گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۴۳ روز تا انتخابات

قالیباف 'بالاتر' از ولایتی و حداد عادل

Image caption ائتلاف ۱+۲ از گروه های اصلی اصولگرایان است

بنا بر گزارشی که پایگاه خبری انتخاب منتشر کرده٬ محمدباقر قالیباف٬ شهردار تهران و از نامزدهای احتمالی انتخابات در نظرسنجی ها "فاصله چشمگیری" با دو عضو دیگر ائتلاف ۱+۲ پیدا کرده است.

انتخاب گزارش کرده که "در تازه ترین نظرسنجی سراسری در مورد ائتلاف سه گانه که توسط برخی سازمان ها در سراسر کشور انجام شده، شهردار تهران بیش از ۵۵ درصد آراء را کسب کرده است."

ائتلاف ۱+۲ (محمد باقر قالیباف٬ علی اکبر ولایتی و غلامعلی حداد عادل) از گروه های اصلی اصولگرایان است که فعالیت خود را برای حضور در انتخابات آغاز کرده است.

بنا بر این گزارش پس از آقای قالیباف، آقای ولایتی با ۳۰ درصد در رتبه دوم قرار داد. گفته می شود او در نظرسنجی های پیش از عید، نهایتا ۱۸ درصد آراء را در اختیار داشت.

آقای حدادعادل نیز که به نوشته انتخاب در همه نظرسنجی های مربوط به این ائتلاف، رتبه آخر را دارد نیز در این نظرسنجی، با کسب نزدیک به ۱۵ درصد آراء در رتبه پایانی قرار دارد.

پیشتر اعضای این ائتلاف گفته بودند که ممکن است هر سه عضو در ثبت نام کنند و در مرحله ای دو نفر به نفع کسی که در نظرسنجی ها بیشترین رای را دارد٬ کناره گیری کنند.

باقری لنکرانی: ایران رئیس‌جمهور ۷۹ ساله نمی‌خواهد

Image caption کامران باقری لنکرانی گزینه جبهه پایداری برای حضور در انتخابات است

کامران باقری لنکرانی٬ وزیر پیشین بهداشت و از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری در خصوص احتمال نامزدی اکبر هاشمی رفسنجانی٬ رئیس تشخیص مصلحت نظام گفت که جامعه جوان ایران "رئیس جمهور ۷۹ ساله نمی خواهد".

او درباره آقای هاشمی گفت: "ایشان در حال حاضر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و مشاور مقام معظم رهبری است؛ اگر به همین عنوان و لوازم آن پایبند باشد و به نقش خود بپردازد قطعا در آینده انقلاب موثر خواهد بود."

آقای باقری با اشاره به سن آقای هاشمی گفت: "جامعه ایرانی جامعه‌ای جوان بوده و نیروهای جوان کشور رئیس جمهور ۷۹ ساله را نمی‌پسندد؛ رئیس‌جمهور ۷۹ ساله برای یک کشور جوان در واقع عدم تطبیق مدیریت کشور با بدنه اجتماعی آن است."

کامران باقری لنکرانی گزینه جبهه پایداری برای حضور در انتخابات است. این جبهه که به محمد تقی مصباح یزدی نزدیک است از تعدادی از وزیران سابق آقای احمدی نژاد و اصولگرایان منتقد دولت تشکیل شده است.

احمدی‌نژاد: از برگزاری همزمان انتخابات ریاست‌ جمهوری و شوراها خوشحال نیستم

Image caption محمود احمدی نژاد در دومین دوره شورای شهر تهران به شهرداری پایتخت ایران رسید

محمود احمدی نژاد٬ رئیس جمهور ایران با اشاره به برگزاری همزمان انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراها گفت که از ادغام دو انتخابات "خوشحال" نیست.

او در همایش ملی شورای اسلامی شهر و روستا که در وزارت کشور برگزار شد٬ گفت: "انشاالله انتخابات شوراها با حضور با شکوه تر مردم برگزار می‌شود، البته من به همزمانی این انتخابات با انتخابات ریاست جمهوری راضی نیستم، این کار در ابتدا با هدف کاهش هزینه‌ها انجام شد اما در حال حاضر با دو برابر هزینه در حال انجام شدن است."

