنامه شرق، دوازدهم اردیبهشت

به نوشته آقای خباز این دو شخصیت ملی و شاخص مورد نظر این گروه‌ها و جامعه، هم در حال سبک و سنگین کردن شرایط و امکان‌سنجی حضور خود هستند که البته هنوز دود سفیدی از این اردوگاه بیرون نیامده است.

نویسنده در پایان یادداشت خود نوشته است که با این حال دیدارهای اخیر با این دو چهره نشان می‌دهد که به مرحله نهایی تصمیم‌گیری نزدیک شده‌ایم.

سیاست خارجی در انتخابات

جاوید قربان اوغلی، استاد دانشگاه در روزنامه آرمان نوشته است که زمان انتخابات است و طرح شعارهای رنگارنگ کاندیداها، در این فضا موضوعات مربوط به سیاست خارجی هم پس‌زمینه بسیاری از شعارهاست. اکنون کاندیداهایی که برخی حتی چندی قبل نزدیکی معناداری نیز با دولت داشته‌اند از برخی سیاست‌های در پیش گرفته شده آن در حوزه سیاست خارجی انتقاد می‌کنند.

به نوشته آقای قربان اوغلی مسئله اینجاست که چقدر می‌توان به عملی شدن این شعارها دل بست و آیا این دست اظهارات زمینه واقعی برای تبدیل شدن به یک سیاست دارند یا خیر.

Image caption صفحه اول روزنامه آرمان، دوازدهم اردیبهشت

او نوشته که خاصیت فضای انتخاباتی در ایران به دلیل خلاء وجود احزاب و تدوین سیاست‌های راهبردی در تشکل‌های سیاسی، معمولا فضایی شعارزده است. شعارهایی که گاه در عرصه عمل نه تنها نمودی پیدا نمی‌کنند بلکه کارنامه طراحان آن هم با آنچه در آن حوزه در عمل پیاده می‌شود کاملا در تناقض است.

رویای دست‌نیافتنی

نرسی قربان، کارشناس نفت و انرژی در سرمقاله روزنامه شرق نوشته است؛ عربستان سعودی دوباره ادعا کرده که در صورت تحریم نفت ایران، توانایی عرضه مابه‌ازای نفت آن کشور را در بازارهای جهانی دارد و می‌تواند تا ۱۵ میلیون بشکه نفت در روز به بازارهای جهانی عرضه کند. اگر این اتفاق رخ دهد، صادرات نفت ایران به شدت کاهش خواهد یافت، اما به نظر نویسنده سرمقاله این اتفاق نخواهد افتاد. چرا که به اعتقاد کارشناسان، عربستان توان تولید بالای ۱۲ میلیون بشکه در روز را برای مدت طولانی ندارد.

به نوشته آقای قربان از دیگر ادعاهایی که در بازار نفت مطرح شد و تحقق پیدا نکرد، افزایش تولید نفت عراق به شش میلیون بشکه در روز بود.

در پایان این نوشته آمده است که تحقق خودکفایی نفتی آمریکا دور از ذهن نیست و اگر چنین شود اهمیت استراتژیک خاورمیانه برای سیاستمداران آمریکایی کاهش خواهد یافت و لزومی به نگهداری نیروهای نظامی در این منطقه نخواهد بود.

با افزایش قیمت، قاچاق متوقف نمی‌شود

Image caption صفحه اول روزنامه جهان صنعت، دوازدهم اردیبهشت

مهسا حسین در روزنامه جهان صنعت نوشته است که از جمله اهدافی که در پشت صحنه گران شدن قیمت سوخت قرار دارد در وهله نخست مبارزه با قاچاق سوخت است که این روزها به یک معضل بزرگ تبدیل شده است با این حال حتی با افزایش قیمت ۴۰ درصدی سوخت با توجه به تورم بالا و افزایش نزدیک به ۳۰۰ درصدی نرخ ارز که در سال گذشته مشاهده شد بازهم به نفع قاچاقچیان خواهد بود. در این میان فشار روی دوش مردم قرار خواهد گرفت.

به نوشته خانم حسین، هدف دیگر از این افزایش قیمت، کاهش مصرف است که اگرچه فشاری را روی دوش مردم تحمیل خواهد کرد ولی با توجه به تجربه پیشین گران کردن سوخت، آن هم از یکصد به ۴۰۰ تومان و با توجه به میزان تولید خودرو در کشور که طی سال گذشته رقمی نزدیک به ۷۳۴ هزار خودرو بوده، چنین انتظاری دور از ذهن و بیش از اندازه خوش‌بینانه است.

کما این که شاید در کوتاه مدت مصرف برای چندی کاهش پیدا کند، با این وجود مانند تجربه‌ای که پیش از این نیز یک بار تکرار شده است، مصرف بنزین و سوخت بار دیگر شدت خواهد گرفت و در صورتی که دریچه ذهن مسئولان برای کنترل کردن مشکلات کنونی بجز افزایش قیمت روی موضوع دیگری باز نباشد، تا چندی دیگر بازهم گرانی‌های آنچنانی را تجربه خواهیم کرد.

«مدیریت و اقتصاد» در دانشگاه شریف، چرا؟

دکتر علی نقی مشایخی در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد به صفر شدن ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف انتقاد کرده است.

او نوشته است که رشته‌های علمی مدیریت و اقتصاد، رشته‌های پیچیده و مهمی برای بهبود وضع اقتصادی و پیشرفت کشور هستند. با توجه به اهمیت این رشته‌ها باید جوانان نخبه و با استعداد کشور جدب این رشته‌ها شوند. در حالی که در جامعه ما با استعدادترین جوانان جذب رشته‌های فنی و مهندسی می‌شوند و رتبه‌های بالای آزمون سراسری دوره کارشناسی، رشته‌های فنی و مهندسی دانشگاه‌های معتبر را انتخاب می‌کنند.

به نوشته آقای مشایخی متاسفانه و به جز موارد استثنایی کسانی که دوره‌های کارشناسی علوم انسانی از جمله اقتصاد و مدیریت را انتخاب می‌کنند، آنهایی هستند که از نظر رتبه آزمون امکان ورود به رشته‌های فنی و مهندسی در دانشگاه‌های معتبر را ندارند.

در ادامه این یادداشت آمده است که اکنون ۱۴ سال از تاسیس دانشکده مدیریت و اقتصاد در دانشگاه صنعتی شریف می‌گذرد و کاملا روشن است که این دانشکده در جذب استعدادهای برجسته موفق بوده است.

این استاد دانشگاه در پایان نوشته است که چرا باید در دانشکده‌ای مثل دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف با همه ویژگی‌هایی که دارد، ظرفیت پذیرش دانشجو در حد صفر شود؟ واقعا چرا؟

مطالب مرتبط