انتقاد رئیس قوه قضائیه از سخنان رحیم مشایی

Image caption آقای لاریجانی گفت که ما اول مسلمان هستیم و بعد ایرانی

در پی سخنان اسفندیار رحیم مشایی، مشاور محمود احمدی نژاد در مورد مکتب ایرانی و موج جدید اسلام گرایی، صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران با انتقاد از سخنان وی گفت: "این ادعا صحیح نیست زیرا ما اول مسلمان هستیم و بعد ایرانی و ایران با اسلامیت درخشان شده است."

آقای لاریجانی که امروز پنج شنبه ۱۲ اردیبهشت به مناسبت بزرگداشت روز معلم در جمع دانشجویان دانشگاه عالی دفاع ملی سخن می‌گفت، افزود: "مقام معظم رهبری هم در جمع کشورهای اسلامی گفت جوامع اسلامی باید تلاش کنند تا تمدن اسلامی ترویج شود. البته در این میان برخی می گویند با کنار گذاشتن اسلام کشور پیشرفت می کند ولی ما اول مسلمان هستیم و بعد ایرانی."

منتقدان محافظه‌کار آقای رحیم مشایی از وی به عنوان نامزد دولت نام می برند و او را متهم می کنند که با تاکید پی در پی بر مفاهیم ملی گرایانه، در پی جذب آرای بخش هایی از جامعه است که معمولا به محافظه کاران مذهبی رای نمی دهند.

آقای رحیم مشایی تاکنون به طور مستقیم در مورد شرکت کردن خود در انتخابات ریاست جمهوری آینده سخنی نگفته است، اما در روزهای اخیر آقای احمدی نژاد را در همه سفرهای استانی همراهی می کند. آقای مشایی در میان محافظه کاران منتقدان زیادی دارد و بسیاری از آنها از امکان رد صلاحیت او توسط شورای نگهبان سخن گفته‌اند.

آقای رحیم مشایی دیروز، چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت، در جمع گروهی از دانشجویان گفت: "دوره جدیدی از اسلام‌گرایی آغاز شده که باید نام آن را دوره مهدویت گذاشت، دیگر طرح کلیتی به نام اسلام جواب نمی‌دهد. لذا باید اسلام خودمان را که برآمده از مکتب ایران و متکی به اصل اسلام است، به جهان معرفی کنیم و این به معنای این نیست که اسلام را کنار بگذاریم."

آقای رحیم مشایی به دلیل گفته هایش درباره "دوستی مردم ایران و اسرائیل" و "پایان دوره اسلامگرایی" از جمله چهره های جنجالی دولت محمود احمدی نژاد است.

چند سال پیش بحث مکتب ایرانی از سوی آقای مشایی که آن زمان رئیس دفتر آقای احمدی نژاد بود مطرح شد و منتقدان وی را متهم کردند که در صدد تفوق بخشیدن به "مکتب ایرانی" در مقابل "مکتب اسلامی" است.

آقای رحیم مشایی در دیدار روز گذشته با گروهی از دانشجویان توضیح داد که "بنده ده‌ها بار بعد از آن سخنرانی کرده و گفته‌ام که دوره کدام اسلام‌گرایی به سر رسیده است. امروز کسانی که در سوریه دیگران را سر می‌برند یا در بمب‌گذاری‌ها می‌کشند نیز فریاد الله‌اکبر سر می‌دهند و دم از اسلام‌گرایی می‌زنند. منظور بنده در آن سخنرانی به سر رسیدن دوره چنین اسلام‌گرایی‌هایی بود."

برخی از اطرافیان آقای احمدی نژاد که طرفداران آیت الله خامنه ای آنها را "جریان انحرافی" می خوانند، تحت فشار حکومت قرار دارند و عده ای از آن نیز مدتی بازداشت شدند و از اسفندیار رحیم مشایی به عنوان سرحلقه این گروه یاد می شود.

با وجود انتقادهای تند حامیان رهبر ایران، محمود احمدی نژاد به شدت از آقای رحیم مشایی حمایت می کند به گونه ای که اسفندماه سال گذشته در تجلیل از او گفت "ایشان (مشایی) صاحب اندیشه است. صاحب نظریه است. در زمینه‌های گوناگون بخصوص در مسایل بنیادین و اساسی جهان و انسان و رابطه انسان با خدا و همچنین مدیریت جهانی."

اسفندیار رحیم مشایی در دولت اول آقای احمدی نژاد رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بود و بعد از آن به ریاست دفتر رئیس جمهور منصوب شد. وی اکنون به عنوان مشاور رئیس جمهور و رئیس دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها فعالیت می‌کند.

در حال حاضر، ایران ریاست دوره ای جنبش غیرمتعدها را بر عهده دارد.

مطالب مرتبط