آقای احمدی نژاد با اشاره به اینکه در برخی از کشورها مردم تنها در انتخابات دو حزب را با زدن یک علامت مشخص می‌کنند گفت: "در انتخابات ما مردم هستند که انتخاب می‌کنند، آن هم با ۱۷۰۰ نامزد که انتخاب هر کدام از آنها زمان می‌برد."

چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا روز ۲۴ خرداد همزمان با یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود

معتمدان هیئت اجرایی انتخابات معرفی شدند

وزارت کشور هفت عضو معتمد هیئت اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری را معرفی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، جلسه رای گیری برای انتخاب معتمدان در محل این وزارتخانه برگزار شد که از میان سی نفر مرتضی بختیاری (وزیر دادگستری)، انسیه خزعلی (رئیس دانشگاه الزهرا)، اسماعیل کوثری (نماینده مجلس)، محمد محمدیان (مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها)، سید رضا تقوی (رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه)، محمد حسن رحیمیان (نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید) و محمد مهدی زاهدی (وزیر علوم در دولت نهم) به عنوان معتمدان این هیئت معرفی شدند.

این هفت نفر از میان فهرست سی نفره ای که از سوی شورای نگهبان تائید شده بود٬ انتخاب شده اند.

وزارت کشور گفته است که اولین جلسه اجرایی هیئت اجرایی مرکزی انتخابات در روز شنبه (۱۴ اردییهشت) در محل وزارت کشور به ریاست٬ مصطفی محمد نجار٬ وزیر کشور و رئیس هیئت اجرایی مرکزی انتخابات برگزار می شود.

بر اساس اصلاحیه جدید قانون انتخابات ریاست جمهوری، هیئت مرکزی نظارت که توسط شورای نگهبان تشکیل می شود باید ۷ معتمد را از فهرست پیشنهادی ۳۰ نفره وزارت کشور انتخاب کند تا به اتفاق وزیر کشور، وزیر اطلاعات، دادستان کل کشور و یکی از اعضای هیئت رئیسه مجلس، هیئت اجرایی مرکزی را تشکیل دهند.

وزیر اطلاعات: پیشگوی ۸۸ در فتنه دست داشت

Image caption حیدر مصلحی در دور دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد٬ وزارت اطلاعات را بر عهده گرفت

حیدر مصلحی٬ وزیر اطلاعات ایران گفت: "کسی که خود را پیشگوی حوادث ۸۸ عنوان می کند و می گوید 'من گفتم، من بیانیه دادم' در حقیقت پیشگویی نکرده است، ما اطلاعات دقیقی داریم که این آقا در فتنه دست داشته است."

اشاره او به اکبر هاشمی رفسنجانی٬ رئیس تشخیص مصلحت نظام است که چند روز پیش گفته بود که پیش از انتخابات دوره قبل نسبت به شرایط کشور و آینده آن که با "مشکل" رو به رو می شود "هشدار داده بود".

آقای مصلحی درباره آقای هاشمی گفت: "زمانی که رهبری در نماز جمعه آن خطبه ها را بیان فرمودند چه کسی بود که نامه بدون سلام علیکم داد."

پیش از برگزاری انتخابات دوره پیش آقای هاشمی رفسنجانی نامه ای انتقادی خطاب به رهبر ایران نوشت که بدون سلام آغاز می شد. این نامه که بشدت به عملکرد محمود احمدی نژاد انتقاد داشت با واکنش اصولگرایان رو به رو شد.

آقای مصلحی همچنین در بخشی دیگر از سخنانش گفت: "کسی که جزو سران فتنه بوده و انقلاب و نظام به دلیل یک سری ملاحظات او را مانند آن دو تن دیگر چندان محصور نکرده و به او آزادی عمل داده است امروز امر بر او مشتبه نشود که انقلاب یادش رفته این آقا در فتنه چه نقشی ایفا کرده است."